گزارش امنیت ملی آمریکا: ایران توانایی تغییر بازی را دنبال می‌کند

نیویورک- ایرنا- گزارش امنیت ملی آمریکا مدعی است بازیگرانی چون ایران و کره شمالی توانایی‌ها و فناوری‌های تغییر بازی را در منطقه دنبال می‌کنند.

به گزارش ایرنا، دولت بایدن دستورالعمل اولیه راهبرد امنیت ملی را روز چهارشنبه منتشر کرد که در بخشی از آن آمده است: بازیگران منطقه‌ای چون ایران و کره شمالی در حالی که متحدان و شرکای ایالات متحده را تهدید می‌کنند و ثبات منطقه‌ای را به چالش می کشند، همچنان توانایی‌ها و فن آوری‌های تغییر بازی را دنبال می‌کنند.

این دستورالعمل ادامه می‌دهد: ما همچنین در داخل کشورهایی که حاکمیت آنها شکننده است و همچنین از سوی بازیگران غیر دولتی با نفوذ که توانایی برهم زدن منافع آمریکا را دارند، با چالش هایی روبرو هستیم.

در این راهبرد، آمده است: تروریسم و ​​افراط گرایی خشن، چه داخلی و چه بین‌المللی، همچنان تهدیدهای مهمی هستند. اما با وجود این چالش‌ها، مزایای پایدار ایالات متحده در همه اشکال و ابعاد قدرت، ما را قادر می‌سازد تا آینده سیاست بین‌الملل را برای پیشبرد منافع و ارزش‌های خود شکل دهیم و جهانی آزادتر، امن تر و مرفه‌تر ایجاد کنیم .

این گزارش با تکرار تعهد آمریکا به امنیت رژیم صهیونیستی، می‌افزاید: این در حالی است که به دنبال ادغام بیشتر با همسایگان خود و از سرگیری نقش خود به عنوان مروج یک راه حل مناسب برای دو کشور هستیم.

دولت بایدن در این گزارش تاکید دارد: ما با شرکای منطقه‌ای خود برای جلوگیری از تجاوزهای ایرانی و تهدید به حاکمیت و تمامیت ارضی، اخلال در القاعده و شبکه های تروریستی مرتبط و جلوگیری از تجدید حیات داعش، رسیدگی به بحران‌های بشردوستانه و تلاش مضاعف برای حل درگیری‌های مسلحانه که تهدید ثبات منطقه همکاری می‌کنیم.

این گزارش ادامه می‌دهد: اما ما اعتقاد نداریم که نیروی نظامی پاسخی برای چالش‌های منطقه است و به شرکای خود در خاورمیانه یک چک سفید برای ادامه سیاست های مغایر با منافع و ارزش‌های آمریکا نمی‌دهیم. به همین دلیل ما حمایت ایالات متحده از عملیات نظامی تهاجمی در یمن را پس گرفته‌ایم و از تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ حمایت کردیم. هدف ما کاهش تنش‌های منطقه ای و ایجاد فضایی برای تحقق آرمان‌های مردم در سراسر خاورمیانه خواهد بود.

راهنمای استراتژیک امنیت ملی آمریکا ادامه می‌دهد همچنین رهبری آمریکا در منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای برای کاهش خطرات ناشی از سلاح‌های هسته‌ای ضروری خواهد بود. با همکاری متحدان و شرکا، دیپلماسی اصولی را دنبال خواهند کرد تا به برنامه هسته‌ای ایران و سایر فعالیت‌هایی که آن را بی‌ثبات کننده خواندند، بپردازند.

این گزارش می‌افزاید: ما به دیپلمات‌های خود این توانایی را خواهیم داد تا در راستای کاهش تهدید ناشی از برنامه های هسته‌ای و موشکی در حال رشد کره شمالی، شانه به شانه جمهوری کره و ژاپن تلاش کنند. ما همچنین تلاش‌های خود را برای قفل کردن مواد شکاف پذیر و رادیولوژیکی در سراسر جهان تجدید خواهیم کرد.

در این گزارش با تاکید بر اینکه ایالات متحده نباید و نمی‌خواهد درگیر "جنگ‌های ابدی" شود که هزاران انسان و هزاران دلار هزینه در بر داشته است، اضافه شده است: ما تلاش خواهیم کرد تا با اطمینان، مسئولیت طولانی‌ترین جنگ آمریکا در افغانستان را به پایان برسانیم در حالیکه اطمینان حاصل کنیم افغانستان دوباره به پناهگاهی امن برای حملات تروریستی علیه ایالات متحده تبدیل نخواهد شد.

راهنمای استراتژی امنیت ملی آمریکا تاکید دارد: در جای دیگر ، وقتی خود را برای جلوگیری از دشمنان و دفاع از منافع خود قرار می دهیم، در کنار شرکای خود کار می‌کنیم، حضور ما در ایندو-پاسفیک و اروپا بسیار قوی خواهد بود.

استراتژی دولت بایدن بر این قرار دارد که در خاورمیانه ، حضور نظامی خود را به اندازه لازم برای برهم زدن شبکه‌های تروریستی بین‌المللی و آنچه که جلوگیری از تجاوزهای ایران و محافظت از سایر منافع حیاتی ایالات متحده نامیده‌اند، به میزان لازم حفظ خواهند کرد.

دولت بایدن تاکید می‌کند با بررسی وضعیت جهانی، اطمینان حاصل می‌کند که با اهداف، ارزش ها و منابع استراتژیک ما مطابقت دارد و ما این دستورالعمل را با ایمنی پرسنل خود و در مشورت دقیق با متحدان و شرکای خود مطابقت خواهیم داد.
این سند، پیوست طبقه‌بندی شده هم دارد که در دسترس عموم نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha