روزانه ۲ هزار آزمایش کرونا در فارس انجام می‌شود

شیراز-ایرنا-رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، وجود آزمایشگاه‌های فعال برای تشخیص کرونا در فارس را اقدامی در جهت آسودگی شهروندان دانست و گفت: شمار آزمایش‌های کرونا در این استان از ۳۰۰ آزمایش در روز به ۲ هزار آزمایش افزایش یافته است.

دکتر مهرزاد لطفی، چهارشنبه در نشست ستاد مدیریت دانشگاهی کرونا ضمن بررسی اقدامات حوزه‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه مقابله با کووید۱۹ و نحوه ارائه خدمات به بیماران، افزود: با اعمال نظارت‌های موثر این دانشگاه بر بیمارستان‌ها و روند خدمت رسانی به بیماران، وضعیت ارائه خدمت به مراجعان و بیماران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فارس شکل مناسبی دارد و در این زمینه به یک آرامش نسبی رسیده‌ایم.

وی، همچنین با اشاره به عملکرد یک سال گذشته آزمایشگاه‌های استان فارس گفت: با همت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و روسای مراکز بهداشتی، وجود آزمایشگاه‌های استان فارس به عنوان مراکز پیشرو در تشخیص کووید۱۹ با شرایط ایمن، سبب شده مردم با خاطری آسوده به آزمایشگاه‌ها مراجعه کنند.

واکسینه شدن بیش از ۲ هزار نفر در فارس

دکتر اورنگ ایلامی، سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست بیان کرد: تا کنون ۲ هزار و ۵۲۵ نفر در فارس بر اساس اولویت‌های تعیین شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ۲ مرحله واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

انجام بیش از ۶۸۶ هزار تست تشخیص کرونا در فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز هم در این نشست گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا کنون، بیش از ۶۸۶ هزار آزمایش کووید۱۹ در استان فارس انجام شده است.

دکتر عبدالرسول همتی اضافه کرد: همچنین در مدت یاد شده، ۶۴۷ هزار و ۶۵۶ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های این استان تهیه شده که با بررسی این نمونه‌ها، ۱۷۶ هزار و ۶۳۵ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

وی افزود: از آغاز اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تا کنون، ۳۸ هزار و ۹۸۲ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد، سه هزار و ۱۲۸ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۷۹ هزار و ۷۶۳ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده‌اند.

به گفته همتی، از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون، ۱۷۱ هزار و ۱۷۵ نفر بهبود یافته و از بیمارستان‌های استان فارس ترخیص و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اظهار داشت: با جان باختن ۶ نفر دیگر بر اثر این بیماری در روز گذشته (دوازدهم اسفندماه ۹۹) شمار جانباختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون در استان فارس به سه هزار و ۲۶۳ نفر رسیده است. 

همتی، همچنین تعداد بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم را که هم اکنون در بیمارستان‌های این استان بستری هستند، ۵۳۳ نفر اعلام و بیان کرد: از این تعداد، ۹۴ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

وی، با اشاره به شناسایی مواردی از کووید جهش یافته موسوم به کرونا انگلیسی در استان فارس ادامه داد: با توجه به شلوغی روزهای پایانی سال و ایام پیش از تعطیلات عید نوروز، از مردم این استان درخواست می‌کنیم، دستورالعمل‌های بهداشتی را با دقت رعایت کنند تا با مشارکت و همراهی یکدیگر بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =