سفیر ارمنستان: مشکلات تحریم بانکی ایران با همکاری قابل حل است 

بجنورد- ایرنا- سفیر جمهوری ارمنستان در ایران گفت: تحریم‌های بانکی سبب بروز مشکلاتی در مراودات تجاری ایران با دیگر کشورها شده است اما با همکاری می‌توان معضلات ناشی از تحریم را برطرف کرد.

به گزارش ایرنا آرتاشس تومانیان روز سه شنبه در جمع فعالان اقتصادی خراسان شمالی اظهار داشت: باید شفاف صحبت کنیم،  تحریم بانک ها سبب شده تا مراوده تجاری ایران با دیگر کشورها با موانعی روبه رو شود، بانکداری ایران به علت تحریم ها مشکلاتی دارد و این امر برای فعالان اقتصادی ما و ایران مشکل ساز است و تجار ایران نمی توانند با دیگر کشورها مراوده آسانی داشته باشند که این مشکل با ارمنستان هم وجود دارد.

وی گفت: البته شرکت های ایرانی که با شریک ارمنی به ثبت رسیده، با بانک های ارمنستان ارتباط داشته و کار می کنند و با توجه به اینکه بانک های ارمنستان با بانک های جهان کار می کنند و مشکلی در این زمینه ندارند، مشکل برای فعالیت اقتصادی ایرانیان در ارمنستان و مرادوه مالی میان بانک های ۲ کشور وجود ندارد.

سفیر جمهوری ارمنستان خاطرنشان کرد: ایرانیان با هر ارزی که می خواهند،  می توانند در بانک های ارمنستان حساب داشته و فعالیت اقتصادی کنند و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

وی کشور ارمنستان را به مثابه پلی برای مراوده تجاری ایران با سایر کشورها برشمرد و گفت: یکی از مسائل مهم در این زمینه، عضویت ارمنستان در اوراسیا است که سبب شده بازاری ۱۸۰ میلیون نفری در دسترس باشد که این کشورها یک منطقه گمرکی حساب می شود و تبادل کالا با این چند کشور بدون هزینه های گمرکی انجام می شود و ایران هم با اتحادیه اوراسیا از طریق ارمنستان مبادلاتی دارد و از این بستر استفاده کرده است.

تومانیان گفت: ۱.۵ سال پیش ایران با اتحادیه اوراسیا تفاهم نامه ای امضا کرد و بر این اساس برای ۹۰۰ قلم کالا تعرفه ترجیحی در نظر گرفته شده است و این تفاهم نامه تا ۱.۵ سال دیگر به اتمام می رسد اما به عقیده من ایران تمایل دارد تا این زمان تمدید شود.  

سفیر جمهوری ارمنستان خاطرنشان کرد: ارمنستان جز عضویت در اتحادیه اوراسیا با اتحادیه اروپا نیز قراردادهای خاص تجاری دارد و از مزیت های تعرفه های ترجیحی برای ۶ هزار و ۲۰۰ قلم کالا بهره مند است که البته ایران هم از این شرایط و موقعیت ارمنستان بی بهره نیست.

تومانیان از تجار خراسان شمالی دعوت کرد تا به صورت شراکتی و یا بدون شریک، در ارمنستان سرمایه گذاری کنند و محصولات تولیدی خود را از این طریق به سایر کشور صادر کنند.

وی گفت: نیروگاه برق آبی، نیروگاه بادی، نیروگاه خورشیدی، صنایع معدنی، کشاورزی، صنایع غذایی و ماشین سازی از جمله مواردی است که زمینه سرمایه گذاری آن در ارمنستان بسیار مناسب است.  

سفیر جمهوری ارمنستان خاطرنشان کرد: ارمنستان، در زمینه فناوری اطلاعات هم رشد یافته است و بیشتر شرکای آن شرکت های اروپایی، آمریکایی و هندی هستند و ما می توانیم در این زمینه با خراسان شمالی هم مراوده داشته باشیم و این قابلیت وجود دارد که تجار ما با همکاری تجار خراسان شمالی با سایر استان های ایران و یا با کشورهای همسایه و نزدیک مثل افغانستان و پاکستان مراوده داشته باشند.   

تومانیان درباره زمینه های موجود برای توسعه روابط تجاری ارمنستان با ایران گفت: کشور سه میلیون نفری ارمنستان می تواند بازار خوبی برای ایران باشد، این بازار گرچه کوچک اما می تواند زمینه خوبی برای صادرات محصولات ایران باشد و البته ارمنستان بازار عمده ایران است و در آمار تجاری میزان صادرات ایران به ازای هر نفر زیاد است و این نشان از این است که تجار ایران رابطه خوبی با ارمنستان دارند.

سفیر جمهوری ارمنستان گفت: وضعیت تجاری در ارمنستان مناسب است،  تمام کارهای تجاری و اقتصادی توسط بخش خصوصی انجام می شود و دولت ارمنستان دخالتی در بخش اقتصاد ندارد.  

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: بررسی پتانسیل ها و ظرفیت های اقتصادی و سرمایه گذاری این استان از اهداف سفر سفیر ارمنستان است.

علی بیگزاده اظهار داشت: پیگیر هستیم تا خواهرخواندگی مرکز استان خراسان شمالی با ایروان، پایتخت ارمنستان محقق شود.  

سفیر جمهوری ارمنستان در سفر ۲ روزه به خراسان شمالی از ظرفیت های سرمایه گذاری این استان بازدید می کند.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =