طرح مرمت کاروانسرای دودهک دلیجان با حضور مونسان به بهره‌برداری رسید

خمین - ایرنا- طرح مرمت کاروانسرای دودهک دلیجان عصر دوشنبه با حضور « علی اصغر مونسان» وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به بهره‌برداری رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در این آیین گفت:  کاروانسرای دودهک دلیجان با سرمایه گذاری ۱۱۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی مرمت شده و قرار  است به عنوان یک مکان اقامتی مورد استفاده قرار گیرد.

«مصطفی مرزبان» افزود: مساحت مجموع این کاروانسرا ۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع است که یک‌هزار و ۳۰۰ متر مربع آن را عرصه و یک‌هزار و ۵۰۰ مترمربع را اعیان تشکیل می‌دهد.

وی اضافه کرد: کاروانسرای دودهک در مجاورت ساحل شرقی رودخانه قمرود و در مسر جاده قم - دلیجان قرار دارد و  این بنای تاریخی در سال ۱۳۷۷ با شماره ۱۹۸۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

مرزبان در بخش دیگری از سخنانش گفت : سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری این استان سرمایه گذاری شده  که این میزان سرمایه گذاری ۶۰۵ فرصت شغلی ایجاد کرده است.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: ۲ هزار اثر تاریخی در این شهرستان شناسایی شده و ۸۹۵ اثر ثبت ملی شده است. 
مرزبان اضافه کرد: ۱۳ کاوش باستان شناسی در قلعه اسکندر، آتشکده و دستکندهای زیر زمین در این استان انجام شده است.

وزیر میراث فرهنگی درحال افتتاح طرح مرمت کاروانسرای دودهک دلیجان
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: ۲ هزار و ۴۰۰ هنرمند در این استان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و ۴۰۰ هنرمند تحت پوشش بیمه روستایی هستند.
مرزبان بیان کرد: استان مرکزی در راه اندازی بارارچه های صنایع دستی در کشور پیشرو است و  از ۱۲ شهرستان استان ، ۱۰ استان دارای بازارچه صنایع دستی است و هر غرفه از این بازارچه‌ها برای سه نفر فرصت اشتغال مستقیم و ۱۰ فرصت غیر مستقیم  ایجاد کرده است.
فرماندار دلیجان نیز گفت: این شهرستان در سه منطقه گردشگری احاطه شده است و غار نخجیر با اسفنج‌ها بلورین  منطقه گردشگری جاسب و سد ۱۵ خرداد از مناطق نمونه گردشگری در دلیجان است.
«وحید براتی زاده» با اشاره به اینکه نراق دومین شهر تاریخی کشور است افزود: این شهر دارای طرح جامع است  و تاریخ آن به قبل از اسلام بر می گردد.

وی بیان کرد: مجاورت دلیجان با خمین بعنوان زادگاه امام راحل و محلات بعنوان منطقه آب گرم و پایتخت گل ایران، کانون جمعیتی خوبی به فاصله سه ساعت را ایجاد کرده است.
فرماندار دلیجان گفت: توسعه سطح گردشگری دلیجان با تامین اعتبار زیرساختهایی نظیر جاده برای جاذبه‌های گردشگری این شهرستان تحقق پیدا می کند.
براتی زاده افزود: انعقاد قرارداد بلند مدت با سرمایه‌گذار و مدیرت قم بر سد ۱۵ خرداد از مهمترین مشکلات مناطق گردشگری دلیجان است.
وی با اشاره به مرمت بازار شمس السلطنه در نراق گفت: مرمت این مکان تاریخی به دلیل کمبود اعتبار نیمه کاره است و اگر تکمیل نشود کارهای انجام شده بیاثر می‌شود
فرماندار دلیجان افزود: موزه شهاب سنگ در شهر نراق تنها موزه‌ای است که در محل فرود آمدن شهاب سنگ احداث شده است‌.
براتی زاده اظهار داشت: دلیجان با وجود ظرفیتهای گردشگری نمایندگی میراث فرهنگی دارد و توسعه صنعت گردشگری در این شهرستان به اداره نیاز دارد.

 کاروانسرای دودهک مربوط به دوره صفویه است و در زمره ۹۹۹کاروانسرایی است که در دوره شاه عباس صفوی در کشور ساخته شده اما از یکصد سال قبل به علت بهره‌برداری های شخصی و محلی استفاده از آن متوقف شد و هر ساله بودجه ای برای مرمت این بنای تاریخی هزینه می شود.
کاروانسرا و پل دودهک، مجموعه بازار نراق، امامزاده سلیمان، امامزاده یحیی، امامزاده بی بی زبیده خاتون، غار نخجیر، قلعه و غار کهک، بادگیرها و آب انبارها و منازل تاریخی نراق از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان دلیجان به شمار می روند.

بازدید از مجتمع گردشگری در حال ساخت در کیلومتر ۲ جاده دلیجان -سلفچگان، سفر به شهر تاریخی نراق و نشست با فعالان گردشگری از دیگر برنامه‌های سفر مونسان به شهرستان دلیجان استان مرکزی است.

معاون امور عمرانی استانداری مرکزی و چند تن از مسئولان استان در مراسم بهره‌برداری از طرح مرمت کاروانسرای دودهک دلیجان حضور داشتند. 

دلیجان با ۵۰ هزار نفر جمعیت در نوار جنوبی استان مرکزی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =