۱۳ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۳
کد خبرنگار: 2521
کد خبر: 84249405
۰ نفر

برچسب‌ها

مُصلحان فاتحان تاریخ هستند

تهران- ایرنا- روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: هیچ کشوری در جنگ و ستیز و تقابل با جهان به رشد و توسعه پایدار نرسیده است! بر همین اساس هر بودنی، معنی و مفهوم بودن نمی‌دهد.

روزنامه آرمان ملی چهارشنبه ۱۳ اسفند با انتخاب یادداشتی به قلم امید فراغت روزنامه‌نگار، می نویسد:‌ به‌عنوان مثال، دو کشور کره‌جنوبی و کره‌شمالی در نظام بین‌الملل حضور دارند اما بودنی که با درد و رنج ملت‌شان همراه باشد معنی و مفهوم حضور واقعی نمی‌دهد فقط تبدیل به ابزاری برای قدرت‌های جهانی می‌شوند تا بتوانند سیاست و اقتصاد را در جهان مدیریت کنند!

خوشبختانه مردم امروز تحت‌تاثیر فناوری و تکنولوژی در قالب داده‌های محلی و جهانی به تصویر و تحلیل روشن از واقعیت‌های جهانی رسیده‌اند، وقتی مردم زبان واقعیت را می‌فهمند مسئولانِ جوامع نیز باید با زبان واقعیت با مردم‌شان سخن بگویند! اِعمال ادبیاتِ نظام سیاسی به جامعه‌ای که به واسطه فناوری و تکنولوژی متاثر از ادبیات‌های جهانی هستند، هزینه‌زا شده است. بر همین اساس، جهان امروز به سیاست‌مداران واقعیت‌گرا و مُصلح احتیاج دارد! تنوع و تکثر داده‌های جهانی، آرمان‌گرایان را خلع سلاح کرده و به تعبیری ادبیات‌های نوین متاثر از داده‌های علمی به جنگ ادبیات‌های پیشین رفته و بسیاری از ساختارهای گذشته فروریختنی شده است! چرا که مواضع‌شان در برابر دانایی بشر امروز، دچار انفعال شده است.

جوامع کمتر توسعه‌یافته یا درحال توسعه باید پیوسته در فضای ادبیاتِ اصلاح‌گرایانه حضور داشته باشند؛ بنابراین عنوان انقلابی شامل حال افرادی که به‌دنبال حفظ وضع موجود در جوامع‌شان هستند، اطلاق نمی‌شود! فناوری و تکنولوژی به‌عنوان انقلابیون دهکده جهانی به‌دنبال یکپارچه‌سازی و ایجاد ادبیاتِ مشترک جهانی در نظام بین‌الملل هستند و مهم‌تر اینکه فرماندهی را برعهده دارند و این واقعیت غیرقابل کتمان است؛ بنابراین حکمرانان جوامع باید در برابر واقعیت‌های جهان امروز، نقشه راه داشته باشند؛ نقشه‌ای که متناسب با تغییر و تحولات جهان معاصر امروز است! به عنوان مثال نسل نوجوان و جوان امروز ایران در دوگانه تربیت محلی و جهانی قرار دارد، شاید بهتر است این‌طور بیان شود که این تغییر نسل، صفت‌ و خصلت‌های جدیدی را به جامعه تزریق می‌کند و نوع گفتار و رفتارشان گواه چنین ادعایی‌ست! حکمرانان جوامع درحال‌توسعه چه بپذیرند و چه نپذیرند نسل نوجوان و جوان به نوعی برهم‌زننده نظم پیشین است و اگر ادبیات تغییر نسلی، به‌عنوان یک واقعیت پذیرفته نشود این عدم پذیرش هزینه‌های سنگینی را بر جوامع تحمیل خواهد کرد؛ بنابراین سیاست‌مداران واقعیت‌نگر همان اصلاح‌گرانی هستند که نسبت به روند حرکت نسل نوجوان و جوان بی‌تفاوت نیستند.

جامعه امروز ایران نیز توامان متاثر از ادبیات‌های محلی و جهانی است و هر دوگانه ادبیات نیز در جامعه امروز ایران در قالب اکثریت و اقلیت مشهود است اما هر چه که هست حکمرانان باید واقعیت‌های موجود را بپذیرند و براساس جامعه‌دانی و جامعه‌خوانی تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های‌شان براساس واقعیت‌های محلی و جهانی باشد، چه اشکال دارد حکمرانان در کنار عناوین مختلف‌شان، مصلح سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هم لقب بگیرند؟ مصلحان جوامع در تاریخ خواندنی و البته به‌عنوان الگویی قابل عرضه گره‌گشای نسل‌های آینده می‌شوند و به تعبیری مصلحان همان فاتحان قلوب مردم‌شان می‌شوند. جامعه امروز ایران بیش از عنوان‌های انقلابی، به مصلحانی نیاز دارد که به تغییر نسل‌ها ادای دین کنند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =