نیروگاه‌های مقیاس‌کوچک در شهرک‌های صنعتی توسعه می‌یابند

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: منابع حاصل از مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی برای کاهش یارانه انرژی صنایع بزرگ به توسعه نیروگاه‌های مقیاس‌کوچک، در شهرک های صنعتی اختصاص خواهد یافت.

«محمد حسن متولی زاده» امروز (پنجشنبه) در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اکنون صنایع به‌ویژه صنایع بزرگ و انرژی‌بر، حجم بسیار زیادی یارانه انرژی دریافت می‌کنند.

وی ادامه‌داد: براین اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی تلاش دارند بخش ناچیزی از این حجم بزرگ یارانه را کاهش دهند تا منابع حاصل از آن در امور دیگری صرف شود.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه پرداخت یارانه انرژی به صنایع هم‌چنان تداوم دارد، خاطرنشان‌کرد: مصوبه مجلس فقط بخش کوچکی از یارانه‌ها را کاهش خواهد داد.

به گزارش ایرنا،  دهمین جلسه بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش درآمدی و رسیدگی به اصلاحات اعمال شده موارد ارجاعی از صحن مجلس به کمیسیون تلفیق برگزار شد و نمایندگان با بند الحاقی ۲ تبصره ١۵ موافقت کردند.

در بند الحاقی ۲ تبصره ۱۵ آمده است: وزارت نیرو مکلف است متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی و کانی‌های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را بر مبنای نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه‌های دارای قرارداد تبدیل انرژی (eca) محاسبه و دریافت کند. منابع حاصل از محل افزایش بهای برق این صنایع به حساب شرکت توانیر نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

متولی زاده گفت: هدف اصلی این مصوبه آن است که صنایع بزرگ تشویق شوند تا برای نیازهای برقی خود اقدام به ساخت نیروگاه کنند تا مشمول هیچ هزینه سرباری نشوند.

وی اضافه‌کرد: چنانچه صنایع تمایلی برای ساخت نیروگاه اختصاصی نداشته باشند، هزینه‌های آنان طبق این مصوبه در حد یک یا ۲ درصد تغییر خواهد کرد و بر این اساس اثر زیادی بر قیمت تمام شده نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت توانیر اظهار داشت: نمایندگان مجلس برای منابع حاصل از این مصوبه نیز چاره اندیشی کرده و مقرر کردند این منابع برای توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک در شهرک‌های صنعتی و نیز توسعه روستایی استفاده شود.

متولی زاده ادامه‌داد: صرف این منابع برای روستاها امر مبارکی است که منجر به توسعه بیشتر روستاها خواهد شد.

وی، این امر را گامی برای بهینه شدن مصرف انرژی دانست و افزود: هرچه یارانه انرژی به مصرف درست برسد به نفع کشور خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =