۱۳ اسفند به روز جهانی شنوایی نامگذاری شد

تهران - ایرنا - معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای، از نامگذاری ۱۳ اسفند به عنوان روز جهانی شنوایی از سوی سازمان جهانی بهداشت خبر داد که این روز به شعار «مراقبت شنوایی برای همه (غربالگری، توانبخشی و ارتباط موثر) مزین شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وبدا، معاونت بهداشت وزارت بهداشت با اعلام این خبر، در مجموعه ای از پیام های بهداشتی در زمینه شعار اعلام شده به مناسب روز جهانی شنوایی، بر ایمن سازی نوزادان و کودکان در برابر بیماری های عفونی، غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان و تشخیص و درمان به موقع کم شنوایی، درمان افراد مبتلا به عفونت مزمن گوش، ترویج زایمان طبیعی، پیشگیری از مصرف مواد مخدر سنتتیک و روانگردان که دارای خطر ایجاد کم شنوایی در افراد هستند، کنترل مواجهه با صداهای بلند در محیط های شغلی و تفریحی و افزایش آگاهی در مورد شیوه مراقبت از سلامت گوش و شنوایی که از جمله روش های کاهش اختلالات شنوایی محسوب می شوند، تاکید کرد.

همچنین، در این مجموعه پیام های بهداشتی که با همت گروه مدیریت برنامه سلامت گوش و شنوایی معاونت بهداشت وزارت بهداشت تهیه شده است، تصریح شد: از طریق ارزیابی و غربالگری به موقع شنوایی در دوره نوزادی و سنین ۳ تا ۵ سالگی از شنوایی کودکان خود مراقبت کنید.

کارشناسان گروه مدیریت برنامه سلامت گوش وشنوایی معاونت بهداشت در این مجموعه تهیه شده بر زمان طلایی برای انجام تست غربالگری بهنگام تا یک ماه پس از تولد، تست تشخیصی بهنگام تا سه ماهگی و انجام مداخله درمانی تا ۶ ماهگی، تاکید کردند.

همچنین توصیه شده که اگر نوزاد در زمان ترخیص از بیمارستان از نظر کم شنوایی غربالگری نشده، برای ارزیابی وضعیت شنوایی وی در شرایط همه گیری، حداکثر تا ۳۰ روز پس از تولد به نزدیک ترین پایگاه بهداشتی یا مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه شود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =