امکان ثبت دسته‌چک‌های موجود در سامانه صیاد

تهران- ایرنا- مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: مشتریان می‌توانند دسته چک‌های موجود را به صورت اختیاری در سامانه صیاد ثبت کنند، اما دسته چک‌های جدیدی که از ابتدای سال جدید با درخواست متقاضی و پس از اتمام دسته چک‌های موجود در اختیار مشتری قرار می‌گیرد باید در سامانه صیاد ثبت شوند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از بانک مرکزی،‌ «داود محمدبیگی» با اشاره به قانون جدید چک و ویژگی‌های ظاهری آنها، افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۰ چک‌هایی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد فرمت و قالب‌شان تغییر می‌کند، این تغییرات به این دلیل است که مردم این چک‌ها را از چک‌های قدیمی تشخیص دهند و تفکیک کنند. 

وی با بیان اینکه چک‌های جدید ویژگی‌های بسیار مهمی دارند، گفت: رنگ این چک‌ها نسبت به چک‌های قدیمی متفاوت و بنفش رنگ است، در قسمت پایین سمت چپ چک‌های جدید که از ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار می‌گیرد، عبارت «کارسازی این چک، منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است»، درج شده است.

محمدبیگی با اشاره به اینکه صادرکننده چک‌های جدید، پس از صدور چک باید به‌طور حتم اطلاعات آن را در سامانه صیاد بانک مرکزی ثبت کند، ادامه‌داد: برای ثبت اطلاعات در سامانه صیاد، صادرکنندگان چک راه‌های متنوعی را پیش رو دارند که یکی از روش‌ها استفاده از درگاه‌های بانک خود مشتری مانند همراه بانک و اینترنت بانک است.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به اینکه صادرکنندگان چک می‌توانند از طریق برنامک‌های پرداخت نسبت به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد اقدام کند، اظهار داشت: اکنون بیش از پنج برنامک پرداخت آماده‌سازی شده است و مشتریان می‌توانند با مراجعه به سایت شاپرک، برنامک‌ها را بر روی گوشی‌های تلفن همراه خود نصب کنند.

وی گفت: توصیه ما این است که در فرصت باقی مانده تا ابتدای سال ۱۴۰۰ مشتریان با مراجعه به تارنمای شرکت شاپرک، با فهرست این برنامک آشنا شوند و با استفاده از آن امکان ثبت چک را تمرین کنند.

محمدبیگی با بیان اینکه بانک‌ها موظف هستند از ابتدای سال ۱۴۰۰ دسته چک های با قالب جدید را در اختیار متقاضیان دسته چک قرار دهند، افزود: دسته چک‌های جدید باید در سامانه ثبت شوند، در غیر اینصورت امکان کارسازی و کارپردازی این چک های جدید در شعب بانک ها وجود ندارد. 

وی با اشاره به اینکه صادرکننده چک‌های جدید باید «تاریخ»، «مبلغ» و «دریافت‌کننده» چک را در سامانه صیاد ثبت کند، اظهار داشت: از طرفی دریافت‌کننده چک نیز باید اطمینان حاصل کند که اطلاعات چکی که دریافت می‌کند با اطلاعاتی که در سامانه صیاد ثبت شده، هم‌خوانی دارد یا خیر و نسبت به رد یا تایید آن اقدام کند.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه اکنون سالیانه بیش از ۳۰۰ میلیون برگه چک مبادله می‌شود، خاطرنشان‌کرد: در این راستا دریافت‌کننده چک می‌تواند به واسطه شناسه صیادی مندرج در گوشه سمت چپ بالای چک‌های جدید، اطلاعات چک را بارکشی ‌کند و متوجه ‌شود اطلاعاتی که توسط صادرکننده در سامانه صیاد ثبت شده با اطلاعات فیزیک برگ چک مطابقت دارد یا خیر؟ در این صورت و با طی این مراحل آن چک قابل وصول و انتقال است. 

وی با اشاره به اینکه اکنون چک موجودیتی منفعل است، گفت: تا زمانی که چک به بانک برسد، فقط در زنجیره تبادلات بین مردم جابه‌جا می‌شود اما در قانون جدید چک به موجودیتی فعال بدل می‌شود و هرگونه تغییر وضعیت چک در سامانه ثبت می‌شود و این‌گونه برگه چک از اعتباری نسبی برخوردار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha