کرملین: تحریم‌های جدید اروپا و آمریکا علیه روسیه روابط را بدتر می‌کند

مسکو - ایرنا- دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: تحریم های جدید اروپا و آمریکا علیه روسیه به طور قابل توجهی به روابطی که در حال حاضر نیز در وضعیت بدی قرار دارد، لطمه می زند.

به گزارش ایرنا از تاس، پسکوف روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: تحریم های جدید آمریکا علیه شهروندان روس غیرقابل قبول است و مداخله در امور داخلی روسیه محسوب می شود.  

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه همه اتهامات علیه روسیه را پوچ دانست و تصریح کرد: ادعای آمریکا مبنی بر مسمومیت ناوالنی بدون اینکه شواهدی برای اثبات این ادعا ارائه کند، انزجارآور است.  

پسکوف گفت: اگر غرب دلایلی برای اتهامات علیه روسیه مبنی بر "مسموم کردن" ناوالنی دارد، این اطلاعات را به اشتراک بگذارد، پنهان کردن عمدی آنها شرم آور است

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه، ۱۴نهاد را در پرونده "الکسی ناوالنی" فعال سیاسی روس زندانی در این کشور در فهرست سیاه قرار داده است.

هفت مقام ارشد روس نیز در این رابطه در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفته اند که "الکساندر بورتنیکوف" رئیس سازمان امنیت فدرال روسیه، "سرگئی کرینکو" معاون اول دفتر رئیس جمهوری روسیه، "ایگور کراسنوف" دادستان کل روسیه، "الکساندر کالاشنیکوف" و "الکسی کریووروچکو" معاونان وزیر دفاع از آن جمله هستند.  

پسکوف در ادامه سخنان خود گفت که روسیه قصد ندارد بخاطر تحریم های جدید ضدروسی، تماس ها با آمریکا و اتحادیه اروپا از کانال های سازمان های امنیتی را قطع کند.  

 وی خاطرنشان کرد که سازمان های ذیربط روسیه، طرح پاسخ به تحریم های جدید ضدروسی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا را به رئیس جمهوری روسیه ارائه می دهند.  

آمریکا تاکنون حدود ۱۰۰ بسته تحریمی در مورد روسیه وضع کرده است و این اقدامات از سال ۲۰۱۱ میلادی با تصویب قانون ماگنیتسکی که در آن تحریم هایی را علیه مقامها و شهروندان روس منظور شده است، تاکنون جریان دارد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیروز در خصوص تحریم های احتمالی آمریکا علیه روسیه گفت که چنین اقدامی قطعا واکنش روسیه را در پی خواهد داشت.

به گزارش ایرنا،  ریانووستی روز سه شنبه به نقل از لاوروف نوشت: اقدام متقابل یکی از قوانین دیپلماسی در نظام بین الملل است. رسانه های روسی اعلام کردند که  تحریم های جدید آمریکا ممکن است ۱۰ مقام روسی را تحت تأثیر قرار دهد. این تحریم ها علیه فدراسیون روسیه در مورد ناوالنی با تحریم های اتحادیه اروپا قابل مقایسه است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نیز گفت: آمریکا و کشورهایی که به اعمال تحریم ها وابسته هستند باید درک کنند که چنین سیاستی هیچ تأثیری ندارد.

"ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز با انتقاد از تحریم های جدید آمریکا علیه این کشور، تصریح کرد: آمریکا با خروج از تعدادی قراردادها و توافقنامه های بین المللی در عرصه کنترل تسلیحات و عدم انتشار سلاح ها، حق دادن درس اخلاق و موعظه کشورهای دیگر را ندارد.

به گزارش چهارشنبه ایرنا، "زاخارووا"  در بیانیه ای در مورد تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه خاطرنشان کرد: دولت آمریکا به اقدام خصمانه علیه روسیه دست زد و به همراه اتحادیه اروپا، یک تدبیر دیگر تحریمی برای مجازات روسیه اعلام کرده است.  

وی در بیانیه خود گفت: کاخ سفید که در مسائل داخلی این کشور سر درگم شده است، بار دیگر سعی دارد چهره ای از یک دشمن خارجی ایجاد کند. ما بارها در مورد این سیاست آمریکا که غیرمنطقی و بی معنی است و فقط روابط دوجانبه را متشنج تر می کند و با تلاش واشنگتن تا سطح انجماد رسیده است،  اظهارنظر کرده ایم.  

زاخارووا با انتقاد از ادعای مسموم کردن "الکسی ناوالنی" با یک ماده جنگی مسموم کننده ازسوی آمریکا، آن را که دلیل برای وضع تحریم های جدید در مورد روسیه خوانده شده است، ادعای کاملا پوچ خواند.  

وی افزود: این اقدام فقط بهانه ای برای ادامه مداخله آشکار در امور داخلی روسیه است و قصد پذیرفتن این وضع را نداریم و به آن بطور متقابل پاسخ می دهیم.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha