۳۰ کارگاه مرمتی در سیستان و بلوچستان فعال شده است

زاهدان- ایرنا- معاون میراث ‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی سیستان و بلوچستان گفت: ۳۰ کارگاه مرمتی در ۱۱ ماهه امسال با اعتباری افزون‌بر ۳۰ میلیارد ریال در سطح استان فعال شده است.

منصوره ملاالهی روز  سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: از مهمترین  این کارگاه‌ها مرمت بافت ناهوک سراوان، قلعه دزک، باغ خالصه بمپور، خانه یاغی‌زهی، قلعه سرباز، خانه امیرشهریار خمکی، مقابر جالق، قلعه حیدرآباد خاش، گاراژ ملک زاهدان، قلعه قصرقند و دبستان قلنبر است.

وی با اشاره به اینکه نورپردازی نمای بیرونی سه بنای ارگ سه‌کوهه، قلعه ناصری و آرامگاه سیدغلامرسول در ۱۱ ماهه امسال انجام شد افزود: در این مدت تعداد ۱۱ اثر ناملموس، چهار اثر طبیعی، ۱۱ اثر غیرمنقول و ۱۴ اثر منقول از سیستان و بلوچستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان بیان کرد: همچنین ضوابط و نقشه عرصه و حریم سه بنای قلعه بمپور، باغ خالصه و محوطه اسلامی در اطراف قلعه بمپور در نشست شورای حریم کشور مصوب شد.

وی خاطر نشان با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون یکهزار و ۵۰۰ اثر از سیستان و بلوچستان در سامانه جامع ثبت شده تصریح کرد: حریم محوطه شهردراز ایرانشهر تعیین و بررسی باستان‌شناسی و گمانه‌زنی به منظور مشخص‌شدن مسیر پروژه خط لوله انتقال گاز نیز انجام شده است.

ملاالهی گفت: تعیین عرصه و حریم باغ نیل جلگه چاه‌هاشم دلگان نیز در حال انجام بوده و بزودی مراحل بررسی باستان‌شناسی و مستندنگاری منطقه رامرود در شهرستان هامون آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در ۱۱ماهه امسال مرمت سه نسخه‌ خطی با اعتبار ۲۰۰ میلیون ریال انجام شد خاطرنشان کرد: مرمت ۱۰۳سکه مربوط به مخزن موزه منطقه‌ای جنوب شرق کشور نیز انجام شده است.

وی با اشاره به دیگر اقدامات میراث فرهنگی در ۱۱ ماهه امسال تصریح کرد: اجرای پروژه موزه سبز شهرسوخته، موزه مردم‌شناسی سیستان و موزه محلی سراوان و موزه منطقه‌ای جنوب شرق و مرمت آبنمای موزه بزرگ زاهدان، انجام سیستم آبیاری تحت فشار و نصب تابلوی موزه منطقه‌ای جنوب شرق نیز از اقدامات دیگر است.

به گزارش ایرنا حفظ آثار تاریخی با جذب گردشگر می‌تواند چرخه اقتصاد را به حرکت وادارد و اهمیت بسزایی در حفظ فرهنگ هر سرزمینی را دارد همچنین با این نگاه تاریخ یک سرمایه است و با مرمت آثار تاریخی در اصل در پی مرمت فرهنگ اجدادی خویش هستیم. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =