معاون استاندار: علما نقش راهبری در سیستان و بلوچستان دارند

زاهدان- ایرنا- معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: روحانیون و علما در تاریخ تحولات اجتماعی و سیاسی ایران اسلامی نقش تاثیرگذار داشتند و خودشان راهبر بودند. 

به گزارش ایرنا ابوذر کوثری روز سه‌شنبه در نشست هم‌اندیشی جمعی از علما و روحانیون اهل سنت سیستان و بلوچستان اظهارداشت: این استان یک جامعه متکثر و چند ساحتی در زمینه‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی است. 
وی با بیان اینکه یک برنامه‌ریز و سیاست‌گذار خوب باید به همه این ساحت‌ها توجه و بداند فقط متولی حوزه اقوام، مذهب، اقتصاد و امنیت نیست افزود: در واقع از درون یک برنامه‌ریزی واقع‌گرایانه که برآیند نگاه متوازان به همه ساحت‌هاست عملگرایی حاصل می‌شود. 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: علما به عنوان گروه مرجع تاثیرگذار و صاحبان ایده باید به این نگاه متوازن در ساحت‌ها کمک و آن را در همه برنامه‌ها ببینند.

وی با بیان اینکه نظام حاکمیت در جایی مداخله مثبت می‌کند که بخشی از این ساحت‌ها بخواهد به نفع یا ضرر ساحت‌های دیگر تقلیل یا بزرگنمایی و به وحدت جامعه صدمه وارد شود افزود: درتاریخ تحولات اجتماعی و سیاسی این کشور روحانیان نقش تاثیرگذار داشتند و خودشان راهبر بودند. 
کوثری با اشاره به اینکه راهبری و شکل‌دهی افکار عمومی وظیفه علما بوده و هنوز هم در این زمینه نقش‌آفرینی می‌کنند تصریح کرد: به تبع اتفاقات تلخ احساسات بخشی از جامعه جریحه‌دار می‌شود که این طبیعی است اما آن چیزی که نباید طبیعی باشد این بوده که علما نقش جریان‌ساز دارند و نباید ناخودآگاه تابع هیجانات و احساسات قرار گیرند. 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: علما در این گونه اتفاقات باید آرامش داشته و ارزیابی و نقش تاریخی راهبری را حفظ کنند در واقع باید قبل از اینکه اتفاق را تحلیل کنیم ببینیم که چقدر با واقعیت تطبیق دارد.

مشاور استاندار در امور روحانیت اهل‌سنت سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: وحدت‌گرایی ویژگی علما و روحانیان این استان بوده که در همه صحنه‌ها و مشکلات   حضور و زحمات زیادی می‌کشند.
مولوی محمد صدیق درازهی با بیان اینکه بزرگترین پتانسیل سیستان و بلوچستان مردم، علما و معتمدان هستند افزود: لازمه توسعه اقتصادی توسعه اجتماعی و لازمه این توسعه توجه به مردم، حضور در صحنه‌ها و وحدت میان همگان است. 
وی با بیان اینکه مردم سیستان و بلوچستان می‌دانند ایران کشوری شبیه کشتی است که همه در آن سوار و زیرسایه‌اش قرار دارند تصریح کرد: این مردم به خاک سرزمین و منطقه وابستگی دارند هر چند در اقلیت‌اند اما این خاک را ناموس خود می‌دانند. 
مشاور استاندار در امور روحانیت اهل‌سنت سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مردم می‌خواهند نگاه‌های توسعه محور به جای نگاه امنیت محور حاکم باشد تصریح کرد: امنیت استان به روش بومی جواب می‌دهد در واقع مرزداران اصلی این استان بدون تردید مرزنشینان بوده که در طول تاریخ ثابت کردند انسان‌های وفادار و پای کار هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =