استاندار خراسان شمالی بر توسعه روابط با جمهوری ارمنستان تاکید کرد

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی با تاکید بر گسترش روابط همه‌جانبه در تمامی حوزه ها بین این استان و کشور ارمنستان، گفت: ما می توانیم در قالب امضای تفاهم‌نامه و دریک بازه زمانی مشخص، به تمام تعهدات خود عمل کنیم.

به گزارش ایرنا محمدعلی شجاعی روز سه شنبه در دیدار با «آرتاشس تومانیان» سفیر جمهوری ارمنستان در ایران اظهار داشت: امیدواریم این سفر، زمینه ای برای توسعه بیش از پیش ارتباط خراسان شمالی با کشور ارمنستان را فراهم سازد.

وی با بیان اینکه کشور ارمنستان از بدو استقلال خود ارتباطات دوستانه و گسترده ای با جمهوری اسلامی ایران داشته است، افزود: ما هم به نوبه خود در خراسان شمالی، مراودات خود با این کشور دوست را گسترش خواهیم داد.

وی تصریح کرد: توانمندی های ارمنستان برای رشد و توسعه به خصوص در یک دهه گذشته بیشتر شده است و پس از استقلال به خوبی توانسته مسیر توسعه را بپیماید و این قابل مشاهده است.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی اظهار داشت: اکنون ارامنه ۲ کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی را در اختیار دارند و به واسطه همین تفاهم و دوستی بین ۲ کشور، مسلمانان ارمنستان نیز از شرایط خوبی برخوردار هستند.

شجاعی، خواستار ایجاد دفتر تجاری بازرگانان ارمنی در خراسان شمالی و بازرگانان این استان در ایروان، تبادل هیات های تجاری و ارائه کالاهای کشور ارمنستان در قالب برگزاری نمایشگاه در این استان و بالعکس شد و افزود: بسیاری از کشورها به تفاهم فرهنگی بسنده می کنند اما ایران در فعالیت های اقتصادی هم مشارکت دارد و بر این اساس کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان از فعال ترین کمیسیون ها با سایر کشورهاست.

استاندار خراسان شمالی خاطرنشان کرد: این استان به ۲۰ کشور اروپایی و آسیایی صادرات دارد و خوشحال خواهیم شد در زمینه نیروی انسانی و صادرات با کشور ارمنستان سهیم باشیم و امیدواریم نقش تجار خراسان شمالی در کشور ارمنستان پررنگ تر شود.

سفیر جمهوری ارمنستان نیز در این دیدار گفت: با توجه به سفرهای متعدد به استان های ایران، هیچ استانی را به اندازه خراسان شمالی علاقه مند و پیگیر امور ندیده ام.

آرتاشس تومانیان، استاندار خراسان شمالی را فردی با اراده و پیگیر در برقراری ارتباطات دانست و افزود: این طرز تفکر استاندار به سایر مدیران استان نیز منتقل شده و یکی از رکن های موفقیت همین دید مثبت استاندار و اعتماد دوسویه است.

وی طبیعت خراسان شمالی را بسیار نزدیک به طبیعت کشور ارمنستان خواند و تصریح کرد: خراسان شمالی دروازه کشورهای اورسیا تلقی می شود لذا می توانیم بجنورد را با یکی از شهرهای ارمنستان خواهرخوانده اعلام کنیم.

سفیر جمهوری ارمنستان اظهار داشت: ما می توانیم در تمام حوزه ها اعم از تجاری، گردشگری، سرمایه گذاری، محصولات کشاورزی، تبادل محصولات سرامیکی و مواد غذایی همکاری متقابل داشته باشیم.

سفیر ارمنستان که امروز وارد بجنورد مرکز استان خراسان شمالی شده، در سفر دوروزه خود علاوه بر دیدار با استاندار،  بازرگانان و فعالان اقتصادی این استان از جاذبه های گردشگری و 

بخش های صنعتی خراسان شمالی دیدن خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =