ازدواج بین مددجویان کمیته امداد قم ۵۶ درصد افزایش یافت

قم- ایرنا- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه، ازدواج بین مددجویان کمیته امداد این استان ۵۶ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد یافته است.

اکبر میرشکار روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: در این مدت یک‌هزار و ۲۳۶ فقره کمک هزینه ازدواج به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پرداخت شده که نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی به عملکرد ۱۱ ماه امسال کمیته امداد قم اشاره و بیان کرد: در سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا و همچنین افزایش نرخ تورم،‌ فشار مضاعفی بر نیازمندان و خدمتگزاران آن‌ها به وجود آمد،‌ به‌طوری‌که از نظر تعداد مراجعه‌کنندگان به کمیته‌ امداد و هزینه‌های صورت‌گرفته به ترتیب رشد ۲۲ و ۱۱ درصدی را شاهد بودیم.

وی افزود: در این مدت ۴۳ هزار و ۳۰۷ نیازمند غیرمددجو برای دریافت کمک به کمیته امداد مراجعه کردند و سه هزار و ۳۹۶ خانواده جدید تحت پوشش قرار گرفتند که ۲۸ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

میرشکار اضافه کرد: همچنین سه‌هزار و ۶۹ خانواده نیز از پوشش کمیته امداد خارج شدند که یک‌هزار و ۲۲۲ نفرشان به دلیل ازدواج و یک‌هزار و ۶۰۰ نفر نیز به دلیل اشتغال و توانمندسازی بوده است.

به گفته وی، در حال حاضر حدود ۲۱ هزار و ۲۴۸ خانواده تحت پوشش کمیته امداد قم هستند و در طول ۱۱ ماه،‌ ۶۳ میلیارد تومان به این خانواده‌ها مستمری پرداخت شده است که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی با بیان این‌که ۵۴۵ دانشجو و چهار هزار و ۸۸۳ نفر دانش‌آموز تحت پوشش کمیته امداد قم هستند،‌ ادامه داد: از میان خانواده‌های تحت پوشش، ۱۵ هزار و ۹۴۴ خانواده معادل ۷۰ درصد زن سرپرست خانوار هستند.

مدیرکل کمیته امداد قم خاطرنشان کرد: پنج‌هزار و ۱۲ خانواده به دلیل طلاق، پنج هزار و ۲۹۱ خانواده به دلیل از کارافتادگی، یک‌هزار و ۴۴۶ خانواده به دلیل بیماری صعب‌العلاج و ناعلاج و ۵۳۶ خانواده به دلیل زندانی بودن سرپرست از خدمات امداد بهره‌مند می‌شوند.

وی گفت: سه‌هزار خانواده تحت پوشش مستاجر هستند و در ۱۱ ماه امسال، یک‌هزار و ۷۵۹ فقره اجاره مسکن و یک‌هزار و ۳۷۱ ودیعه مسکن به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به خانواده‌های مستاجر پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: در چند ماه آینده ۵۰ هکتار زمین به کمیته امداد واگذار می‌شود تا در فاز اول یک‌هزار و ۵۰۰ واحد برای نیازمندان احداث شود؛ تورم و رشد چشم‌گیر قیمت مسکن، خرید خانه برای نیازمندان را غیرممکن کرده است.

میرشکار بیان کرد: در این مدت،‌ ۶ هزار و ۱۰۷ فقره وام قرض‌الحسنه به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان پرداخت شده که از نظر تعداد ۳۸ درصد و از نظر مبلغ ۵۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۲ هزار و ۸۷۴ نفر به‌صورت مستقیم و ۳۳۴ نفر از طریق کاریابی در شرکت‌ها مشغول به کار شده‌اند که نسبت به سال‌گذشته ۴۵ درصد رشد داشته و چهار درصد از برنامه پیش‌بینی شده جلوتر هستیم.

وی با بیان این‌که ۸۶ درصد تسهیلات خوداشتغالی جذب شده است، افزود: ۴۵ درصد شاغلان در حوزه خدمات،‌۱۷ درصد دامپروری، ۱۶ درصد صنعت و معدن، ۱۲ درصد فرش و گلیم و ۱۰ درصد در سایر حوزه‌ها مشغول به کار شده‌اند.

میرشکار اضافه کرد: امسال ۱۰۴ میلیارد تومان از محل کمک‌های مردمی به‌صورت نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری شده که نسبت به سال گذشته ۹۰ درصد رشد داشته است.

‌به گفته وی،‌ روزهای ۱۳، ۱۴ و ۱۵ اسفندماه جاری به مناسبت هفته احسان و نیکوکاری پایگاه‌های کمیته امداد در سطح شهر،‌ مساجد و نمازجمعه آماده دریافت کمک‌های مردمی است.

وی افزود: همچنین شهروندان می‌توانند با شماره‌گیری #۰۲۵*۸۸۷۷* کمک‌های خود را واریز کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha