۱۳ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۵۳
کد خبرنگار: 940
کد خبر: 84250080
۰ نفر

برچسب‌ها

هواشناسی خراسان رضوی هشدار سطح نارنجی صادر کرد

مشهد- ایرنا- اداره کل هواشناسی خراسان رضوی روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به افزایش شدت وزش باد، وقوع بارش‌های رگباری و کاهش دمای استان هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز جزو رنگ‌هایی است که در هواشناسی به کار گرفته می‌شود. هشدار زرد رنگ برای آگاهی صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌های جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارند داشته باشند.
هشدار نارنجی شدت بیشتری دارد و در آن پیش‌بینی می‌شود که پدیده جوی، اثرات منفی خواهد داشت و احتمال خسارت نیز وجود دارد. در این هشدار آماده‌باش دستگاه‌های مسوول نیز برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا اعلام می‌شود.
هشدار قرمز بالاترین سطح هشدار است. در هشدار سطح قرمز پیش‌بینی می‌شود که پدیده جوی می‌تواند خسارات زیادی داشته باشد. در این سطح نیز هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌شود.

در اطلاعیه ادره کل هواشناسی خراسان رضوی آمده است: وزش باد شدید در برخی نقاط توام با گردوخاک از عصر چهاردهم اسفند و طی روزهای پانزدهم و شانزدهم با احتمال بروز خسارت و در برخی نقاط بویژه نوار شمالی و شرقی استان سرعت بیش از ۷۰ کیلومتر در ساعت خواهد داشت.
همچنین وقوع بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق و در برخی نقاط بارش تگرگ با احتمال آبگرفتگی از اواخر وقت چهاردهم اسفند بویژه در نیمه شمالی و نواحی غربی استان و بارش برف از عصر جمعه پانزدهم اسفند و طی شنبه هفته آتی در نواحی سردسیر و کوهستانی استان بویژه مناطق هزار مسجد و بینالود پیش بینی شده است.
کاهش دما بین پنج تا هشت درجه سلسیوس بویژه در نیمه شمالی طی روز شنبه هفته آتی از دیگر مواردی است که هواشناسی خراسان رضوی پیش بینی کرده است و بر این اساس احتمال بروز خسارت به علت وزش باد شدید، ایجاد رواناب و آبگرفتگی معابر، کولاک برف، تشکیل مه و کاهش میدان دید از فردا تا اواخر روز شانزدهم اسفند وجود دارد.
هواشناسی خراسان رضوی از شهروندان خواسته است نسبت به در نظر گرفتن تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از افزایش شدت وزش باد اقدام نمایند و عدم صعود به ارتفاعات و عملیات کوهنوردی، خودداری از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها، تنظیم دمای گلخانه‌ها، دامداری‌ها، مرغداری‌ها و دیگر اماکن و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی در ترددهای جاده‌ای را مورد نظر داشته باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =