معاون وزیر ورزش: نگاه‌ اشتباه امنیتی بر مشارکت جوانان تاثیرگذار است

کرمان - ایرنا - معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: از آنجا که نگاه های اشتباه امنیتی و نظارتی بر مدل مشارکت اجتماعی جوانان تاثیرگذار است لذا برای دستیابی به حس مشارکت جویی باید از این نوع نگاهها پرهیز شود.

به گزارش ایرنا، محمدمهدی تندگویان روز چهارشنبه در ششمین کنگره ملی جوانان کشور در کرمان افزود: باید برای ریشه یابی کاهش مشارکت اجتماعی به‌ دوره پیش از جوانی برگردیم و مطالعات کنیم که بر این مبنا جوانانی که می توانند فرماندهان مشارکت اجتماعی باشند، رصد شوند.

وی اظهار داشت: برخی افراد با یک‌مدل نگاه همه را قضاوت می کنند و از انجیوها به عنوان جامعه مخملی و برانداز یاد می شود، در زمانی که چنین چالش هایی وجود دارد، چطور به سمت افزایش نشاط اجتماعی و مشارکت جوانان برویم؟

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: باید مطالعاتی‌ کنیم‌ که افزایش مشارکت اجتماعی در جهت رفع چالش ها و معضلات فرهنگی و چگونگی رفع آن برود.

وی بیان داشت: نداشتن باور به تغییرات نسلی در مشارکت اجتماعی تاثیر گذار است و باید آن را باور کنیم که این تغییرات سریع، شگفت و عجیب دنبال می شود و امروزدر زمانی که جوانان از هزار پایگاه داده حرف ها را رصد و بررسی می کنند، نمی توان گفت که این جوانان نمی فهمند.

تندگویان افزود: تغییری شگفت در جامعه شکل گرفته که در برابر آن باید جذابیت و خلاقیت داشته باشیم که جوانان را در کنار خودمان نگه داریم، باید مدل گفتمان را طوری تنظیم کنیم که جوان حس کند، به آن نیاز دارد و درکنار ما قرار گیرد که این امر نیاز امروز کشور است.

وی تصریح کرد: اتفاقاتی بد در فعالیت داوطلبانه و مشارکت اجتماعی کشور افتاده که تابع برداشت برخی سیاست بازان کشوری است که سیاست مدار نیستند و این امر جامعه جوان ما را بداخلاق کرده است.

تندگویان گفت: جوانان عرصه های اجتماعی به راحتی حرکت داوطلبانه خود را می‌فروشند زیرا اخلاق اشتباه را سیاست بازان یادشان دادند که این امر چالشی بزرگ در مشارکت اجتماعی است.

وی با بیان اینکه جوان در بحث های مردمی و اجتماعی به الگوپذیری از قاعده‌ بالای جامعه فکر می کند ، عنوان کرد: گردش مالی برخی مجموعه های خیریه و عام المنفعه چالشی در مشارکت اجتماعی است و باید از پوشش منفعت طلبان در منافع مالی جلوگیری شود که مشارکت به این سمت نرود.

مدل سردار دلها برای مشارکت جوانان کافی است

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان افزود: دیارکریمان بخشی از جبهه مقاومت را در خود جای داده که از خود استان بزرگتر است و حضور سردار دلها در بحث ظرفیت‌ها از همه چیز مهمتر محسوب می شود.

وی ادامه داد: الگوی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در مشارکت جوانان در تمامی عرصه های کشور به عنوان نمادی اعتقادی است و همین یک نمونه برای مشارکت حداکثری جوانان ایرانی کافی به نظر می رسد.

وی تاکید کرد: شهید سلیمانی از جوانی تا انتها موثر بوده و به فرموده مقام معظم رهبری ایشان در کمال جوانی از دنیا رفت زیرا جوانی به پویایی و منشا اثر بودن است.

پژوهش کشور نیاز به بازنگری دارد

تندگویان با بیان اینکه پژوهش و مطالعات به صورت کلی و ساختاری در کشور پیگیری شود گفت: در حوزه پژوهش کشور نیازمند بازنگری اساسی هستیم و بحث پژوهش و مطالعه در کشور نیازمند تحولات اساسی است که باید نگرشی جدید برای توانمندی در این حوزه ایجاد کنیم.

وی بیان داشت: نیازسنجی پژوهش در ایران وجود ندارد، هرچند برخی مراکز مدعی ساماندهی این حوزه هستند اما خروجی لازم را ندارد و نیازمندی ملی، بومی و استانی و آسیب ها به تفکیک هنوز در کشور وجود ندارد و یا به روز رسانی نشده و این چالش در عرصه پژوهش بیشتر سفارشی محور است.

وی افزود: طرح های پژوهشی فعلی با سفارش همراه است  که باید اجرایی، پیشگیرانه و عملیاتی باشد و بدنه مدیریتی نیاز دارد که سازماندهی پژوهشی و مطالعاتی کشور به صورتی باشد که پیش از اتفاق برنامه ریزی شود و بسیاری مراکز مطالعاتی در راستای توجیه عملکرد اشتباه مدیران، پیوست مطالعاتی ایجاد می کنند که آسیب در طرح و اجرا و توهین به جامعه پژوهشی کشور است.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: یکی از آسیب های حوزه پژوهش بی اعتمادی بخش اجرایی به مدیران در اجرا و عملیات پژوهش و تحقیق ها است و کپی برداری ها، اقتباس غیراخلاقی، تکرار و به روز نبودن را در کارهای پژوهشی می بینیم که این امر موجب بی توجهی مدیران اجرایی کشور به این حوزه شده است.

وی ادامه داد: جامعه علمی به صورت محکم با متخلفان سوءاستفاده‌گر پژوهش برخورد صنفی کند که این فرایند موجب اجرا در امنیت بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه پژوهش باید همواره در کنار مدیران اجرایی کشور باشد گفت: باید از سیستم سفارشی فاصله بگیریم و توجهی بیشتر به پژوهش در راستای رفع نیاز داشته باشیم، پژوهش نباید دولتی شود زیرا بحث علمی، خارج از این حوزه است.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان افزود: باید ریشه یابی شود چرا برخی تحقیقات و تحول در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای پیشرفته شک نگرفته لذا با شناسایی چالش ها، بدنه اجرایی را متقاعد کنیم که این تحول شکل گیرد.

گفتمان کشور برای مشارکت جوانان متحول شود

وی با بیان اینکه تغییر گفتمان در تحقیقات عرصه جوانان بحثی جدی است اضافه کرد: مدل پژوهش و کار تئوری خروجی برای مشارکت جوانان امروز ندارد زیرا مدل گفتمان بسیار تفاوت کرده است.

وی افزود: یک پژوهشگر باید مبنای کار مطالعاتی خود را بر اساس علوم دنیا به روز کند زیرا بسیاری از مدل ها پاسخگوی گفتمان فعلی جوانان ما نیست.

تندگویان یادآور شد: دچار تغییرات بین نسلی هستیم که هنوز باور نکردیم و باید فکری به حال‌ گفتمانمان کنیم که ۴۰ سال روی آن سرمایه گذاری کردیم، اما میزان نفوذ و تاثیرگذاری ندارد و باید برای ارتقای مشارکت اجتماعی متحول شود.

مدرک انگیزه ای دروغین برای فرزندان سرزمین بدون مهارت است

وی افزود: مهاجرت اتفاقی شوم است که در ایران با حجم بالایی افتاده و در این حوزه آموزش مهارتی به فرزندان نداریم و خروجی آموزشگاه ها صرفا مدرک است و برخی جوانان هیچ مهارتی ندارند و پزشکانی داریم زیرا مشاغلی داریم که بحث حقوقی دفتر خود را نمی توانند انجام دهند و در عمل درآمدی ندارند.

وی بیان داشت: مدرک به انگیزه دروغی برای فرزندان سرزمینی بدون مهارت تبدیل شده است، که به فرزندآوری، مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما آسیب می زند لذا باید روی افزایش مشارکت بر مبنای نیرو و توانمندی انسانی بحث شود.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: زمانی که فرمانده ها و نخبگان خود را به علت مهاجرت از دست می دهیم و جوانان منفعل می شوند و هر کار مطالعاتی که انجام دهیم، فرماندهان خود را در حوزه نخبگان اجتماعی جوانان از دست داده ایم.

مدل مشارکت ترکیبی در کشور ایجاد کنیم

وی با طرح این سئوال که مشارکت دولتی باشد یا مردمی؟ گفت: سازمان ها و نهادهای دولتی باید رونقی در تشکل ها ایجاد کنند و باید باور مردمی به این سمت و داشتن سهمی در اداره کشور و رفع آسیب ها باشد.

تندگویان ابراز داشت: تشکل سازی با استفاده از ظرفیت های مردمی باید مورد توجه باشد و مشارکت اجتماعی دستوری پاسخگو نیست، باید به این سمت برویم که از پایگاه مردمی تولید مشارکت کنیم زیرا جوان، فردی دستورپذیر و ابلاغی نیست.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: باید مدل مشارکت ترکیبی ایجاد کنیم که در این حالت نباید پایگاه های مردمی آسیب ببینند و رفتار ناسازگار نبینیم.

وی افزود: فرهنگ کار جمعی در حوزه جوانان در حال از بین رفتن است و سمن های جوانان در عملیات موفق قدرت تحمل یکدیگر را ندارند و اخلاق کار جمعی و حرفه ای در حوزه جوانان زیر سئوال رفته، اخلاق اشتباه سیاسی و ادبیات اشتباه بر جوانان حاکم شده که باید با شناسایی و راه حل ریشه ای تغییر یابد.

وی تاکید کرد: نگاه حداکثری به منافع مالی در مشارکت اجتماعی آسیب زا است و نباید مشارکت اجتماعی پوششی برای رسیدن به منافع باشد و همچنین فعالیت داوطلبانه در تحقیقات و در مدل پژوهش لحاظ شود.

تندگویان گفت: سیاست گذاری جوانان در حوزه کار داوطلبانه مفهومی ندارد و برخی اشخاص و نهادها از نخبگان و پایگاه های اجتماعی در جهت منافع خود بهره برداری می کنند که باید آسیب شناسی شود.

وی با بیان اینکه اطلس جامعی از مشارکت اجتماعی کشور نداریم تصریح کرد: مدیران باید با مطالعات ساختاری از موضوعات بومی، محلی، قومیتی، اعتقادی، جامعه شناسی و جمعیتی را به عنوان سندی بومی منطقه ای و محله ای براساس رفتارهای هر منطقه داشته باشند که بر اساس آن سیاست گذاری کنیم.

وی ادامه داد: با یک نسخه نمی توان برای مشارکت همه مردم کاری کرد زیرا وابسته به متغییرهای منطقه ای می باشد و تحولات با استفاده از ظرفیت های مردمی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =