حفظ خانه مومنان قزوین نیازمند تامین بودجه است

قزوین-ایرنا-مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین، گفت: برای حفظ خانه مومنان از تخریب، نیاز به تعیین و تامین بودجه اختصاصی از طریق ستاد ساماندهی آستان مقدس امامزاده حسین (ع) است.

آرش رشوندآوه، روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پروژه ساماندهی آستان مقدس امامزاده حسین (ع) بعد از برگزاری مسابقه طراحی در دهه ۷۰ و توقف طولانی مدت آن، از اواخر سال ۱۳۹۲ و با دستور استاندار وقت، کار خود را آغاز کرده است.

وی بیان کرد: شهرداری قزوین و اداره کل راه و شهرسازی دعوت شدند تا در روند این پروژه در کنار ادارات کل اوقاف و امور خیریه و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین قرار بگیرند؛ تا روند طرح، تسریع و تسهیل شود.

رشوند آوه با بیان این که مدیر کل میراث فرهنگی و کارشناسان این اداره کل در تمام جلسات کمیته فنی و ستاد ساماندهی آستان مقدس امامزاده حسین (ع) حضور داشته‌اند، گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۳ تا سال ۹۶ (زمان ثبت ملی خانه مومنان)، ضرورت گمانه‌زنی در محدوده پروژه به صورت مستمر از سوی اداره کل میراث فرهنگی بیان شده؛ اما موضوع بررسیِ تاریخی و گمانه‌زنی در اعیانی پلاک‌های ساختمانی مطرح نشده بود.

این مقام مسوول اظهار داشت: از زمان شروع پروژه، چهار سال طول کشید تا خانه مومنان برای تملک مدنظر قرار گیرد. همچنین چهار ماه زمان برای تملک اختصاص یافته بود. از طرف دیگر، کارگزار پروژه ، برای کمک به مالکین پلاک‌ها، تخریب بناها را به آنان واگذار می‌کرده است.

وی بیان کرد: در خصوص خانه مومنان، باتوجه به آزاد بودن محدوده پیرامونی این پلاک، مالکین طی دو هفته، تخریب محوطه را انجام دادند و به محض فرارسیدن زمان تخریب بنا، موضوع ثبت ملی بنا مطرح شد. بنابراین این امر با تعجیل در آن زمان صورت گرفت و در جلسه‌ای به ستاد ساماندهی آستان مقدس امامزاده حسین (ع)  اعلام شد.

رشوند آوه تصریح کرد: ستاد ساماندهی آستان مقدس امامزاده حسین (ع)  و شهرداری قزوین به عنوان مجری این پروژه، تمام تلاش خود را بعد از ثبت ملی این خانه مومنان انجام داده است. در این راستا به مشاور پروژه ابلاغ شد، در طرح خود این بنا را حفظ کند. همچنین با توجه به مشارکتی بودن طرح، این پلاک در زمره تملک‌های اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین قرار دارد.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین با اشاره به این موضوع که شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی استان به اندازه توان خود، در حوزه تملک پلاک‌های محدوده پروژه ساماندهی آستان مقدس امامزاده حسین (ع)، بودجه اختصاص داده‌اند گفت: شهرداری نسبت به محصور کردن خانه مومنان اقدام کرده بود که به دلیل عدم حضور نگهبان در فضا و آسیب‌های اجتماعی محدوده پروژه، حصار موجود به سرقت رفته و فضایی ناامن به وجود آماده است.

وی خاطرنشان کرد: شایسته است کارشناسی مجدد روی خانه مومنان صورت گیرد و برای حفظ آن، بودجه اختصاص یابد تا برنامه مرمت و احیای آن در نظر گرفته شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha