باید در مقابل توسعه‌های سوداگرانه ایستادگی کنیم

تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی کشور تدوین جداگانه سند پدافند غیرعامل برای بناهای تاریخی بناها، محوطه‌ها و سایت‌های تاریخی را ضروری دانست و گفت: برای حفاظت از داشته‌های تاریخی و هویت ایرانی اسلامی باید در مقابل توسعه‌های سوداگرانه ایستادگی کنیم.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا به نقل از میراث آریا، مراسم رونمایی مجلد الزامات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران کاخ گلستان به عنوان نخستین گام از تهیه الزامات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران در موزه‌های کشور با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور، ابوطالب شفقت معاون آموزشی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر، محمد علی نکویی رئیس مجتمع دانشگاهی و پدافند غیرعامل و مهدی نوری رئیس پژوهشکده حفاظت و زیرساخت‌های حیاتی مجمع دانشگاهی صنعتی مالک اشتر و آفرین امامی مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان روز دوشنبه در این مجموعه فرهنگی تاریخی برگزار شد.

تأکید بر تهیه سند پدافند غیرعامل جداگانه برای بناهای تاریخی

محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور در این مراسم با تاکید بر اجرایی شدن الزامات سند پدافند غیرعامل کاخ گلستان  خواستار تهیه سند پدافند غیرعامل جداگانه برای بناها، محوطه‌ها و سایت‌های تاریخی و .... همچون میدان نقش جهان، سایت باستان شناسی شوش، بازار تاریخی تبریز و.... به عنوان الگو شد.

معاون میراث فرهنگی کشور به ریشه‌های  تاریخی ۱۲ هزار ساله ایران  و ابزار سنگی با قدمت یک میلیون سال در موزه ملی ایران اشاره کرد و گفت: «به دلیل این داشته‌های تاریخی و حفظ هویت ایرانی اسلامی مجبور هستیم در مقابل توسعه‌های سوداگرانه ایستادگی کنیم.»

او با تاکید بر حساسیت به وجود آمده در جامعه و اقبال بخش خصوصی در حفاظت و صیانت از بناهای تاریخی و جایگاه اقتصاد پایدار در حوزه فرهنگی و یک میلیون و ۲۰۰ هزار آثار شناخته شده و بیش از ۳۳ هزار  اثر ثبت شده در فهرست ملی و ۲۴ اثر ثبت جهانی موضوع بحران و مدیریت بحران را از موضوعات مهم میراث‌فرهنگی اعلام کرد و گفت: «امیدوارم با تهیه این گونه سندهای پدافند غیرعامل از جمله کشورهای موفق در پیشگیری از تهدیدات باشیم.

آفرین امامی مدیر مجموعه کاخ گلستان در ابتدای این مراسم تهیه طرح الزامات پدافند غیرعامل کاخ گلستان راهکار دقیقی در راستای حفاظت از این مجموعه جهانی با پیش‌بینی مخاطرات محتمل دانست و گفت: با تخصیص اعتبارات لازم امیدواریم بتوانیم اقدامات لازم در زمینه راهکارهای اجرایی را انجام دهیم.

محمد علی نکویی رئیس مجتمع دانشگاهی پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی مالک اشتر نیز در این نشست با ارائه نگاه بین‌المللی به این حیطه به تشریح آخرین مدل ارائه شده در سال ۲۰۱۱ با عنوان امشات پرداخت و گفت: در این سال موضوعاتی همچون مواریت فرهنگی و شناسنامه در دارایی‌هایی قرار گرفت که به‌عنوان زیرساخت‌های حیاتی باید حفاظت شوند.

او گفت: در این راستا و با همراهی سازمان پدافند غیرعامل و همراهی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نخستین گام یکی از دارایی‌های با ارزش هویتی تاریخی و فرهنگی همچون مجموعه کاخ گلستان در دستور کار قرار گرفت.»

مهدی نوری رئیس پژوهشکده حفاظت و زیرساخت‌های حیاتی مجتمع دانشگاهی پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی شریف و مجری این طرح  نیز در تشریح اقدامات انجام شده گفت: این طرح در سه مرحله کلیات طرح با شناخت مجموعه، ارزیابی ریسک کار و در نهایت تدوین الزامات و دستورالعمل‌های مور د نیاز تهیه شده است.

او پدافند غیرعامل در موزه ها و مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی را به دلیل منحصربه‌فرد بودن و نداشتن ما به ازا قابل مقایسه با دیگر رویکردهای پدافندی مراکز مختلف کشور ندانست.

میراث‌فرهنگی، میراث بشریت است

محسن محبی معاون توسعه فرهنگی سازمان پدافند غیرعامل در این مراسم با اعلام اینکه نخستین بار در کشور است که شاهد تهیه سند برای دستگاه‌های فرهنگی هستیم، میراث‌فرهنگی را میراث بشریت برای همه کشورها عنوان کرد و گفت: این دارایی‌های بی‌بدیل باید ارج‌گذاری و حفاظت شوند.

او در ادامه به تشریح ایجاد بازدارندگی به مفهوم ایجاد مصونیت در کالبد کشور و سرمایه‌های انسانی به‌عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: هدف عمده پدافند غیرعامل حفظ دارایی‌های فیزیکی، مراکز حیاتی و حساس، نیروی انسانی از دید دشمن و خسارات زیاد و در صورت تهاجم محتمل شدن حداقل خسارت است.

محبی با تعریف جنگ شناختی یعنی جنگ بر روی ادراک، معرفت و شناخت افراد افزود: در پدافند غیرعامل ضمن بررسی میراث فیزیکی و کالبدی باید فضای فکری، باوری، اعتقادی و معرفتی نیز در مقابل هجمه‌های دشمن حفظ شود.

ابوطالب شفقت معاون آموزشی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر نیز با بیان پیشینه تمدنی تاریخی اسلامی کشور و نمادهای معماری این تمدن به بیان آثار غیرفیزیکی و انقلاب اسلامی به عنوان این نماد پرداخت و افزود: انقلاب اسلامی نشان داد که بستر ایران پذیرش آن را داشته که این تحول را در دنیا ایجاد کند و نشان دهد که دنیا نمی‌تواند به دو قطب شرق و غرب تقسیم شود.»

او توجه به تهدید نرم یا تهدید شناختی به عنوان مسئله‌ای جدی که می‌تواند موجب تغییر باورها شود و همچنین تحولات تکنولوژیک و عوارضی که ممکن است در تخریب آثار ایجاد کند را از جمله تهدیداتی دانست که باید در پدافند غیر عامل مورد توجه قرار گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =