سطح زیرکشت گلخانه های یزد به ۲ هزار هکتار افزایش یافت

یزد - ایرنا - مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: با افزایش ۱۲۷ هکتار سطح زیرکشت انواع محصول گلخانه ای در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۳۹۸، مجموع کاشت گیاهان این صنعت در استان به ۲ هزار هکتار افزایش یافت.

اکبر شیخ علیشاهی روز سه شنبه در حاشیه بازدید تعدادی از گلخانه های ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با هدف ایجاد اشتغال، رونق کشت گیاهان کم آبخواه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به ۱۶۵ نفر از متقاضیان پرداخت شد.

وی با اشاره به اهمیت بهره وری آب در بخش کشاورزی و توسعه محصولات گلخانه ای ادامه داد: با افزایش این میزان سطح زیرکشت زمینه اشتغال مستقیم هزار و ۲۵۰ نفر در این بخش فراهم شد.

این مسوول باغبانی یزد خاطرنشان کرد: امسال برای اجرای ۱۹۴ هکتار محصولات گلخانه ای ۳۸۹ نفر برای دریافت سه هزار و ۱۴۶ میلیارد ریال وام به بانک کشاورزی معرفی شدند که به ۱۶۵ نفر تسهیلات در شهرهای کمتر برخوردار با سود  ۱۲.۵ درصد و شهرهای برخوردار استان با ۱۴.۵ درصد پرداخت شد.

وی با بیان اینکه سطح زیرکشت محصولات گلخانه‌ های یزد در سال ۱۳۹۲ یک هزار و ۱۶۰ هکتار بود، اظهار کرد: این عدد هم اکنون با ۷۶ درصد افزایش به حدود ۲ هزار هکتار رسیده است .

اشتغال ۶ هزار نفر در زمینه تولید محصولات گلخانه‌ای یزد

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: در هفت سال فعالیت دولت تدبیر و امید علاوه بر مصرف بهینه آب و ارتقای بهره‌وری، صرفه‌جویی و افزایش میزان صادرات، اشتغال  ۶ هزار نفر در زمینه تولید محصولات گلخانه‌ای در استان فراهم شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۲۲ درصد خیارسبز گلخانه‌ای ایران در یزد تولید می‌شود، بیان کرد: در مجموع میزان تولیدات گلخانه‌ای استان به ۵۸۵ هزار تن رسید.

وی از صادرات ۷۰ درصد محصولات گلخانه ای استان به خارج از کشور خبر داد و افزود : این میزان تولید ارز آوری خوبی برای صادرکنندگان و همچنین تولیدکنندگان به همراه دارد.

از۱۱۲ هزار هکتار اراضی قابل کشت یزد، ۳۲ هزار و ۳۵۴ هکتار (معادل ۲۹ درصد) زراعی و  ۷۹ هزار و ۶۴۶هکتار (معادل ۷۱ درصد) به کشت محصولات باغی و گلخانه ای اختصاص دارد و بخش عمده درآمد کشاورزان یزد مربوط به باغبانی و کشت پسته، انار، زردآلو ، زعفران و گیاهان دارویی است.

۶۰۶ هزار تن محصول زراعی، ۲۵۵ هزار تن محصول باغی، ۵۸۵ هزار تن محصول گلخانه ای و ۳۹۲ هزار تن  محصولات دامی در مجموع یک میلیون و صد هزار تن محصول حاصل تلاش ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ کشاورز، دامدار و بهره بردار تولیدمحصول کشاورزی ، باغی ، گلخانه ای و دامی استان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =