ظرفیت اقتصادی تخمه آفتابگردان و آجیل خوی ۳۶ هزار میلیارد ریال است

ارومیه- ایرنا- فرماندار خوی ارزش تولید تخمه های آجیلی آفتابگردان و کدو در این شهرستان را سالانه ۱۲ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: با کیفی‌سازی کشت و تولید و تکمیل زنجیره تولید این رقم می تواند به بیش از سه برابر و حدود ۳۶ هزار میلیارد ریال افزایش یابد.

حسین عباسی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بازار آجیل خوی با ۳۰۰ غرفه و ۱۰۰ واحد فرآوری و بوجاری فعال است. اضافه کرد: در این بازار، سه هزار نفر به صورت مستقیم صاحب شغل شده اند.

وی اظهار داشت: شهرستان خوی به عنوان قطب اول کشت و تولید تخمه های آجیلی آفتابگردان و کدو برای دست یابی به بازار های جهانی نیاز به راه اندازی و سرمایه گذاری در جهت تکمیل زنجیره تولید و فراوری در این بخش دارد.

فرماندار خوی با بیان اینکه خوی با تولید ۶۰ درصد تخمه های آجیلی در صدر تولیدکنندگان کشور قرار دارد، بیان کرد: معیشت بیش از ۱۵ هزار خانوار خویی به کشت و برداشت تخمه وابسته است.

به گزارش ایرنا، شمشیری، پسته ای، دور سفید و بادامی از جمله ارقام کشت شده تخمه آفتابگردان و کدو در اراضی کشاورزی خوی هست.تخمه آفتابگردان از جمله مغزهای چربی است که به صورت تازه خوری، خشک و بو داده مصرف می شود، روغن آفتابگردان نیز، ۶۶ درصد چربی غیر اشباع دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha