«تهران درخت دارد»؛ ویژه‌برنامه شهرداری تهران به مناسبت روز درختکاری

تهران-ایرنا-معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به برنامه‌های این سازمان به مناسبت روز درختکاری با عنوان «تهران درخت دارد» گفت: این برنامه‌ها از پنجشنبه(۱۴ اسفندماه) به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سیدعلیرضا فاطمیان‌پور اظهارداشت: پویش «هر شهید یک درخت» نخستین برنامه‌ به مناسبت روز درختکاری است، در این پویش بر اساس درخواست شهروندان ۱۱۰ نهال در مناطق ۲۲ گانه تهران کاشته می‌شود.  

وی گفت: مردم برای شرکت در این پویش می‌توانند با سامانه ۱۸۳۷ تماس بگیرند تا به نام و یاد یکی از شهدای منطقه محل سکونتشان نهال غرس شود، سعی می‌شود این نهال‌ها بیشتر در مقابل منازل شهدا و مراکز فرهنگی کاشته شود و روی هر درخت یک پلاک یادبود با نام یکی از شهدا نصب می‌شود.

فاطمیان‌پور افزود: پویش «هر شهید یک درخت» بر عهده فرهنگسرای تهران است و سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در برگزاری آن مشارکت دارد.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به برگزاری پویش «شهر نارنج» اظهارداشت: چندین سال است که در ایام نوروز بحث‌هایی درباره هدر رفتن حجم بالایی از بذرهای ارزشمند خوراکی مانند گندم برای سبز کردن سبزه در فضای مجازی شکل می‌گیرد و بسیاری از مردم نسبت به این موضوع هشدار می‌دهند.

وی گفت: براین اساس، پویش «شهر نارنج» برای مقابله با هدر رفتن منابع غذایی و ترویج کاشت درختان مثمر در سطح شهر و معابر عمومی برگزار می‌شود.

فاطمیان‌پور افزود: در این پویش کودکان نقاشی‌های خود را با موضوع «شهری پر از درخت نارنج» به دبیرخانه برنامه واقع در فرهنگسرای معرفت ارسال می‌کنند و برای کودکانی که در پویش شرکت می‌کنند، بسته بذر نارنج و ملزومات کاشت آن ارسال می‌شود.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بیان کرد: تولید و انتشار کلیپ برای ترویج کاشت بذر نارنج به جای سبزه نوروز، بخش دیگر این پویش است، شهروندان برای شرکت در پویش «شهری پر از درخت نارنج» و دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت فرهنگسرای معرفت به نشانی marefat.farhangsara.ir یا صفحه این فرهنگسرا در فضای مجازی به نشانی marefat.farhangsara مراجعه کنند.

وی، «رویش‌های مقاومت» را از دیگر برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت روز درختکاری عنوان کرد و گفت: این برنامه پنجشنبه ۱۴ اسفندماه در فرهنگسرای امام(ره) برگزار می‌شود، در این برنامه که تعدادی از سفرای مقاومت مانند جنبش جهاد اسلامی، حماس و سفیر فلسطین در تهران در آن حضور دارند، نهال‌هایی به یادبود مردم مظلوم جهان از غزه تا یمن کاشته می‌شود.  

فاطمیان‌پور از تولید محصولات فضای مجازی به مناسبت روز درختکاری خبر داد و افزود: بیش از ۲۰۰ کلیپ با موضوع‌های مرتبط با درختکاری، طبیعت، حفظ محیط زیست و نگهداشت فضای سبز تولید و در فضای مجازی منتشر می‌شود.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: محیط زیست یکی از اولویت‌های مدیریت شهری و  سازمان فرهنگی هنری است و برای بهتر پرداختن به این موضوع، شورای اندیشه‌ورز محیط زیست سازمان فرهنگی هنری متشکل از نخبگان حوزه محیط زیست تشکیل شده است، دبیرخانه این شورا در فرهنگسرای تهران قرار دارد و در حوزه حفاظت محیط زیست، درختکاری و... فعالیت می‌کند.

۱۵ تا ۲۲ اسفندماه با عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده و نخستین روز این هفته روز درختکاری است. هفته منابع طبیعی امسال با شعار «همه با هم جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی» در سراسر کشور و استان تهران به دلیل شیوع ویروس کرونا با محدودیت اجرا خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =