۱۳ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۷:۴۰
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84248882
۰ نفر

برچسب‌ها

چین؛ منتقد آمریکا در حمایت از برجام

تهران- ایرنا- چین به عنوان یکی از کشورهای عضو برجام همواره از این قرارداد بین المللی حمایت کرده است و در تازه ترین تحولات مربوط به این مساله هم از توافق سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال کرد.

به گزارش ایرنا، پکن از سال ۲۰۱۸ میلادی که دونالد ترامپ رییس جمهوری وقت آمریکا بدون توجه به خواست جامعه جهانی از برجام خارج شد همواره این کشور را شماتت کرده و از مسئولان واشنگتن خواسته است به برجام برگردند.

چین همیشه به دنبال فرصت بوده است تا ضمن اعلام پایبندی خود به برجام از امریکا و کشورهای اروپایی بخواهد ضمن اجرای تعهدات خود در قالب برجام، از آمریکا نیز بخواهند به این توافق بین المللی برگردد.

پکن حتی در زمان ادعای بازگرداندن تحریم های ایران در شورای امنیت از طریق مکانیسم ماشه در دولت ترامپ که با واکنش منفی جامعه جهانی نیز مواجه شد، با این اقدام واشنگتن مخالفت کرد و آن را غیرقانونی دانست و گفت که به این تحریم ها پایبند نیست.

چین همان زمان گفت که ایالات متحده با خروج یکجانبه از این توافق در سال ۲۰۱۸، صلاحیت خود را در رابطه با هرگونه اقدام در توافق هسته ای ۲۰۱۵  ایران، از دست داده است.

شش ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، جو بایدن که برجام در دوران معاونت ریاست جمهوری او در دولت باراک اوباما با تهران امضا شد وعده داد به برجام باز می گردد و از همان موقع تا زمان روی کار آمدن در واشنگتن، همواره این وعده خود را تکرار می کرد.

اما به دنبال روی کار آمدن بایدن، واشنگتن به جای عمل به وعده بازگشت به برجام پیش شرط بازگشت ایران به تعهداتش را مطرح کرد؛ موضوعی که ضمن مخالفت در تهران با واکنش جامعه جهانی هم مواجه شد. تهران از آمریکا خواسته است تحریم ها را لغو کند.

لغو تحریم ها، تنها راه حل مساله هسته ای ایران

چین از جمله کشورهایی بود که ضمن درخواست از جو بایدن و دولت جدید آمریکا برای پیوستن مجدد به برجام، از این کشور خواست تحریم ها را به عنوان تنها راه حل مساله هسته ای ایران لغو کند.

چین همچنین به عنوان یک عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، از آمریکا و متحدانش خواست در کمترین زمان ممکن به میز مذاکره با ایران برگردند. «وانگ ون بین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین همه طرف‌ها را به حفظ آرامش و خویشتنداری دعوت کرد و از آنها خواست از دست زدن به اقداماتی که ممکن است اوضاع را بدتر کند، خودداری کنند.

استقبال پکن از توافق ایران آژانس 

پکن همچنین ضمن حفظ روابط دوستانه و نزدیک اقتصادی با تهران، ضمن استقبال از توافق سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، با اشاره به سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای به تهران اظهار امیدواری کرد آژانس و ایران با یکدیگر همکاری کنند تا بتوانند به حل موضوع کمک کنند.

اظهارات وانگ در حالی مطرح می‌شود که پیشتر خانم «هوا چون اینگ» دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم گفته بود پکن فعالانه برای برگزاری نشستی بین المللی در مورد برجام با حضور همه طرف ها و همچنین آمریکا کمک خواهد کرد.

وی افزود: پیشبرد روند بازگشت برجام به مسیر صحیح اکنون با یک فرصت نادر روبرو است. چین معتقد است که بازگشت هر چه زودتر و بدون پیش شرط آمریکا به توافق همه جانبه مساله هسته ای ایران کلید خروج از بن بست فعلی است.

حمایت چین از پیشنهادهای اروپا در مورد برجام

وانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه نیز بار دیگر با یادآوری اینکه وضعیت مساله هسته‌ای ایران در نقطه کلیدی قرار دارد گفت: ضرورت دارد آمریکا با اجرای اقدامات دقیق تحریم‌هایش را علیه ایران لغو کند، ایران نیز اجرای توافقنامه را از سر گیرد تا اجرای برجام به مسیر درست برگردد.

او در واکنش به این سئوال «ایران حضور در نشست غیررسمی درباره برجام را رد کرد. موضع چین در این باره چیست؟» افزود: چین پیشنهاد کرده است نشست بین‌المللی با حضور طرف‌های برجام و آمریکا برگزار شود و در عین حال از پیشنهادهای دقیق اتحادیه اروپا نیز پشتیبانی می‌کند.

این مقام چینی در ادامه افزود: ما درخواست می کنیم آمریکا و اروپا اقدامی خلاف آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام ندهند تا این نشست هر چه زودتر برگزار شود.

رایزنی چین با آمریکا در مورد برجام

هفته پیش بود که وزارت امور خارجه چین اعلام کرد «ما جائو شی» معاون وزیر امور خارجه چین با «باب مالی» نماینده آمریکا در امور ایران درباره برجام تلفنی گفت و گو کرده است.

بر اساس این گزارش، دو طرف اظهار کردند برای حل و فصل سیاسی موضوع هسته ای ایران کوشش می کنند و مایل هستند گفت و گو با طرف های ذیربط را تقویت کنند و به صورت مشترک بازگشت برجام به مسیر درست را در اسرع وقت پیش ببرند.

وی تاکید کرد: چین به حفظ تماس و ارتباط با طرف‌های مربوط ادامه می دهد و در تلاش ها در این راستا مشارکت می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =