معاون دادگستری بوشهر: نتیجه انتخابات باید منجر به سربلندی نظام شود

بوشهر ایرنا- معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر گفت: در جریان تبلیغات انتخاباتی رسانه‎ها باید هوشیار باشند تا آبرو و عزت افراد در انتخابات قربانی منفعت طلبی گروه‏‌ها و جناح‌‏های سیاسی نشود و نتیجه انتخابات در نهایت منجر به سربلندی نظام جمهوری اسلامی شود.

به گزارش ایرنا، الماس گشتاسبی روز سه‌‎شنبه در نشست انتخابات و رسانه استان بوشهر که با حضور نمایندگان رسانه‌‎ها که به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر برگزار شد، افزود: رسانه‌ها و مردم استان بوشهر در انتخابات گذشته نقش بی بدیلی ایفا کردند و انتظار است در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز نقش خود را بخوبی ایفا کنند.

وی بیان کرد: امسال اصل بر این است که کل تبلیغات انتخاباتی بر محور فضای مجازی برگزار شود و همانند سال‎‌های گذشته تجمع و سخنرانی وجود ندارد مگر اینکه شرایط کرونایی کشور به وضعیت عادی تبدیل شود.

گشتاسبی ادامه داد: افکار عمومی امروز در دست فضای مجازی است و رسانه‏‌ها در عصر ارتباطات نقش ویژه‌‎ای در آگاهی بخشی به مردم عهده‌‎دار هستند.

وی گفت: تا ایام برگزاری انتخابات رسانه‏‌ها باید همچون گذشته رعایت کامل شیوه‎‌نامه‎‌های بهداشتی و ضرورت آن را به صورت کامل اطلاع رسانی کنند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر تاکید کرد: تبلیغات زودهنگام نیز برای انتخابات در فضای واقعی و مجازی ممنوع است و قانون‎‌گذار بازه قانونی آن را هشت روز پیش از برگزاری انتخابات تا ۲۴ ساعت مانده به روز انتخابات مجاز دانسته است.

گشتاسبی اظهار داشت: در فضای مجازی مشاهده شده که برخی پیش از نام نویسی و تایید صلاحیت کاندیداها اقدام به تخریب و یا تبلیغ انتخاباتی می‎‌کنند که این موضوع تخلف است و در صورت مشاهده با عاملان آن برخورد می‎‌شود.

وی بیان کرد: سوء استفاده از امکانات، تریبون و هر وسیله‎ متعلق به بخش دولتی برای انتخابات ممنوع است و در صورت مشاهده با متخلفان به صورت قانونی برخورد خواهد شد.

گشتاسبی ادامه داد: در قانون جرایم رایانه‌‎ای ماده ۷۴۶ نشر اکاذیب عنوان شده هر کس به قصد تشویش اذهان عمومی یا مقام‎‌های رسمی با سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر و در دسترس دیگران قرار دهد و یا اعمالی بر خلاف حقیقت از شخص حقیقی یا حقوقی اعلام کند یا به صورت صریح یا تلویحی به کسی نسبت دهد افزون بر اعاده حیثیت از ۹۱ روز تا ۲ سال به زندان و جریمه نقدی مجازات می‎‌شود.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهر گفت: رسانه‎‌ها همواره نقشی بی بدیل در خدمت رسانی به مردم و تنویر افکار عمومی ایفا می‏‌کنند و در عرصه‎‌های مختلف منشا خیر و برکت‏ زیادی برای جامعه هستند.

خلیل رضایی افزود: فعالان رسانه باید برای تحقق مهم ترین اصل که زمینه سازی برای حضور حداکثری مردم و آوردن سرمایه‌‎های اجتماعی پای صندوق رای است نهایت تلاش خود را به کار گیرند.

وی ادامه داد: در انتخابات سال ۱۴۰۰ به دلیل شرایط خاص ملی، بین المللی و کرونایی رسانه‌‎ها باید از هنر خود برای تحقق مشارکت حداکثری استفاده کنند.

 گفت: در این زمینه امیدبخشی به جامعه به عنوان یکی از توصیه‏‌های مهم رهبر معظم انقلاب باید مورد توجه رسانه‏‌ها باشد و از طریق بازگو کردن خدمات صورت گرفته توسط نظام در این زمینه ایقای نقش داشته باشند.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهررضایی اظهار کرد: دشمن همواره در صدد است تا ایمان مردم را نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی تضعیف کند که در این شرایط می‎‌طلبد رسانه‏‌ها با درایت و هوشیاری خود برابر آنها مقابله به مثل داشته باشند و نقش شوم آنها را خنثی کنند.

وی افزود: رسانه‎‌ها در انتخابات گذشته برای حضور حداکثری مردم و تنویر افکار عمومی و رونق بخشی به انتخابات نقش بسزایی ایفا کردند که این مهم باید در انتخابات ۱۴۰۰ نیز تکرار شود.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز بوشهر گفت: در انتخابات فرارو با توجه به شرایط خاصی که از لحاظ شیوع ویروس کرونا ایجاد شده نقش رسانه‏‌ها از دوره‎‌های قبلی اثرگذارتر و فراگیرتر خواهد بود.

سید حسین ناظر افزود: در این ارتباط از ابتدا یشهریور ماه سال جاری ستاد انتخاباتی صداو سیمای استان بوشهر فعال شده و مقرر است در مراحل زمینه سازی، تبیینی، تحقیقی، فراخوان، روز انتخابات، روزهای بعد از انتخابات تولید برنامه داشته باشد.

وی ادامه داد: در این زمینه مقرر شده ۷۲ هزار دقیقه برنامه رادیویی، تلویزیونی، خبری ویژه ایام انتخابات در صدا وسیمای مرکز بوشهر تولید شود که بخش تبیینی برنامه‎‌ها از روز پایانی سال اجرایی خواهد شد.

ناظر افزود: امسال انتخابات در استان بوشهر از ۳۰ نقطه در شبکه‏‎‌های استانی و سراسری از ساعت هشت صبح تا پایان زمان انتخابات به صورت زنده پوشش داده خواهد شد.

وی گفت: از هم اکنون رسانه‌‏ها و بویژه صداو سیما امیدآفرینی، مصلحت اندیشی و جلوگیری از سیاه‌‎نمایی در جامعه را باید به طور جد در دستور کار قرار دهند و خدمات انجام شده توسط دولت و نظام را با رعایت اصل بی طرفی و فارغ از تفکر سیاسی به مردم ارائه کنند.

ناظر افزود: امیدواریم با برنامه ریزی مناسب انتخاباتی پرشور، منطقی و آنچه که مورد رضایت خداوند است، محقق شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha