۱۲ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۵
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84248584
۰ نفر

برچسب‌ها

سرکوب مردم میانمار با سلاح اسراییلی و نرم‌افزار آمریکایی

تهران - ایرنا - بر اساس گزارشی که در روزنامه « نیویورک تایمز » منتشر شد، ارتش میانمار برای سرکوب مردم این کشور از سلاح های ساخت رژیم صهیونیستی و نرم افزارهای آمریکایی استفاده می کند.

به گزارش ایرنا، شبکه i۲۴ رژیم صهیونیستی روز سه شنبه با اشاره به اینکه شورای نظامی میانمار از هواپیماهای شناسایی ساخت اسرائیل و دستگاه‌های هک کننده و نرم‌افزارهای آمریکایی برای سرکوب مردم این کشور استفاده می‌کند، افزود: بر اساس گزارشی که دیروز (دوشنبه) در روزنامه «نیویورک تایمز» منتشر شد، خودروهای زرهی ساخت اسرائیل و نرم‌افزارهای آمریکایی و سخت‌افزارهای اروپایی، ارتش میانمار را کمک می‌کند تا معترضان را سرکوب کند. 

بر اساس این گزارش، نظامیانی که قدرت را در میانمار به دست گرفته‌اند از هواپیماهای شناسایی ساخت رژیم اسرائیل و دستگاههای حک تلفن و نرم‌افزارهای آمریکایی که می‌تواند به کامپیوترها نفوذ و اطلاعات آن را تخلیه کند برای سرکوب مخالفان استفاده کرده‌اند. 

اسناد به دست آمده توسط نیویورک تایمز نشان می‌دهد که دولت از زمان کودتای نظامی در میانمار در اول فوریه که محکومیت و تحریم‌های بین المللی را در پی داشته است، فعالیت خود را در شبکه‌های اجتماعی برای نظارت و دستگیری مخالفان، سه برابر افزایش داده است. 

در این گزارش به نقل از یک قانونگذار آمده است که از سوی دولت غیرنظامی تحت فشار قرار گرفته است تا بودجه نظارت عالی را بپذیرد زیرا بیشتر این فناوری استفاده دوگانه است به این معنی که می‌توان از آن هم در اجرای قانون مدنی و هم در امور نظامی استفاده کرد. 

رسانه‌های منطقه با استناد به گزارش نیویورک تایمز نوشتند که ظهور تجهیزات نظامی اسرائیلی برای سرکوب مردم در میانمار در حالی به وقوع پیوست که رژیم صهیونیستی ادعا کرده بود از سال ۲۰۱۸ فروش تجهیزات نظامی به میانمار را به دنبال نسل کشی اقلیت روهینگیایی که بیشتر آن‌ها مسلمان هستند را متوقف کرده است.  

این رسانه‌ها نوشتند که سربازان مستقر در روز کودتای نظامی در میانمار همراه با کامیون‌های تولید شده توسط شرکت اسرائیلی «Gaia Automotive Industries» به ویژه مدل‌هایی که پس از ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر توقف فروش وسایل و تجهیزات نظامی به میانمار به تولید انبوه رسیده است، ظاهر شدند. 

در همین حال،  «شلومی شراگا» رئیس شرکت یاد شده پس از این انتقادها گفت که همه خودروهای صادر شده به میانمار تأییدیه لازم را از وزارت امنیت اسرائیل دریافت کرده‌اند. 

ارتش میانمار که به نام "تاتمادا" شناخته می‌شود، روز اول فوریه (۱۳ بهمن) با ادعای تقلب در انتخابات پارلمانی آبان ماه اقدام به تصاحب قدرت کرد.

این کودتا یک دهه پس از پایان حکومت نظامی ۴۹ ساله روی داد و منجر به یک کارزار نافرمانی مدنی شامل اعتصابات و تظاهرات در سرتاسر این کشور جنوب شرقی آسیا شده است.

سازمان ملل به تازگی با استناد به اطلاعات معتبر اعلام کرد بر اثر شلیک روز یکشنبه نیروهای امنیتی میانمار به معترضان ضد کودتا دستکم ۱۸ نفر کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند.

این بالاترین تعداد تلفات روزانه در جریان سرکوب اعتراضات در میانمار بوده است. معترضان خواستار بازگشت به قدرت دولت غیرنظامی آنگ سان سوچی هستند که با کودتای روز اول فوریه برکنار شد. گفته می‌شود که در جریان اعتراضات روز یکشنبه حدود یک هزار نفر بازداشت شده‌اند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که مرگ معترضان بنا به گزارشها بر اثر تیراندازی با تیر جنگی در شهرهای یانگون ، داوی ، ماندالای ، مییک ، باگو و پوکوکو روی داده است و نیروهای نظامی همچنین از گاز اشک‌آور و سلاح‌های دیگری هم استفاده کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha