استاندار: کشورهای مقصد و ارزش صادرات استان سمنان افزایش یافته است

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: صادرات استان سمنان بیش از واردات است و نسبت به سال‌های قبل هم کشورهای مقصد و هم ارزش صادرات این استان افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، علیرضا آشناگر عصر سه‌شنبه در آیین تجلیل از صادرکنندگان برتر استان سمنان در سالن یادگار امام (ره) استانداری سمنان ابراز داشت: بخشی از دلایل افزایش ارزش صادرات مربوط به افزایش قیمت ارز و بخشی مربوط به حمایت‌های دولت در رفع موانع و تلاش صادرکنندگان بخش خصوصی است.

وی افزود: شاخص‌های اقتصادی اعم از نرخ تورم، اشتغال، نرخ رشد اقتصادی، میزان نقدینگی کشور، میزان صادرات و واردات، بهبود فضای کسب و کار و وضعیت تجهیزات صنایع، مانند دماسنج وضعیت فضای سیاسی کشور را نشان می‌دهد و بهبود آن نشان دهنده حال بهتر مردم است.

استاندار سمنان گفت: نرخ تورم مناسب برای تولید و صادرات یک تا سه درصد است که از سه تا ۱۰ درصد شدید تلقی می‌شود و بیش از ۱۰ درصد فراتر از انتظار است.

آشناگر گفت: با در نظر گرفتن همه این شاخص‌های اقتصادی می توان وضعیت کشور را بررسی کرد.

وی ریشه بسیاری از مشکلات کشور را فشارهای اقتصادی آمریکا با همکاری برخی از کشورهای دیگر دانست و افزود: در شرایط عادی، تولیدکنندگان می‌توانند فضای کسب و کار خود را ارتقا دهند.

استاندار سمنان با بیان اینکه هوش مالی به معنی فرآیند حل مشکلات و موانع مالی و تولیدی است گفت: نسبت به شرایط سخت سال ۹۹ شاخص‌های اقتصادی استان سمنان خوب است.

آشناگر ادامه داد: وضعیت بیکاری در سمنان مطلوب است و این استان، از برترین‌های کشور در مهار بیکاری است و در شاخص فضای کسب و کار و جلب رضایت مردم نیز رتبه اول کشور را دارا است.

وی افزود: اگر محیط اقتصادی با اهرم‌های سیاسی تحت تأثیر قرار بگیرد به ضرر مردم است و به لحاظ مشکل ساختاری و ارتباطی که بین دستگاه‌های مختلف استان سمنان وجود دارد، از این اهرم‌های سیاسی سوء استفاده می‌شود.

استاندار سمنان بیان کرد: هر وزیر باید بر تصمیمات درستی که در فضای کسب و کار گرفته می‌شود پای بند باشد و امید است با تصمیمات درست ارکان مختلف حکومت، وضعیت صادرات و کسب و کار در کشور بهبود یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =