تولید ۴۰۰ هزار تن کلزا در سال ۹۹

تهران - ایرنا - معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید ۴۰۰ هزار تن کلزا امسال هدفگذاری شده است که سهم ۴۰ هزار هکتاری آن دیم است.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «غلام حسین خدرایی» درباره روند کشت کلزا در پاییز امسال افزود: پاییز امسال ۲۲۳ هزار هکتار کلزا کشت شده که ۲۰۱ هزار هکتار آن، سطح سبز است.

وی افزود: بررسی نشان می دهد از ۲۲۳ هزار هکتار کشت کلزا، نزدیک به ۴۰ هزار هکتار کشت دیم و مابقی کشت آبی است.

خدرایی پیش بینی کرد: بارش های مناسب و نبود مشکل سرمازدگی و خشکی از سطح موجود زیر کشت کلزا، نزدیک به ۴۰۰ هزار تن محصول تولید شود و استان خوزستان با ۷۴ هزار هکتار و استان گلستان با حدود ۶۰ هزار هکتار، بیشترین سطح کشت کلزا را به خود اختصاص داده اند.

وی درباره کشت قراردادی کلزا تصریح کرد: امسال هشت کارخانه روغن کشی در سطح ۶۰ هزار هکتار از ۲۲۳ هزار هکتار کلزا، با کشاورزان کشت قراردادی منعقد کرده اند.

خدرایی افزود: مقرر شده این کارخانه های روغن کشی در قالب کشت قراردادی، کلزای تولید شده را با قیمت پنج تا ۱۰ درصد بیشتر از قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری کنند.

وی با بیان اینکه کارخانه های روغن کشی قسمتی از هزینه های تولید مانند کود، سم، بذر و بخشی از حق بیه کشاورزان را به شکل مساعده به آنان پرداخت کرده اند، گفت: این کارخانه ها بابت هزینه های هر هکتار کشت کلزا ۱.۵ تا سه میلیون تومان به کشاورزان مساعده پرداخت کرده اند.

این مقام مسوول درباره مزیت کشت قراردادی کلزا تصریح کرد: کشت قراردادی علاوه بر کاهش هزینه های مالی و اعتباری دولت، موجب افزایش عملکرد تولید می شود، زیرا کارخانه ها به موقع نهاده های تولید و توصیه های فنی را در اختیار کشاورزان قرار می دهند.

معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: سال های آینده، سطح کشت قراردادی دانه های روغنی افزایش یابد.

وی در مورد اعتبارات دانه های روغنی نیز اذعان داشت: در حال حاضر در مرحله نخست، ۱۳ میلیارد تومان از اعتبارات دانه های روغنی بین استان ها توزیع شده که در زمینه تغذیه گیاهی، مبارزه با آفات، بیماری و علف های هرز و هزینه برداشت به کشاورزان کمک می شود و مرحله دوم تامین و پرداخت اعتبارات دانه های روغنی در شرف انجام است.

به گزارش ایرنا،  امسال کشت قراردادی در سطح ۲۰۰ هزار هکتار دانه‌های روغنی در دستور کار قرار گرفت که موجب تولید حدود ۹۰۰ هزار تن دانه‌های روغنی در سال زراعی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ می‌شود.

امسال سطح کشت کلزا ۳۵۰ هزار هکتار با تولید ۶۰۰ هزار تن، سطح کشت سویا را ۱۰۰ هزار هکتار با تولید حداقل ۲۰۰ هزار تن و سطح کشت سایر دانه های روغنی را ۱۰۰ هزار هکتار با تولید ۱۰۰ هزار تن در سال زراعی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ پیش بینی شده بود.

 پیش از شروع طرح کشت دانه‌های روغنی در سال ۹۴، میزان واردات دانه روغنی در کشور ۲۴۰ هزار تن بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =