توسعه گردشگری جاذبه‌های آبی اصفهان نباید به بارگذاری جدید منجر شود

اصفهان - ایرنا - معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: توسعه گردشگری مبتنی بر ظرفیت و جاذبه‌های آبی در این استان نباید به بارگذاری‌های جدید بر روی منابع آبی استان به ویژه رودخانه و سد زاینده‌رود منجر شود.

به گزارش ایرنا، بابک ابراهیمی روز سه شنبه در سومین همایش " گردشگری محور توسعه استان اصفهان با محوریت گردشگری آبی " که به صورت حضوری و مجازی در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد افزود: سرمایه‌گذاران این گونه طرح‌ها باید نکته‌ای اساسی و مهم را مدنظر قرار دهند که تنها آب آشامیدنی و بهداشت برای آنها اختصاص خواهد یافت و تخصیص آب برای توسعه فضای سبز چنین مراکزی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: بنابراین توسعه گردشگری بر محور جاذبه‌های آبی باید بیشتر بر مبنای زیبایی‌های طبیعی و چشم اندازهای که منابع آبی ایجاد می‌کند باشد و استفاده مضاعف از ذخایر آبی در دستور کار نیست.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه توسعه گردشگری مبتنی بر منابع آبی نباید با هدف ایجاد هتل‌های بزرگ در محدوده‌ها و اراضی حریم رودخانه‌ها، سدها و پهنه‌های آبی باشد گفت: بر همین مبنا باید برای استقرار مسافران و گردشگران از جوامع محلی و اقامتگاه‌های بومگردی مستقر در روستاها و شهرهای نزدیک به آن‌ها استفاده شود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه چشم‌اندازهایی که در اطراف پهنه‌های آبی وجود دارد به توسعه گردشگری طبیعی کمک می‌کند اظهارداشت: بنابراین هرگونه موردی که منجر به کاهش منابع آبی شود نمی‌تواند و برای توسعه مفید باشد.
وی بر لزوم تشکیل کمیته هماهنگی چند جانبه با محوریت نهادهای مرتبط با آب و محیط زیست و منابع آبی طبیعی تاکید کرد و افزود: اخذ مجوزهای لازم در هر بخش ضروری است و به تسهیل و توسعه گردشگری آبی کمک خواهد کرد.

وی درباره تالاب بین‌المللی گاوخونی اصفهان به عنوان یکی از پهنه‌های آبی و تاکید همگانی بر احیای کامل آن خاطرنشان کرد: بارگذاری‌های بیش از حد در بخش‌های آشامیدنی، کشاورزی و صنعت سبب خشک شدن بخش‌هایی از تالاب شده و نیاز است که از بارگذاری جدید و استفاده‌های بیشتر بخش‌های مصرف کننده ممانعت کرد.

سومین همایش سالانه گردشگری محور توسعه پایدار استان اصفهان با محوریت گردشگری و جاذبه‌های آبی به صورت حضوری و مجازی با حضور مسوولان شرکت آب منطقه‌ای، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری، اتاق بازرگانی و دانشگاه صنعتی اصفهان به میزبانی اتاق بازرگانی این شهر برگزار شد.

بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در محیط های پیرامونی پهنه های آبی از جمله سدها، جاذبه های تاریخی آبی استان، قابلیت‌های گردشگری در جوار پهنه ها و تاسیسات آبی از جمله محورهای این همایش بود.

در بیانیه پایانی این همایش مقرر شد که همایش آتی در سال آینده به صورت بین‌المللی برگزار شود تا از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها، نتایج و تحقیقات کشورهای دیگر نیز استفاده شود.

سد زاینده‌رود به عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تامین کننده آب آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره برداری شد؛ این سد قوسی شکل در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

زاینده‌رود به طول افزون بر ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زردکوه سرچشمه می‌گیرد و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

این رودخانه که نقشی اصلی و مؤثر در پایداری محیط زیست، تامین آب آشامیدنی، رونق کشاورزی و اقتصاد منطقه مرکزی و هستی تالاب گاوخونی داشته است، در دهه‌های اخیر به ‌علت برداشت‌های غیرقانونی در بالادست، انتقال آب به حوضه دیگر، تراکم جمعیت و تا حدودی کاهش نسبی بارندگی‌ها، به یک رودخانه با جریان دوره‌ای تبدیل و در پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان و حتی روزهای سرد سال مانند چنین روزهایی که در حال سپری کردن هستیم با خشکی مواجه شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =