مونسان: استان مرکزی ظرفیت تبدیل شدن به مقصد گردشگری را دارد 

خمین - ایرنا - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: استان مرکزی علاوه بر صنعتی بودن ظرفیت تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری را دارد.

« علی اصغر مونسان» شامگاه دوشنبه در آیین بهره‌برداری از طرح مرمت کاروانسرای دودهک در دلیجان افزود: جمعیت ۲۵ میلیون نفری پیرامون این منطقه گردشگری و همجواری با استان‌های پرجمعیت زمینه مناسبی برای  جذب گردشگر است که می‌تواند اشتغال و درآمد مردم را افزایش دهد.
وی  ادامه داد: اضافه شدن طرح‌های جاذب گردشگری به استان مرکزی سبب حرکت گردشگران به این استان می‌شود و کاروانسرا یک مکان اقامتی است و در کنار مراکز تفریحی می‌تواند جاذب گردشگر شود.
مونسان ادامه داد: در تهران، استان مرکزی را به عنوان یک منطقه صنعتی می شناسند در حالیکه این استان دارای ظرفیتهای تاریخی و طبیعی نظیر محلات به عنوان شهر گل است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز گفت: مرمت کاروانسرای دودهک از سال ۹۶ آغاز شده است و اعتبار آن از نهاد ریاست جمهوری و تفاهم‌نامه با بانک سینا تامین شد.
مهدی زندیه‌وکیلی ادامه داد: مرمت این کاروانسرا سبب حفظ آن خواهد شد چرا که پیش از  این وضعیت خوبی نداشت.
وی بیان کرد: پس از تخت جمشید آثار دوران سلوکی در خورهه  استان مرکزی واقع شده  و شکل‌گیری این منطقه در مسیر غرب راه ابریشم بوده است‌.
زندیه‌وکیلی اظهار داشت: کاروانسرای دودهک گواه عبور کاروانها در طول تاریخ از این مسیر است و در مجموع استان مرکزی کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور است و منطقه گردشگری از نراق تا خمین مقصد گردشگری است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی بیان کرد: غار نخجیر یک جاذبه طبیعی برای تقویت گردشگری در این منطقه است.
وی گفت: سرمایه‌گذاری خوبی در محلات، دلیجان و خمین انجام شده و مراکز اقامتی متعددی در محلات و دلیجان در حال ساخت است.
زندیه‌وکیلی افزود: ظرفیتهای گردشگری استان مرکزی در زمان تحریم می‌تواند به این استان صنعتی کمک کند.

کارروانسرای دودهک در مجاورت ساحل شرقی رودخانه قمرود و در مسر جاده قم - دلیجان قرار دارد و  این بنای تاریخی دوران صفویه در سال ۱۳۷۷ با شماره ۱۹۸۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

مساحت مجموع این کاروانسرا ۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع است که یک‌هزار و ۳۰۰ متر مربع آن را عرصه و یک‌هزار و ۵۰۰ مترمربع را اعیان تشکیل می‌دهد و. پس از مرمت به یک مکان اقامتی تبدیل شده است.

کاروانسرای دودهک مربوط به دوره صفویه است و در زمره ۹۹۹ کاروانسرایی است که در دوره شاه عباس صفوی در کشور ساخته شده اما از یکصد سال قبل به علت بهره‌برداری های شخصی و محلی استفاده از آن متوقف شد و هر ساله بودجه ای برای مرمت این بنای تاریخی در نظر گرفته شد.
کاروانسرا و پل دودهک، مجموعه بازار نراق، امامزاده سلیمان، امامزاده یحیی، امامزاده بی بی زبیده خاتون، غار نخجیر، قلعه و غار کهک، بادگیرها و آب انبارها و منازل تاریخی نراق از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان دلیجان به شمار می روند.

بازدید از مجتمع گردشگری در حال ساخت در کیلومتر ۲ جاده دلیجان -سلفچگان، سفر به شهر تاریخی نراق و نشست با فعالان گردشگری از دیگر برنامه‌های سفر مونسان به شهرستان دلیجان استان مرکزی است.

دلیجان با ۵۰ هزار نفر جمعیت در نوار جنوبی استان مرکزی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =