باستانی‌کاران برتر یگان‌های ویژه کشور در یزد مشخص شدند

یزد- ایرنا- سومین دوره مسابقات ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای یگان‌های ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ( ناجا ) چهارشنبه‌شب در یزد با معرفی تیم‌های برتر پایان یافت .

به گزارش ایرنا ، این رقابت‌ها با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و بدون حضور تماشاگران به مدت سه روز در زورخانه علی‌بن ابیطالب (ع) صفاییه شهر یزد برگزار شد .

۱۳۰ باستانی‌کار از ۲۶ تیم در رشته‌های هنرهای فردی با هم رقابت کردند که تیم‌ یگان‌های ویژه خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و یزد به ترتیب اول تا سوم شدند.

هنرهای فردی هم در رشته باستانی و پهلوانی شامل کباده، میل‌بازی، چرخ چمنی و  چرخ تیز برگزار شد.

حدود پنج هزار نفر از علاقه‌مندان به این ورزش اصیل ایرانی در رده‌های مختلف سنی در استان یزد سازماندهی شدند که از این تعداد سه هزار نفر از بیمه ورزشی برخوردارند.

یزد از لحاظ تعداد ورزشکاران بیمه شده و ثبت مشخصات باستانی‌کاران در سامانه فدراسیون در میان ۳۱ استان در جایگاه نخست قرار دارد.

ورزش باستانی یزد از لحاظ جایگاه ملی بعد از کردستان و خراسان رضوی در مکان سوم قرار دارد که برای جذب مخاطب و گسترش آن بیش از همه به فرهنگ‌سازی، تأمین زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی نیاز است.

این رشته که همراه با ارزش‌های معنوی است نقش مهمی در جذب نوجوانان و جوانان و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و در مقابله با جنگ نرم دارد با توسعه این رشته باید فعالیت‌های بیشتری برای جذب جوانان و نوجوانان انجام شود.

استان یزد ۴۸ هیأت ورزشی و افزون بر ۶۲ هزار بیمه شده زیرپوشش در رشته‌های مختلف دارد، جمعیت استان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =