بیش از ۱۰ هزار اصله نهال مثمر در کرمانشاه توزیع می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرمانشاه گفت: به مناسبت روز درختکاری و ترویج فرهنگ توسعه فضای سبز، شهرداری کرمانشاه بیش از ۱۰ هزار اصله نهال مثمر بین مردم این شهر توزیع می‌کند

فرامرز رحمتی زاده روز چهارشنبه در نشست خبری که در سرسرای سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه امسال نهال های مثمری مانند هلو انجیری، شلیل، زرد آلود، گوجه سبز و انگور دیم بین مردم توزیع می‌شود، از متقاضیان خواست برای دریافت نهال با شماره تلفن ۳۴۲۹۷۰۲۸ از ساعت هشت صبح تا ۱۳ تماس بگیرند.

او با بیان اینکه مردم برای دریافت نهال تا ۱۷ اسفند ماه فرصت ثبت نام دارند، توضیح داد: امسال به صورت هدفمند نهال ها بین افراد متقاضی توزیع می‌شود، بدین صورت که به هر فرد تا سقف ۲ نهال پس از ثبت مشخصات و آدرس تحویل می‌شود و سپس تیمی از طرف سازمان نهال ها را به درب منزل می برند و آنها را در باغچه و حیاط آنها می‌کارند.

رحتمی زاده همچنین در راستای ترویج فرهنگ کاشت درخت و توسعه فضای سبز گفت: در این طرح سعی می شود اگر خانواده‌ها فرزند دانش آموزی دارند به دست او نهال کاشته شود به خاطر اینکه فرهنگ کاشت درخت در او نهادینه شود و همچنین به او یک کارت همیار سبز با درج مشخصات مدرسه اهدا می‌شود.  

وی همچنین از نظارت این سازمان بعد از کاشت نهال در اردیبهشت ماه سال آینده خبر داد و گفت: هرسال هزینه‌های هنگفتی شهرداری برای کشت نهال متقبل می شود و باید تلاش کنیم،  کاشت این نهال ها در روز درختکاری برای توسعه فضای سبز شهر و شهروندان مفید واقع شود.  

شهرداری کرمانشاه هفته درختکاری برگزار می کنند

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برنامه های شهرداری در هفته درختکاری پرداخت گفت: شهرداری کرمانشاه چهاردهم اسفند ماه به مناسبت روز نیکوکاری و احسان، برنامه کاشت نهال مهربانی را در مراکز توابخشی بهزیستی و خانه سالمندان شهر برگزار می کند.

رحتمی زاده همچنین افزود: شهرداری کرمانشاه پانزدهم اسفندماه به مناسبت روز درختکاری برنامه ویژه ای با حضور مسوولان استانی با عنوان «یک نهال یک بهار»  در محل باغ پرندگان برگزار می کنند.

او یکی از برنامه های مهم شهرداری کرمانشاه در این هفته را برنامه کاشت نهال سلامت به مناسبت قدردانی از مدافعان سلامت در بیمارستان امام رضا (ع) عنوان کرد و بیان داشت: این سازمان در ۱۷ اسفندماه برنامه کاشت نهال در مدارس با عنوان مدرسه سبز - آینده سبز و همچنین در روز ۱۸ اسفندماه به مناسبت روز جهانی زن کاشت نهال با عنوان نهال پدر و مادر در بوستان بانوان برگزار می‌کند.

رحتمی زاده همچنین از برگزاری برنامه کاشت نهال در مساجد و بقاع متبرکه شهر کرمانشاه در روز۱۹ اسفندماه به مناسبت شهادت امام موسی کاظم (ع) و کاشت نهال در مسیر کاروان های زیارتی و عتبات عالیات به مناسبت سالروز تاسیس راهیان نور در ۲۰ اسفند ماه خبر داد.

وی یکی دیگر از برنامه‌های مهم شهرداری کرمانشاه به مناسبت عید مبعث را برگزاری برنامه کاشت نهال وحدت با حضور مسوولان و ائمه جمعه در ۲۱ اسفندماه اعلام کرد و افزود: شهرداری کرمانشاه همچنین به مناسبت روز شهید در روز ۲۲ اسفندماه برنامه کاشت نهال شهید در مزار شهدا کرمانشاه برگزار می کند.

سرانه فضای سبز کرمانشاه به بیش از ۹ متر مربع افزایش پیدا می کند

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرمانشاه در ادامه با اشاره به طرح استقبال از بهاراین سازمان گفت: شهرداری در ۹ ماه سپری شده از سال جاری ۱۸۴ هزار درختچه در فضای سبز  شهر کرمانشاه کاشته و پیش بینی می شود این تعداد تا ۱۵ فروردین ماه به بیش از ۲۰۰ هزار درختچه و ۴۵ هزار اصله درخت برسد.

رحتمی زاده سرانه فضای سبز زیر نظارت شهرداری کرمانشاه را ۸/۷ متر مربع اعلام کرد و گفت: با طرح هایی که شهرداری برای کاشت درختان در مناطق پنج، چهار و سه در بلوارها و بوستان ها در دست اقدام دارد امیدواریم این سرانه به بیش از ۹ متر مربع برسد.

وی همچنین از برنامه شهرداری برای تعمیر و اصلاح درختان کهن و آفات زده در طرح های اورژانس و امداد سطح شهر خبر داد و گفت: یکی از برنامه های مدرن و علمی شهرداری برای جلوگیری از آفات زدگی و یخ زدگی درختان سطح شهر، رنگ زدن تنه درختان با ترکیبات ویژه از چسب چوب، خاک مخصوص سهم و آفات کش ها است که شهروندان در بوستان ها مشاهد می کنند.

این مقام مسوول همچنین یکی از برنامه های شهرداری در طرح استقبال از بهار را کشت گونه های خاص گل در میادین،  بلوارها و گلدان ها با طرح فرش گل و همچنین کاشت درختان در بلوارها و میادین شهر در راستای زیباسازی شهر به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز عنوان کرد 

شهر یک میلیون نفری کرمانشاه ۲۳۸ بوستان کوچک و بزرگ، محلی و حومه شهری دارد و سرانه فضای سبز قابل استفاده مردم آن هشت متر و ۷۰ سانتی متر است.

سرخط اخبار استان‌ها