۱۲ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۷
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84248575
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید گل رز هلندی در خلخال افزایش یافت

اردبیل _ ایرنا _ مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: با راه‌اندازی چند واحد گلخانه‌ای تولید محصولات کشاورزی ، میزان تولید گل رز هلندی در این شهرستان هشت برابر نسبت به میزان تولید ۲ سال پیش افزایش یافته است.

محمد شاد خاطر روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که مجموع گل رز تولیدی گلخانه‌ای سالانه این شهرستان ۱.۵ میلیون شاخه در سال ۹۷ بود ، با بهره‌برداری از چند طرح گلخانه‌ای هم‌اکنون به بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شاخه در سال افزایش یافته است.

او اظهارکرد: این شهرستان با تولید ۲.۵ میلیون شاخه گل رز هلندی رتبه نخست تولید این محصول کشاورزی گلخانه‌ای استان اردبیل را به خود اختصاص داده است.

وی شرایط آب و هوایی ، ارتفاع  مناسب از سطح دریاهای آزاد ، طبع سرد گل رز برای پرورش و استقبال سرمایه‌گذاران طرح‌های گلخانه‌ای تولید این گل را از عوامل موثر در کسب این رتبه توسط گلخانه‌داران تولید گل رز هلندی ذکر کرد.

وی همچنین به فعالیت ۲۷ واحد گلخانه‌ای تولید محصولات کشاورزی در بخش تولید گل رز هلندی و صیفی‌جات در خلخال اشاره کرد و افزود: گل رز تولیدی این واحدها علاوه بر تامین مصرف گل رز استان اردبیل به ۱۰ استان دیگر کشور ارسال می‌شود.

وی یکی از مهم‌ترین عوامل برای ماندگاری و کیفیت گل رز هلندی شهرستان خلخال در مقایسه با سایر تولیدات مناطق مختلف کشور را وجود شرایط آب و هوایی خاص در این منطقه  و اختلاف از سطح دریا دانست و گفت: ماندگاری بیش از ۲۰ تا ۳۰ روزه بیانگر کیفیت گل رز تولیدی گلخانه‌ای است.

او اظهارکرد: با توسعه گلخانه‌های گل رز هلندی در این منطقه علاوه بر رونق اقتصادی سرمایه‌گذاران مجری این طرح‌ها زمینه برای اشتغال بخشی از بیکاران فراهم شده و ۱۰۰ نفر در این واحدها به صورت مستقیم مشغول کار بوده و ۲۰۰ نفر نیز به صورت غیرمستقیم از این مراکز امرار معاش می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال همچنین از تکمیل و افتتاح ۳۰ واحد گلخانه‌ای تولید رز هلندی ، صیفی‌جات و محصولات کشاورزی جدید در سال آینده خبرداد و بیان کرد: با فعالیت این واحدها علاوه بر افزایش محصول تولیدی برای بخش از بیکاران زمینه اشتغال فراهم و چرخه تولید محصولات گلخانه‌ای شتاب بیشتری خواهد گرفت.

شادخاطر اظهار کرد: در راه‌اندازی گلخانه‌های مقیاس کوچک نیز این شهرستان جایگاه خوبی داشته و برداشت بیش از ۷۰ تن توت فرنگی و ۱۵۰ تن خیار از گلخانه‌های تولید صیفی‌جات موجب شده تا خلخال  رتبه دوم استانی اردبیل را کسب کند.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =