باید قدردان تنوع زیستی ایران باشیم

تهران - ایرنا - معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره فرارسیدن سوم مارس (۱۳ اسفند ) روز جهانی حیات وحش گفت: ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه و شرایط اقلیمی خاص از تنوع زیستی بسیار ارزشمندی برخوردار بوده و ما باید قدردان این موهبت شگفت انگیز الهی باشیم.

 به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، کیومرث کلانتری در پیامی به مناسبت روز جهانی حیات وحش افزود: سوم مارس (۱۳اسفندماه) برابر با تاریخ پذیرش کنوانسیون سایتیس در سال ۱۹۷۳ به عنوان روز جهانی حیات وحش معرفی شده است.

وی ادامه داد: بر اساس پیشنهاد ارائه شده در شانزدهمین نشست متعاهدین کنوانسیون منع تجارت جهانی گونه های در معرض خطر انقراض (سایتیس) در سال ۲۰۱۳ به سازمان ملل متحد، این سازمان طی نشست عمومی خود در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳، روز سوم ماه مارس (۱۳ اسفند) مصادف با تاریخ پذیرش کنوانسیون سایتیس در سال ۱۹۷۳ را به عنوان روز جهانی حیات وحش معرفی کرده است.  این روز هم اکنون به عنوان یکی از مهمترین وقایع سالیانه جهانی درخصوص حیات وحش تبدیل شده است.

کلانتری تصریح کرد:‌ برای گرامیداشت روز جهانی حیات وحش در سال ۲۰۲۱ ، شعار جنگل ها و معیشت ها: پایداری مردم و سیاره زمین "Forests and Livelihoods: Sustaining People and Planet برگزیده شده است تا بر  نقش محوری جنگل ها، گونه های جنگلی و خدمات اکوسیستم ها در پایداری معیشت صدها میلیون نفر در سراسر جهان به ویژه جوامع بومی و محلی که ارتباط تاریخی با مناطق جنگلی و حاشیه جنگل ها دارند تاکید کند. این شعار همسو با  اهداف ۱ ، ۱۲، ۱۳ و ۱۵ توسعه  پایدار و تعهدات گسترده این اهداف در مورد کاهش فقر، تضمین استفاده پایدار از منابع و همچنین حفاظت از حیات بر روی خشکی است.

وی افزود:‌ بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان در مناطق جنگلی و یا در مجاورت آن زندگی می کنند و برای امرار معاش و تأمین اساسی ترین نیازهای خود از جمله غذا، سرپناه، انرژی و دارو بر خدمات مختلف اکوسیستمی جنگل و گونه های جنگلی، متکی هستند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت:‌ مردم بومی و جوامع محلی در صف جلو رابطه همزیستی بین انسان، جنگل، گونه های حیات وحش ساکن جنگل و خدمات اکوسیستم آن هستند. تقریباً ۲۸ درصد از سطح زمین در حال حاضر توسط مردم بومی  مدیریت می شود که برخی از سالم ترین جنگل های کره زمین از لحاظ بوم شناختی در آن قرار دارد. این مناطق نه تنها در رفاه اقتصادی و شخصی ، بلکه در هویت فرهنگی آنها نیز مهم است.

به گفته وی، جنگل ها و گونه های جنگلی و معیشت وابسته به آنها، در حال حاضر در تلاقی بحران های متعدد کره زمین که در حال حاضر با آن روبرو هستیم  قرار گرفته اند، از تغییرات آب و هوا گرفته تا  از دست دادن تنوع زیستی و اثرات بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی بیماری همه گیر کووید ۱۹.

کلانتری افزود: ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه و شرایط اقلیمی خاص از تنوع زیستی بسیار ارزشمندی برخوردار بوده و ما باید قدردان این موهبت های شگفت انگیز الهی باشیم.

وی ادامه داد: جنگل های ایران حدود هشت درصد مساحت کشور را به خود اختصاص می دهد، از این میان می توان به جنگل های منحصر بفرد هیرکانی با قدمت ۲۵ تا ۵۰ میلیون ساله اشاره کرد که از گنجینه های گرانبهای ملی و بین المللی هستند و در تیرماه سال ۱۳۹۸ به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند، همچنین جنگل های زیبای زاگرس، جنگل های شگفت آور حرا و جنگل های ارزشمند ارسباران که خدمات اکوسیستمی  و چشم انداز های بی نظیرشان را  از ما دریغ نمی دارند. ما وظیفه داریم با مشارکت مردم همیشه همراه به حفاظت از این عرصه ها بپردازیم و تمام تلاش خود را در افزایش تاب آوری این مناطق ارزشمند  وگونه های حیات وحش وابسته به آنها به کارگیریم.  

کلانتری گفت:‌ تا به امروز مساحت ۱۹.۹۷ هکتار، معادل ۱۱.۵۹ درصد از وسعت کشور توسط سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مناطق چهارگانه تحت مدیریت تعیین شده است، این مناطق که شامل ۳۲ پارک ملی، ۵۴ پناهگاه حیات وحش، ۱۸۳ منطقه حفاظت شده و ۴۰ اثر طبیعی ملی هستند توسط سازمان حفاظت محیط زیست مدیریت و حفاظت می شود.  از میان این ۳۰۹ منطقه ، تعداد ۷۰ منطقه دارای رویشگاه های جنگلی با تراکم های مختلف هستند که ۲۰ درصد عرصه های مناطق چهارگانه را به خود اختصاص می دهند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد:‌ روز جهانی حیات وحش در تاریخ ۳ مارس ۲۰۲۱ ، با گرامیداشت معیشت مبتنی بر جنگل  به دنبال ترویج مدل ها و شیوه هایی از مدیریت جنگل  و حیات وحش است که هم منافع انسان و هم حفاظت طولانی مدت از جنگل ها، گونه های جنگلی( اعم از جانوران و گیاهان) و اکوسیستم های آنها را تامین کند و همینطور ترویج ارزش دانش و شیوه های سنتی که به ایجاد یک رابطه پایدارتر با این سیستم های حیاتی طبیعی کمک می کنند.

وی افزود: این روز فرصتی مغتنم جهت ارتقای آگاهی در خصوص اهمیت گونه های مختلف حیات وحش، زیستگاه های آن ها  و عوامل تهدید این گونه ها است. ضمن تبریک این روز به دوستداران طبیعت و حیات وحش، امیدواریم با آگاهی هرچه بیشتر مردم و مسئولین، مشارکت های مردمی در امر حفاظت، ارتقاء شیوه های مدیریت و دستیابی به مدیریت بهینه، به زیستگاه ها و گونه هایی هر چه پایدارتر دست یابیم تا نسل های آتی نیز از این میراث گرانبها بهره مند شوند.
 

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =