۱۲ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۳۱
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 84248470
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

چالش واکسیناسیون کرونا در پاکستان

اسلام آباد- ایرنا-دولت پاکستان که با کمک صندوق بین‌المللی پول و دیگر نهادهای بین‌المللی درصدد تامین میلیون‌ها دوز واکسن کرونا برای مقابله با این ویروس است، اکنون با معضل ثبت نام دیرهنگام شهروندان این کشور بخصوص قشر مسن پاکستانی مواجه شده که موجبات نگرانی مسوولان بهداشتی اسلام‌آباد را فراهم کرده‌اند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، قرار است از هفته جاری مرحله تزریق واکسن کرونا برای افراد بالای ۶۵ سال در سراسر پاکستان آغاز شود؛ جمعیتی که به گفته منابع رسمی هشت میلیون نفر تخمین زده شده است.

مرحله ثبت نام افراد مسن در پاکستان از اواسط ماه گذشته میلادی آغاز شد و بنابر اعلام سرپرست وزارت بهداشت این کشور همه افراد بالای ۶۵ سال مجاز به دریافت واکسن کرونا هستند.

استقبال سرد قشر مسن جامعه پاکستان و ثبت نام دیرهنگام ماموران سلامت (در مرحله اول اجرا واکسیناسیون) باعث نگرانی مقامات این کشور شده و دولت بارها از افراد حاضر در فهرست اولویت دریافت واکسن کرونا خواست تا بدون هیچ نگاه بدبینانه ای خود را در برابر این ویروس همه گیر واکسینه کرده و سلامت خود و دیگران را حفظ کنند.

گزارش رسانه‌های پاکستانی به نقل از منابع رسمی حاکی از ثبت نام کمتر از ۲۰۰ هزار نفر از شهروندان بالای ۶۵ سال در سامانه دریافت واکسن کرونا تا به امروز است، درحالی که جمعیت تخمینی این افراد حدود ۸ میلیون نفر اعلام شده است.

یک مقام رسمی پاکستان به رسانه‌ها گفت که ثبت نام افراد بالای ۶۵ سال از دو هفته پیش آغاز شده اما تاکنون ۱۸۰ هزار نفر در سامانه واکسیناسیون ثبت نام کرده‌اند که البته پاسخ چندان مثبتی به مطالبه دولت نیست.

وزارت بهداشت پاکستان و ستاد ملی مدیریت مبارزه با کرونا طی روزهای اخیر از طریق رسانه‌های چاپی و الکترونیکی از شهروندان خواستند تا هرچه سریعتر در سامانه واکسیناسیون کرونا ثبت نام کنند تا به محض ورود واکسن به کشور، تزریق آن در مراکز مذکور انجام شود.

مردم پاکستان پنج روز پیش (هفتم اسفند) یکسالگی شیوع ویروس کووید-۱۹ در این کشور را سپری کردند. از آن زمان تا امروز دست کم ۵۸۲ هزار و ۵۲۸ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۱۲ هزار و ۹۳۸ نفر از بیماران کرونایی نیز جان باخته‌اند.

برنامه کواکس متعهد شده تا برای ۲۰ درصد از جمعیت حدود ۲۲۰ میلیون نفری پاکستان، واکسن کرونا را تامین کند و علاوه براین حدود ۱۷.۵ میلیون دوز واکسن «آسترازنکا» نیز تا ماه ژوئن وارد پاکستان می‌شود.

وزارت بهداشت پاکستان اواخر بهمن ماه امسال مجوز استفاده اضطراری از ۴ واکسن خارجی ساخت دانشگاه «آکسفورد» انگلیس و شرکت داروسازی بریتانیایی - سوئدی «آسترازنکا»، واکسن‌های «کانسینو» و «سینوفارم» چین و همچنین «اسپوتنیک وی» روسی کرونا را صادر کرد. طرح واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در این کشور از ۱۴ بهمن امسال با ورود اولین محموله واکسن کرونا از چین، در اسلام‌آباد آغاز شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha