سم بوتولیسم علت ۱۰۰ درصدی مرگ پرندگان میانکاله است 

تهران- ایرنا- سازمان دامپزشکی در اطلاعیه‌ای اعلام‌کرد: رخداد تلفات پرندگان حیات وحش تالاب میانکاله به طور ۱۰۰ درصدی در اثر سم بوتولیسم انجام شده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان دامپزشکی کشور، در این اطلاعیه آمده است: الگوریتم آزمایشگاهی در محورهای ۶ گانه بیماری‌های فرامرزی بر اساس تست‌های پیشرفته مولکولی، بیماری‌های باکتریایی با کشت در محیط‌های اختصاصی، مسمومیت های ناشی از سموم ارگانوفسفره، مسمومیت های ناشی از سموم ارگانوکلره، فلزات سنگین و بیوتوکسین و مطالعات میدانی عملیاتی انجام گرفته بر روی جمعیت حیات وحش دامی منطقه از جمله گراز (خوک وحشی)، عامل اصلی رخداد مرگ و میر بالای پرندگان تالاب میانکاله سم بیوتوکسین حساس به حرارت (بوتولیسم) بوده است.

این سازمان با صدور اطلاعیه ای بر اساس عملیات انجام گرفته طبق طرح اقدام سازمان دامپزشکی کشور که در برگیرنده مراحل ۱۳ گانه بوده، گزارش مشروحی را در قالب اطلاعیه شماره‌ ۱۲۱۲۹۹ در این خصوص ارائه کرده است.

این گزارش که با جمع آوری اطلاعات میدانی توسط نیروهای سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی کشور در قالب تکمیل فرم های خاص رخداد با بررسی اطلاعاتی فاکتورهای محیطی، تخمین زمانی شروع رخداد، گونه های درگیر، سن و جنس پرندگان درگیر، تعداد پرندگان مریض و مرده، جمعیت در معرض خطر، ویژگی های محل رخداد، تغییرات جمعیتی ( پرندگان جدیدی که وارد منطقه شده اند) انجام شده، همچنین  تحلیل داده های میدانی جمع آوری شده از محل رخداد، تهیه تابلوی بالینی غالب پرندگان بیمار در محل رخداد ،  تهیه تابلوی کالبدگشایی از پرندگان مریض و تازه تلف شده رخداد، ارزیابی خواص فیزیک و شیمیایی آب و رسوب میانکاله، ارزیابی اولیه تغییرات اکوسیستمی محل رخداد با استفاده از داده های پایش فصلی و نمونه های اخذ شده هنگام رخداد، انجام اپیدمیولوژی توصیفی (تحلیل مکان، روند زمانی رخداد، ویژگی های میزبانان درگیر و تلف شده)، ارائه فرضیه های احتمالی بروز رخداد، انجام تست های آزمایشگاهی برای تایید یا رد فرضیه های احتمالی و تحلیل نتایج آزمایشگاهی دریافتی از آزمایشگاه‌های مجاز و معتبر برای تایید یا رد فرضیه های احتمالی انجام شده است.

در این اطلاعیه، سازمان دامپزشکی کشور آمادگی خود را برای مشارکت با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی که دارای صلاحیت و  امکانات تشخیصی پیشرفته برای محورهای۶ گانه آزمایشگاهی باشند را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، طبق آخرین آمار سازمان دامپزشکی کشور تا اول اسفندماه جاری بیش از ۱۱ هزار پرنده مهاجر از ۲۲ گونه منحصر به فرد به دلیل مسمویت سم بوتولیسم در تالاب بین المللی میانکاله تلف شدند که از این تعداد ۹۴ درصد مرغ چنگر، ۳.۵ درصد فلامینگو و ۱.۵ درصد سایر پرندگان بودند.

در سال ۹۸ بیش از ۵۰ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله به دلیل مسمویت سم بوتولیسم از بین رفتند که امسال نسبت به سال گذشته نزدیک ۴۰ هزار کاهش مرگ و میر را نشان می دهد.

تالاب بین المللی میانکاله دارای ۶۸ هزار هکتار است که ۲۵ هزار هکتار آن اکوسیستم خشکی و مابقی آبی است و ۸۰ درصد آب مورد نیاز این تالاب از دریای خزر و ۲۰ درصد از آب شیرین تامین می شود.

به گفته علی صفر ماکنعلی رییس سازمان دامپزشکی کشور آخرین آزمایش‌های سازمان دامپزشکی کشور نشان می دهد که مرگ و میر پرندگان مهاجر در میانکاله به دلیل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، نیوکاسل و وجود فلزات سنگین نبوده و این موارد منتفی است و علت اصلی مرگ و میر پرندگان مهاجر را سمی شدن نرمتنان جنوب غربی تالاب میانکاله را به دلیل تغییر اکوسیستم، تغییر توازن آب شور و آب شیرین، کاهش اکسیژن، ورود سیلاب و مواد آلی به آب و فاضلاب کارخانجات به این تالاب است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =