۸۰۰ میلیون دلار کالای غیر نفتی از استان مرکزی صادر شد

اراک _ ایرنا _ استاندار مرکزی گفت: ۸۰۰ میلیون دلار کالای غیرنفتی، با وجود همه شرایط سخت اقتصادی در ۱۱ ماه گذشته از این استان به کشورهای دیگر صادر شد.

سید «علی آقازاده» عصر چهارشنبه در آیین تجلیل از واحدهای برتر صنعتی و معدنی استان مرکزی افزود: برای نخستین بار، مقصدصادرات غیرنفتی استان به بیش از ۱۰۰ کشور رسیده است.

وی بیان کرد: شاید میزان صادرات استان مرکزی به یک میلیارد و ۱۳ میلیون دلار سال ۹۷ و ۹۸۰ میلیون دلار  سال ۹۸، نرسد اما ارزش ۸۰۰ میلیون دلار صادرات ۱۱ ماهه امسال با این شرایط اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه قابل توجه است.

استاندار مرکزی ادامه داد: بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد تسهیل و دبیرخانه اقتصاد مقاومتی، استان مرکزی رتبه نخست پیشرفت طرح‌های اقتصاد مقاومتی کشور را دارد.

آقازاده اظهار داشت: نرخ تورم در این استان پایین‌ترین نرخ در کشور اعلام شده است که این آمارها همه حکایت از همکاری خوب بخش خصوصی و دولتی است.

وی تصریح کرد: بر اساس اعلام مراجع بین‌المللی، هیچ تحریمی در دنیا در طول ۴۲ سال گذشته به اندازه تحریم‌های وارد شده علیه جمهوری اسلامی نبوده و بیشتر کشورها در مقابل تحریم‌ها از پا درآمده‌اند اما جمهوری اسلامی سرافرازانه در حرکت است.

استاندار مرکزی افزود: جمهوری اسلامی ایران جزو محدود کشورهایی است که به ساخت واکسن کرونا دست یافته و به زودی این محصول پزشکی به  تولید انبوه می‌رسد.

آقازاده بیان کرد: ۱۱۱ واحد تولیدی تعطیل در استان مرکزی، امسال احیا شده است که به معنی جان بخشیدن به اشتغال‌زایی  است.

وی تصریح کرد: هفته‌ گذشته سفری با برخی از مدیران این استان به پارس جنوبی به عنوان پایتخت انرژی کشور انجام شد و از پالایشگاه‌های ستاره و نفت بندرعباس نیز بازدید شد که در تمام بازدیدها جای پای صنعتگران و هنر آنها وجود داشت و این افتخاری بزرگ است.

آیین تجلیل از  صادرکنندگان استان مرکزی

استاندار مرکزی ادامه داد: در این سفر مقرر شد از امکانات و ظرفیت‌های صنعتی این استان بیشتر بهره‌گیری شود و کارگروهی دایمی در استان مرکزی تشکیل شود تا ایجاد سایت‌ها و تولید قطعات و ماشین‌آلات در این کارگروه بررسی شود.

آقازاده بیان کرد: دشمنان بدانند هرچه تحریم‌ها علیه کشور سخت‌تر شود، تامین نیازهای داخلی کشور از سوی تولیدکنندگان داخلی سهل‌تر می‌شود.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی هم در این آیین گفت: صاحبان صنایع در جنگ واقعی اقتصادی، سرمایه خود را در حوزه تولید حفظ کردند و تمام تلاش بخش دولتی این است که کمترین دخالت را در حوزه بخش خصوصی داشته باشد و تنها گره گشایی مشکلات مد نظر است.
«سعید جعفری‌کرهرودی» افزود: فعالان اقتصادی علاوه بر ارائه خدمات گسترده در حوزه تولید، مسئولیت اجتماعی خود را در حوزه سلامت به خوبی ایفا کردند و در راستای مقابله و کنترل بیماری کویید ۱۹ به صورت مستقیم و غیر مستقیم خدمات قابل توجهی ارائه دادند و خوش درخشیدند.  
وی بیان داشت: استان مرکزی به عنوان استان صنعتی کشور مطرح است و عمده شرکت‌های این استان در حوزه تولید و صادرات کشور نقش به سزایی ایفا کرده است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی ادامه داد: با حمایت فعالان اقتصادی کلینیک‌هایی در حوزه صنعت و معدن ایجاد شده که در این مرکز مشکلات واحدهای فعال و نیمه فعال عارضه‌یابی می‌شود و راهکارهای مناسبی برای ایجاد رونق تولید در واحدهای صنعتی ارائه می شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان مرکزی هم در این نشست گفت: تحریم‌های دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران برای کشور فرصت ساز بوده است.

«ناصر بیگی» افزود: امروز تحریم‌های داخلی تولیدکنندگان را بیشتر اذیت می‌کند و باید در این راستا تدبیری اندیشیده شود.

وی بیان کرد: سال‌های سال است که بخش خصوصی واردات کالاهای مشابه داخلی را سم  مهلکی اعلام کرده و این مهم امروز بیشتر از هر زمان دیگری احساس است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان مرکزی ادامه داد: نبود شفافیت در اقتصاد و نظام پولی کشور از دیگر مشکلات بخش خصوصی و تولیدکنندگان است.

بیگی عنوان کرد: اصلاح ساختار خصوصی‌سازی یکی از نیازهای ضروری است که امید است در فرصت باقی مانده از عمر دولت دوازدهم تحقق یابد.  

وی گفت: کرونا ضربات سنگینی در روابط بین‌الملل در دنیا، کشور و استان مرکزی ایجاد کرده اما همه تلاش‌ها به کار گرفته شده تا از هر روزنه امید به بازارهای هدف دسترسی پیدا کنیم.

رئیس هیات هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی هم دراین آیین گفت: صنعتگران و تولیدکنندگان سربازان جبهه اقتصادی هستند که در شرایط سخت و طاقت فرسا، همه تلاش خود را برای توسعه کشور و حفظ اشتغال به کار گرفته‌اند.

«عماد مردانی» افزود: مدیران استان مرکزی تلاش‌های ویژه‌ای در حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی داشته‌اند که این تلاش‌ها جای تقدیر دارد.

وی بیان کرد: نتیجه همبستگی دولت و بخش خصوصی، موجب افزایش خانواده صنعت در استان مرکزی شده و از بهمن‌ماه پارسال تاکنون ۸۰۰ جواز تاسیس در این استان صادر شده است.

در این آیین از ۳۸ واحد برتر صنعتی و معدنی استان مرکزی با اهدای لوح و جایزه تقدیر به عمل آمد.

یش از ۲ هزار و ۸۰۰ واحد تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =