بخشی از نیاز آب شرب برخی استان‌ها از طریق شیرین‌سازی تامین می‌شود

تهران- ایرنا- «رضا اردکانیان» وزیر نیرو سه‌شنبه در حاشیه مراسم بهره‌برداری از ۲۰ پروژه بزرگ صنعت آب و برق در ۶ استان کشور، گفت: اکنون بخشی از نیاز آب شرب استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان از طریق شیرین‌سازی آب دریا تامین می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، وزیر نیرو در محل این وزارتخانه و در جمع خبرنگاران افزود: براساس قانون برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰-۱۳۹۶) وظیفه داریم که بخش مهمی از نیازهای آب شرب را به خصوص در مناطق ساحلی کشور از طریق شیرین کردن آب دریا تامین کنیم.

وی ادامه‌داد: اکنون این‌کار در حال اجرا است و در هیمن زمینه گزارشی به کمیسیون مربوط در مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

اردکانیان گفت: اکنون در استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان حجمی از نیاز آبی مردم از آب شیرین کن‌ها تامین می‌شود.

وزیر نیرو درباره این موضوع که برخی منابع خبری طی رزوهای اخیر ادعا کردند وزارت نیرو درصدد ثبت سند ۴۲ تالاب کشور به نام خود است و تالاب های امیرکلایه، شور و شیرین میناب، طشک و بختگان در فارس، هورالعظیم و شادگان در خوزستان، قره قشلاق، قوری گل، آلاگل، الماگل و اجی گل در گلستان از مهمترین تالاب هایی هستند که به نام این وزارتخانه سند زده می‌شود، گفت: مساله قانونی آن است که دولت و حاکمیت بر انفال مالکیت دارد و دستگاه‌هایی به نمایندگی از دولت این مالکیت را احراز می‌کنند.

وی اضافه‌کرد: مراجع قضایی و سازمان ثبت و اسناد کشور، دستگاه‌های مسوول در این ارتباط هستند و هیچ حرکت غیرقانونی انجام نشده و نخواهد شد و از این حیث باید خاطرجمع باشید و اگر موردی باشد همکاران در شرکت مدیریت منابع آب آماده پاسخ‌گویی هستند.

اردکانیان افزود: برای این عرصه و سایر عرصه‌ها  اطمینان ۱۰۰درصدی می‌دهیم که تابع قانون بوده و به وظایف قانونی خود عمل می‌کنیم.

وزیر نیرو، مسوول رسیدگی به وضعیت تالاب‌ها را سازمان حفاظت از محیط زیست برشمرد و خاطرنشان‌کرد: وزارت نیرو هم در شورای مربوط حضور دارد و به وظایف قانونی خود عمل می‌کند.

وی به سیل وسیع بهار ۹۸ اشاره کرد و گفت: این امر سبب شد موضوع اعمال حاکمیت بر رودخانه‌ها و حریم آنها به صورت جدی‌تری دنبال شود.

اردکانیان اظهار داشت: دستگاه قضایی به‌درستی در مقطع‌هایی از دولت و وزارت نیرو درخواست کرد موضوع حفظ بستر و حریم رودخانه‌ها را به حکم قانون به شکل جدی‌تری دنبال کندتا از ساخت و سازهای غیر قانونی جلوگیری شود، نه اینکه تجاوزی به حریم رودخانه انجام شود و بعد دنبال بازپس‌گیری باشیم.

وزیر نیرو ادامه‌داد: حرکت‌هایی که انجام می‌شود برای صیانت و حفاظت از اموال عمومی است و اگر جایی خبری عنوان می‌شود که یک شرکت‌آب منطقه ای درخواست سند برای حریم رودخانه ای داده، این موضوع به نمایندگی از دولت است.

به گزارش ایرنا، صبح امروز ۲۰ پروژه صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو و در قالب چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در ۶ استان به بهره‌برداری رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =