دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: فرهنگ با صلابت موجب هراس دشمن می‌شود

تبریز- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور با بیان اینکه فرهنگ باید با صلابت باشد تا در مواجهه با هر گمراهی راه گم نکند، گفت: همانطور که توانایی نظامی موجب هراس و ترس دشمن می‌شود در فرهنگ نیز از ابعاد مختلف این موضوع مصداق دارد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین سید سعیدرضا عاملی روز چهارشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی اظهار کرد: تعریف فرهنگ نسبی است و نسبت به زمان، مکان و تاریخ تفاوت کرده، البته جنبه هویت دار زندگی در عصر کنونی فرهنگ نامیده می شود اما نباید جنبه های دیگر آن فراموش شود.

وی افزود: جنبه‌های خاص یک ملت فرهنگ را می سازد لذا فرهنگ باید با دوام باشد تا بتواند در مقابل فرهنگ های دیگر از بین نرود.

حجت الاسلام عاملی گفت: فرهنگ موضوع قدرتمندی است و برخی از فرهنگ ها در مواجهه با فرهنگ های دیگر دچار اضمحلال می شوند و برخی دیگر جای فرهنگ های دیگر را گرفته برخی گونه ها نیز از بین می روند.

وی با بیان اینکه بازدارندگی فرهنگی از قدرت فرهنگ بیرون می آید، گفت: اگر فرهنگ دوام و استمرار نداشته باشد دچار گمگشتگی فرهنگی می‌شویم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور با اشاره به اینکه عشق مردم به اسلام موجب ایستادگی در برابر بسیاری از مشکلات شده است، یادآوری کرد: مطالعات فرهنگی نشان می دهد آن چیزی که به عشق سیاسی معروف است یعنی مردم نظام خود را دوست داشته باشند این عامل عشق و علاقمندی به حوزه تمدنی و فرهنگی نیز موجب دوام و قوام فرهنگ می‌شود.

وی افزود: علاقه به تاریخ و تمدن و مردم هم مهم است و در این صورت فرهنگ کشور قدرتمند می‌شود .

وی همچنین با اشاره به تدوین سند جامع مهندسی فرهنگی کشور، گفت: ۳۰۴ برنامه راهبرد ملی، ۱۳ هدف فرهنگی، پنج وظیفه جدید و ۴۳ سند ملی در این مهندسی مورد توجه واقع شده است.

حجت الاسلام عاملی تاکید کرد: برای ساختن یک سند مرجع به دنبال تدوین سند مهندسی فرهنگی کشور هستیم که در این راستا شورای فرهنگ عمومی نقش به سزایی دارد.

وی ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی تنها شورایی است که در بدنه کشور جا باز کرده است و تا سطح شهرستان ها به صورت پیوسته به هم وجود دارد، بر این اساس در آیین نامه سند مهندسی فرهنگی کشور ظرفیت بیشتری به شورای فرهنگ عمومی قائل شدیم تا مصوبات آن پشتوانه مالی داشته باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور یادآوری کرد: مصوبات شورای انقلاب فرهنگی مانند مصوبات مجلس است و از الزام و استحکام لازم برخوردار می باشد.

حجت الاسلام عاملی اعلام کرد: ۱۰ استان کشور برای شروع تدوین سند فرهنگی در نظر گرفته شده که آذربایجان شرقی نیز جزو این استان‌ها است و به زودی در مشهد با حضور استانداران نشستی برگزار می شود.

وی گفت: آذربایجان شرقی همواره نگاهی پیوسته داشته و همواره هویت ساز بوده، در پیروزی انقلاب منشاء موفقیت های بزرگی بوده، در جنگ تحمیلی، سازندگی و توسعه علمی کشور پیشتاز بوده است.

وی با بیان اینکه رسیدن به گام نوین اسلامی به تاکید رهبری هدف اصلی ماست، ادامه داد: در واقع تمدن نوین اسلامی دارای نگرش ساختن تمدنی است که برای هزاره های آینده افتخارآفرین باشد گرچه ایستادن روی خط تمدن هزاره نیز افتخار است اما ساختن تمدن آینده مهم تر و افتخار آمیزتر است.

حجت الاسلام عاملی ادامه داد: عرصه تمدنی جدید باید مورد توجه باشد بر این اساس توقع می‌رود از کسانی که در شورای فرهنگ عمومی هستند به مقوم های فرهنگی توجه کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha