۱۳ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۵۲
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 84250662
۲ نفر

برچسب‌ها

درخواست ۳۲ گروه آمریکایی برای بازگشت سریع واشنگتن به برجام

تهران- ایرنا- ۳۲ گروه آمریکایی از دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا خواستند که واشنگتن سریعا به برجام بازگردند.

به گزارش نشریه هیل، این ۳۲ گروه در نامه ای به کاخ سفید هشدار دادند که گذر زمان بازگشت به توافق را سخت تر خواهد کرد.

این گروه ها اشاره کردند که موضع دولت بایدن مبنی بر اینکه ابتدا ایران سطح غنی سازی اورانیوم را کاهش دهد، می تواند مانعی برای مذاکرات باشد.

آنها در این نامه خطاب به دولت آمریکا گفتند: از سیاست "پایبندی در برابر پایبندی" شما، حمایت می کنیم اما حقیقت ماجرا این است که آمریکا اول توافق را نقض کرد. بنابراین منطقی است که انتظار داشته باشیم ایالات متحده دست کم گام های متقارن با ایران را برای بازگشت دوباره به آن انجام دهد.

آنها به بایدن یادآور شده‌اند که یکی دیگر از وعده‌های شما این بود که آمادگی دارید سیاست خارجی آمریکا را از یکجانبه‌گرایی بی پروایانه و جنگ طلبانه دونالد ترامپ دور کنید. همانطور که سال گذشته نوشتید، سیاست "فشار حداکثری بر ایران یک شکست خطرناک" بوده است.

این سازمان‌های مردم نهاد افزودند: این اقدام، یک چرخه از افزایش تنش‌ها در یک خاور میانه از قبل ناپایدار را ایجاد کرد و ما را از نزدیک‌ترین متحدانمان در اروپا منزوی کرد. هرچه بیشتر عناصر "فشار حداکثری" باقی بمانند، بیشتر به تندروها جسارت خواهد داد و دیپلماسی ایالات متحده و ایران را دشوارتر خواهد کرد.

این نامه تاکید دارد: تشدید تنش اخیر در فعالیت‌های نظامی بین ایالات متحده و نیابتی‌های ادعایی ایران در سوریه و عراق تنها نشان می دهد که یک اقدام جدید به چه میزان ضروری است.

ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز و اعلام کرد که در صورت لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق ، تدابیر جبرانی در برجام برگشت پذیر خواهد بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =