فروش ۱۲ میلیارددلاری دانش‌بنیان‌ها در حال طعنه زدن به اقتصادنفتی است

تهران- ایرنا- معاون علمی‌وفناوری رییس جمهوری در دیدار با وزیر تحقیقات‌وآموزش‌عالی سوریه گفت:بزرگترین استارتاپ‌های منطقه در حوزه‌ نانو، زیست‌فناوری، فناوری اطلاعات‌وارتباطات و هوافضا متعلق به ایران است که فروش آنها به بیش از ۱۲میلیارد دلار در سال رسیده و این اقتصاد در حال طعنه زدن به اقتصاد نفتی است.

به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوی، سورنا ستاری که در راس هیات تجاری و فناوری به سوریه سفر کرده است، روز سه شنبه در نخستین روز از سفر خود با بسام ابراهیم وزیر تحقیقات و آموزش عالی این کشور دیدار کرد.

وی در این دیدار گفت: ایران و سوریه دو کشور دوست و برادر هستند. سوریه در دوران جنگ تحمیلی کمک های زیادی به ایران کرد و اکنون ایران در کنار سوریه خواهد بود.

ستاری درباره حوزه علم و فناوری ایران و فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری در این حوزه اظهار داشت: حدود ۵ میلیون دانشجو در ایران داریم، جوانانی خلاق که با اتکا به نوآوری آنها می توان اقدامات مناسبی انجام داد. همچنین از نظر تعداد مقالات نیز ایران رتبه ۱۵ را دارد، اما آنچه در این میان برای ما مهم است استفاده از این نیروی خلاق و بستر و ارزش آفرینی آن در اقتصاد است؛ موضوعی که در مدت ۱۰ سال باید نتیجه آن را دید.

فعالیت ۵۰ هزار شرکت دانش بنیان در زیست بوم فناوری و نوآوری ایران

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درخصوص شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران گفت: در این زیست بوم بازیگران زیادی نقش آفرینی می کنند که می توان به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، پارک های علم و فناوری، مراکز نوآوری، شتاب دهنده‌ها و صندوق‌های خطر پذیر اشاره کرد. در این زیست بوم ایده‌ها و خلاقیت ها به محصول تبدیل می شود. محصولی فناورانه که نیازهای مردم را رفع می کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: این زیست بوم از هفت سال گذشته شکل گرفت و در این سال ها قدرتمند شد؛ به گونه ای که اکنون چند صد مرکز نوآوری، بیش از ۵۰ پارک علم و فناوری، حدود ۱۰ هزار استارتاپ و بیش از ۵۰ هزار شرکت دانش بنیان در این زیست بوم فعالیت می کنند.

فروش بیش از ۱۲ هزار میلیارد دلار توسط شرکت‌های دانش بنیان و خلاق ایرانی 

ستاری با ابراز تمایل از دیدار وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه از این زیست بوم، بیان کرد: بزرگترین استارتاپ‌های منطقه در حوزه‌های نانو فناوری، زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات و هوا و فضا متعلق به ایران است، فروش این شرکت‌ها و نقش آفرینی آنها در اقتصاد مهم است. فروش این شرکت ها به بیش از ۱۲میلیارد دلار در سال رسیده و این اقتصاد در حال طعنه زدن به اقتصاد نفتی و در حال توسعه است. تکیه به نیروی جوان و خلاق این اقتصاد را پیش می برد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: ظرف سه سال گذشته موفق شدیم ۱۰ هزار و ۵۰۰ متخصص ایرانی مشغول به تحصیل در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا را به ایران بازگردانیم. دولت های دو کشور باید پل ارتباطی میان محققان دو کشور باشند تا مسیر ارتباط آنها هموار شود و تعامل ها گسترش یابد.

 رییس ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به پیشرفت های نانو در ایران گفت: در ایران تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی و ۹۸ درصد داروها را تولید داخل کرده ایم و همه این اقدامات به همت زیست بوم فناوری و نوآوری انجام شده است.

در این سفر فناوری و تجاری ۴۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی می‌کنند. شرکت‌هایی که همگی محصولات و خدمات ایران‌ساخت دارند و این سفر مسیر را برای توسعه بازار آنها هموار می‌کند. در این سفر قرار است سومین خانه نوآوری و صادرات ایران پس از چین و کنیا در کشور سوریه راه‌اندازی ‌شود.

توسعه همکاری‌های علمی دوجانبه

بسام ابراهیم وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه با خوش‌‎آمد گویی به هیات ایرانی گفت: خوشبختانه در راستای توسعه همکاری‌های دوجانبه توافقاتی بین دانشگاه‌های ایران و سوریه و مراکز خلاقیت دمشق وجود آمده است.

ابراهیم افزود: با توجه به گفتگوهای انجام گرفته، علاقه‌مند هستم این نشست، با محورهایی مانند پزشکی، درمانی، بهداشتی، به ویژه بیمارستان‌های آموزشی سوریه برگزار شود.

وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه ضمن برشمردن، پیوندهای تاریخی، اقتصادی و سیاسی دو ملت، گفت: لازم می‌دانم از رهبر معظم انقلاب، دولت و مردم ایران، به خاطر ایستادگی در کنار سوریه، در جنگی ۱۰ ساله تشکر کنم. اول ایران و بعد روسیه، برای عادی سازی شرایط زندگی، اقتصادی، در کنار ما ایستادند و مناسبات علمی ما، روز به روز در حال گسترش است.

ابراهیم با تاکید بر ظرفیت‌های عظیم همکاری، بیان کرد: همکاری دو سویه می‌تواند در چارچوب تبادل استاد و دانشجو افزایش یابد. من و سایر همکارانم، خوب می‌دانیم که ایران به موفقیت‌های بزرگی دست یافته است. رتبه اول در سطح منطقه و جهان اسلام در حوزه نانو و سایر حوزه‌های فناوری، از جمله دستاوردهای چشمگیر دوست خوب ما جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر تحقیقات سوریه گفت: در سوریه پزشکانی داریم که به ایران اعزام شده‌اند و در زمینه‌هایی مانند سلول‌های بنیادی، دوره دیده‌اند. در سطح جهانی ۹ هزار قلم محصول در حوزه نانو تولید می‌شود که سهم ایران از این مقدار عدد قابل توجه ۵۰۰ قلم است. به همین دلیل علاقه‌مند هستیم از تجربه شما در  حوزه نانو استفاده کنیم.
 دمشق محملی برای توسعه تبادلات علمی می‌شود

این عضو کابینه دولت سوریه با اشاره به برخی حوزه‌های علمی دارای اولویت در این کشور، افزود: به عنوان اولین گام، در دوره جدید از همکاری‌های علمی دوجانبه، دانشگاه دمشق می‌تواند محمل خوبی برای توسعه همکاری و تبادلات علمی باشد. علاوه بر این، می‌خواهیم از حمایت ایران برای تجهیز بیمارستان‌های آموزشی سوریه، برخوردار باشیم. با نگاهی گذرا به آموزش عالی سوریه، خواهید دید که هشت دانشگاه دولتی و ۸۰۰ هزار دانشجو  داریم که رایگان تحصیل می‌کنند.

وی ادامه داد: چهار مدرسه عالی ، ۲۰۰ انستیتو و ۲۳ دانشگاه خصوصی نیز داریم که ۷۰ هزار دانشجو در آنها تحصیل می‌کنند. علاوه بر آنها، مراکز علمی و آموزشی سوریه تحت پوشش وزارت خانه تحقیقات و آموزش عالی هستند. از جمله می‌توان به هیات عالی اختراعات و خلاقیت‌ها و هیات عالی پژوهش‌های علمی اشاره کرد که زیر نظر وزارت تحقیقات و آموزش عالی فعالیت می‌کنند و آماده همکاری با نهادهای جمهوری اسلامی ایران هستند.

ابراهیم، درباره جزییات مورد علاقه دو طرف، اظهار داشت: ۱۲ بیمارستان آموزشی تحت نظر این وزارتخانه هستند که وظیفه آنها تربیت دانشجو و آموزش درمان است. این خدمات رایگان یا با هزینه بسیار ناچیز انجام می‌شود. این بیمارستان‌ها می‌توانند از طریق فناوری ایرانی تجهیز شوند. با تلاش‌های شما بنا داریم دو توافق و برنامه اجرایی به امضا برسانیم، یکی با وزارت علوم و دیگری با وزارت بهداشت سوریه.

وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه در توضیح رتبه و جایگاه علمی این کشور، گفت: از طریق جذب همکاران جوان پژوهشگر و دوستدار علم، توانستیم گام‌های بلندی برداریم. در ریاضیات رتبه اول و در رباتیک نیز همین رتبه را به دست آوردیم. دانشگاه‌های سوریه همچنین در مسابقات مختلف جهانی شرکت می‌کنند. مثلاً در انفورماتیک، صاحب مقام هستیم. در این جلسه تلاش می‌کنیم دانشگاه‌های دو کشور بتوانند با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند در سفر آتی خود به ایران نیز امکان عقد تفاهم‌نامه‌های بیشتری وجود دارد.

در این دیدار روسای دانشگاه‌های دمشق، حلب و معاون وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه و جمعی دیگر از مسئولان دو کشور حضور داشتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =