برنامه ملی تولید برمبنای داده‌های پایه آب و هواشناسی تهیه شود

تهران- ایرنا- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درپیامی، مدیریت آمار و اطلاعات منابع و مصارف آب را یکی از مهم‌ترین ابزارهای توسعه و بهره‌برداری پایدار از منابع آب کشور دانست و گفت: برای تهیه و تدوین یک برنامه ملی مدیریت تولید برمبنای داده‌های پایه آب و هواشناسی و مصارف اقدام شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اتاق بازرگانی ایران، «غلامحسین شافعی» در پیامی به مناسبت روز ملی آب، از آمادگی بخش خصوصی برای همکاری در تدوین و اجرای تهیه و تدوین یک برنامه ملی مدیریت تولید داده‌های پایه آب و هواشناسی و مصارف خبر داده است.

وی  می افزاید: «اتاق ایران ظرف مدت ۶ سال گذشته نیز این روز را به‌نام «روز ملی آب» گرامی می‌دارد و در مراسمی از اقدام های، خدمات و توجه خدمت‌گزاران به آب تجلیل و قدردانی می‌نماید و مسائل و چالش‌های روز آب را به بحث و تبادل‌نظر می‌کشاند. هرچند مراسم امسال به دلیل عارضه کووید -۱۹ به‌ شکل مجازی برگزار می‌شود، لیکن تلاش شده که تمام عناصر مراسم مشابه سال‌های قبل موردنظر قرار داده شود.

شافعی در این متن آورده است: «موضوع بحران آب بایستی به‌عنوان ابرچالش امروز و آینده این سرزمین موردبحث قرارگرفته و چالش‌های ذی‌ربط  مورد چاره‌جویی قرار گیرد. ضمن اینکه بحران عمیق است ولی هنوز فرصت ترمیم وجود دارد، مشروط به اینکه از فرصت‌ها به‌درستی استفاده شود.

وی می افزاید: «موضوع اصلی بیانیه سال ۱۳۹۹ اتاق ایران مرتبط با مدیریت آمار و اطلاعات منابع و مصارف آب هست. آمار و اطلاعات دقیق و موثق، اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین ابزار برای توسعه و بهره‌برداری پایدار از منابع آب در تمام جنبه‌های مصرفی و غیرمصرفی محسوب می‌شود. مروری بر وضع موجود و مقایسه آن با شرایط مطلوب و البته دست‌یافتنی نشان می‌دهد که شکاف و خلا بزرگی بین این دو حالت در کشور حاکم است. نظر به اهمیت و جایگاه این ابزار مهم در سپهر مدیریت منابع و مصارف آب در کشور، آسیب‌شناسی و ارزیابی وضع موجود درباره مدیریت اطلاعات منابع و مصارف یک ضرورت ملی محسوب می‌شود تا از این طریق راهکارها و برنامه‌های مناسبی برای حل‌وفصل این چالش مهم در فرایند تکاملی مدیریت آب در کشور فراهم شود.

شافعی خاطرنشان کرده است: «اجماع نظر کارشناسان و صاحب‌نظران بر این است که در وضع موجود نظام مدیریت اطلاعات منابع و مصارف آب و مقادیر حدی در کشور، از جنبه‌ها و ابعاد مختلف دارای کاستی‌های اساسی است. تعمق در محتوای هر یک از کاستی‌های موجود آشکار می‌سازد که اصلی‌ترین و مبرم‌ترین سیاست برای ساماندهی نظام مدیریت اطلاعات آب و هواشناسی و مصارف آب در کشور بایستی تولید در داده‌های خام که خمیرمایه گام‌های بعدی را در فرآیند تکوین مدیریت اطلاعات تشکیل می‌دهد، متمرکز شود.

وی تصریح کرده است: «براساس بررسی‌های متنوعی که از سوی نهادهای بین‌المللی و همچنین کارشناسان ذی‌صلاح در مورد سرمایه‌گذاری برای ایجاد زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و نهادسازی درخصوص استقرار نظام‌های تولید و جمع‌آوری داده‌های پایه در کشورهای مختلف به‌عمل‌آمده، آشکارشده است که سرمایه‌گذاری در این عرصه با ارزش‌افزوده بسیار بالایی توأم است، به‌گونه‌ای که ارزش‌افزوده حاصل از اجرای هیچ‌کدام از طرح‌های توسعه منابع آب نمی‌تواند با آن برابری و رقابت کند؛ زیرا تمام دولت‌ها به‌منظور برنامه‌ریزی و زمینه‌سازی برای اتخاذ تصمیمات دقیق و صحیح نیازمند تولید داده‌های خام می‌باشند. به‌عبارت‌دیگر ایجاد شبکه‌های پایش، تولید، انتقال، پردازش، انتشار و استقرار نظام‌های آمار ثبتی به‌عنوان تأمین‌کننده نیرو در موتور محرکه برنامه‌های توسعه در هر کشوری محسوب می‌شود.»

شافعی در پیام می افزاید: «این موضوع که باوجود گذشت بیش از هفت دهه از استقرار نظام نوین مدیریت آب در کشور، هنوز داده‌های پایهٔ کافی، دقیق و موثق از منابع آب و هواشناسی و مصارف آب به‌عنوان ابزار کلیدی مدیریت این منبع حیاتی در دسترس نیست، اتاق ایران پیشنهاد می‌کند به‌عنوان یک مؤلفه اولویت‌دار، نسبت به تهیه و تدوین یک برنامه ملی مدیریت تولید داده‌های پایه آب و هواشناسی و مصارف آب بر اساس کاربرد روش‌های هوشمند پس از بازبینی شیوه‌های موجود تولید و جمع‌آوری این داده‌ها در شبکه‌های اندازه‌گیری و پایش کشور اقدام شود.»

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بنا به مسوولیت‌های اجتماعی و قانونی خود اعلام می‌نماید که در صورت تأیید و تصویب این پیشنهاد در نظام اجرایی کشور، آمادگی دارد با استفاده از توان تخصصی و ظرفیت‌های بخش خصوصی و با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های تخصصی و مدیریتی موجود در اتاق‌های استانی کشور در مطالعه و تدوین برنامه پیش‌گفته و اجرای آن در حد ظرفیت‌های موجود مشارکت کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =