ضرورت توجه به سلامت روان در جامعه پساکرونا

تهران - ایرنا - رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره گفت: با توجه به اثرات روانی شیوع کرونا، بحث سلامت روان در جامعه پساکرونا بسیار حائز اهمیت است، بنابراین باید کارگروهی تشکیل شود که با رویکرد سلامت روان در برنامه هفتم توسعه کشور تاثیرگذار و از اختلالات روانی پساکرونا جلوگیری کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمد حاتمی رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در نشست صمیمی مدیران مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده با وزیر ورزش و جوانان که عصر امروز در آکادمی ملی المپیک به میزبانی اداره کل ورزش و جوانان استان تهران برگزار شد، ضمن تشکر از مسئولان وزارت ورزش و جوانان برای برگزاری این نشست، گفت: وزیر ورزش و جوانان اهتمام خوبی به موضوعات جوانان به ویژه ازدواج و توسعه مراکز مشاوره داشته و دارند که جای قدردانی دارد.

وی با بیان این که اقدامات وزارت ورزش و جوانان در توسعه کمی و کیفی مراکز مشاوره ستودنی است، ادامه داد: سن جوانی افزایش یافته و جوانان به تناسب مشکلاتی متعدد، اضطراب جوانی دارند، از این جهت نیازمند توسعه مراکز مشاوره در سراسر کشور هستیم.

حاتمی همچنین به نیاز ورزشکاران به روانشناس اشاره کرد و گفت: امیدواریم فدراسیون روانشناسی ورزشی تشکیل شود تا همه تیم ها و رشته ها بتوانند از حوزه روانشناسی بهره ببرند.
حاتمی به اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج برخورداری از بیمه های پایه و تکمیلی برای خدمات مشاوره اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروز خدمات مشاوره و روانشناسی به کالای لوکسی تبدیل شده که افراد کم درآمد نمی توانند از آن استفاده کنند که اگر موضوع بیمه پایه و تکمیلی خدمات مشاوره حل نشود جامعه با آسیب های روانی روبرو خواهد شد.

‌وی به تعامل نزدیک با معاون امور جوانان اشاره کرد و گفت: امیدواریم با تعامل و همراهی مهندس تندگویان بتوانیم مناطق محروم را مورد توجه ویژه قرار دهیم و با برنامه ریزی ویژه از ظرفیت های یکدیگر برای رسیدن به این هدف استفاده کنیم.

 سایت‌های همسریابی غیرقانونی است

محمدمهدی تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش وجوانان هم در این نشست عنوان کرد: ما در حوزه دولتی به عنوان یک نهاد با شما در ارتباط هستیم و هر آنچه از دستمان برمی‌آمد انجام دادیم و مکاتبات لازم صورت گرفت تا در ردیف ها موضوع بیمه مراکز روانشناسی مورد توجه قرار گیرد و از این بیشتر اختیارات نداریم اما هرجایی که سازمان روانشناسی ورود پیدا کرد بنده حمایت کردم و حمایت خواهیم کرد.

تندگویان تصریح کرد: تاکید بنده بر این است که اگر صنفی مطالبات دارد خودش هم باید خودجوش کار کند و مطالباتش را بیان کند، تاکنون این مطالبات درخصوص بیمه مطرح شده اما تا جایی که در اختیار ما بوده انجام دادیم و باقی مسائل باید درون صنف حل شود.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: موضوع خسارات مراکز در دوران کرونا را پیگیری کردیم هرچند در وظیفه ما نیست و ستاد ملی خسارات را پرداخت کرده است اما در هرصورت پیگیر بودیم تا مبالغی را دریافت کنند. قابل ذکر است اشاره کنم ۲۵ هزار باشگاه خصوصی به دلیل کرونا تعطیل شده است و اگر نگاه کنیم دفاتر وضعیت بهتری دارند.

تندگویان گفت: اجباری شدن مشاوره ازدواج چند چالش دارد، یکی اینکه اگر ازدواج را منوط به مشاوره کنیم به شرطی می توان آن را در کل کشور اجرایی کرد که زیرساخت آن وجود داشته باشد نه اینکه مشاوره را اجباری کنیم اما دفاتری در روستاها وجود نداشته باشد و همین موضوع مانع ازدواج شود.

وی ادامه داد: امروزه ۱۳۴ مرکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده فعال در استان تهران داریم اما ۸ مرکز در شهرستان های آن وجود دارد که تناسبی با جمعیت شهرستان ها و شهر تهران ندارد.

تندگویان تاکید کرد: از طرفی دیگر چه تضمینی است اگر مشاوره ازدواج اجباری شود ازدواج افزایش پیدا کند؟ مگر الان که مشاوره طلاق اجباری است ما طلاق نداریم؟ پس باید به مدارس برگردیم یعنی باید حضور مشاوران و روانشناسان در مدارس اجباری شود و اینگونه نباشد که بچه ها فقط در مدارس فقط تئوری یاد بگیرند این درحالیست که یک روانشناس و مشاوره باید در مدرسه کنار دانش آموز آموزش خانواده محور ارائه دهد.

معاون امور جوانان با اشاره به فعالیت برخی سایت ها خاطرنشان کرد: هیچکدام از سایت های همسریابی مجوز ندارند و از لحاظ ما صد در صد غیرقانونی هستند و ما به عنوان معاونت جوانان وزارت ورزش وجوانان با جامعه ای که تخلف می‌کند قاطعانه و درست برخورد کردیم یعنی هم به دادستانی هم پلیس فتا هشدار دادیم و نظر دفتر رهبری را هم گرفتیم و ابلاغ کردیم.

وی افزود: سامانه امید زندگی را ایجاد کردیم و درخواستم این است برای رونق آن به سمت تجارت الکترونیک بروید و اگر نظری هم دارید بیان کنید. از نگاه جوانان پیشنهاد میدهم حتما اطلاعات خود را به روز نگه دارید چون جوانان امروز مانند ما نیستند و خواسته های آنها بسیار متفاوت از ماست و این هنر مشاور است که جوان را جذب خود کند.  ضمن اینکه خواستار این هستم در موضوعات علمی باورهای اعتقادی مدنظر قرار گیرد.

معاون امور جوانان با بیان این که مراکز مشاوره باید در  حوزه آسیب ها به روز باشند و به موقع ورود پیدا کنند، گفت: باید در امر مشاوره، خانواده و فرزندآوری محوریت داشته باشد نه فقط ازدواج دو نفر. جوان باید بپذیرد فرزنددار شدن خوشبختی است بنابراین خواهشم این است که خانواده و فرزندآوری را در دستور کار خود قرار دهید.

تندگویان در پایان یادآور شد: عدم مهارت آموزی یکی از مشکلات مهم جوانان است به همین دلیل تاکیدم بر این است که در مراکز مشاوره به جوانان مهارت های مختلف زندگی و اجتماعی را آموزش دهید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha