اهدای اعضای بدن مرد بوکانی به ۵ نفر جان دوباره بخشید

مهاباد- ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان بوکان گفت: اعضای بدن "ناصر قهرمانی دهبکری" اهل این شهرستان که دچار عارضه مرگ مغزی شده بود، به پنج بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشید.

محمد عباسی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مرد ۴۲ ساله بوکانی طی روزهای گذشته برای عمل دیسک کمر به بیمارستان امام رضا (ع) تبریز مراجعه کرده بود که بعد از عمل جراحی بر اثر خونریزی، دچار مرگ مغزی شد.

وی اضافه کرد: با رضایت خانواده این مرد ۴۲ ساله بوکانی که اهل روستای "ناچیت" از توابع بخش سیمینه بوکان بود، ۲ کلیه، قلب، طحال و کبد او به پنج نفر اهدا شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بوکان گفت: اهدای عضو بدن این مرد سومین اهدای عضو بیماران مرگ مغزی در سال‌جاری در این شهرستان است. 

وی  اضافه کرد: در سال جاری اعضای بدن یک بانوی ۳۸ ساله و یک مرد ۵۱ ساله نیز اهدا شده بود.

"عباسی" بیان کرد: مرگ مغزی به معنی عدم بازگشت به زندگی بوده و تداوم زندگی کوتاه مدت بیمار نیز وابسته به دستگاه است و در صورت جدا شدن بیمار مرگ مغزی از دستگاه بعد از چند ثانیه فوت می‌کند.

وی افزود: اعضای قابل اهدای بیمار مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده ها، لوزالمعده و کلیه هاست ضمن اینکه برخی از بافت‌های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.

بوکان در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

در حال حاضر ۲۵ هزار نفر از بیماران در کشور در صف دریافت عضو قرار دارند و این در حالی است که تنها ۸۰۰ نفر در سال اهدای عضو می‌کنند؛ سالانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در کشور شرایط اهدای عضو می‌یابند که تنها یک سوم از این تعداد، عضو خود را اهدا می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =