ستاری با همراهی ۴۰ شرکت دانش‌بنیان به سوریه سفر کرد

تهران - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به منظور توسعه بازار فناوران کشورمان و همچنین افتتاح سومین خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران (پس از چین و کنیا) در دمشق، در راس یک هیات تجاری و فناور شامل ۴۰ شرکت دانش بنیان و خلاق به سوریه سفر کرد.

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی با اعلام خبر سفر سورنا ستاری  به سوریه، گفت: در این سفر فناوری و تجاری ۴۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق ستاری را همراهی می‌کنند؛ شرکت‌هایی که همگی محصولات و خدمات ایران‌ساخت دارند و این سفر مسیر را برای توسعه بازار آنها هموار می‌کند.

وی درباره نخستین نشست تجاری- فناوری ایران در سوریه نیز اظهار داشت: این نشست هم زمان با برپایی پاویون شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در نمایشگاه بازسازی سوریه در دمشق تیر ماه سال گذشته برگزار شد. رایزنی‌ها و نتایج سازنده آن نیز علت اعزام این هیات تجاری و فناور به این کشور است.

کرمی درخصوص برنامه‌های این سفر، گفت: سومین خانه نوآوری و صادرات ایران پس از چین و کنیا در کشور سوریه راه‌اندازی می‌شود تا محصولات فناورانه، دانش‌بنیان و خلاق کشورمان به بازار این کشور وارد شوند. همچنین با این اقدام مسیر توسعه صادرات به بازارهای بین‌المللی هموارتر می‌شود.

تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت راهی سوریه می‌شود

 دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق همچنین گفت: در این سفر، نشست‌های تجاری و فناوری میان دانش‌بنیان‌های ایرانی با شرکت‌های سوریه‌ای برای یافتن بازاری بین‌المللی برای محصولات فناورانه دو کشور برگزار می‌شود. در این نشست‌ها مسیری مطمئن و ایمن برای توسعه صادرات محصولات و خدمات و انتقال فناوری از شرکت‌های دانش‌بنیان وخلاق ایرانی به این کشور ایجاد خواهد شد و آنها می‌توانند ضمن شناسایی شرکت‌های متناظر سوری به بازار منطقه متصل شوند.

کرمی درباره دیگر برنامه‌های سفر عنوان کرد: امضای تفاهم‌نامه همکاری برای توسعه روابط علمی، فناوری و سیاسی میان دو کشور است. تفاهم‌نامه‌هایی که با هدف همکاری برای ساخت و تجهیز آزمایشگاه‌های نانوفناوری،  زیست فناوری و تجهیزات بیمارستانی امضا می شود.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: این تفاهم‌نامه‌ها میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی کشور سوریه منعقد می شود. همچنین در این سفر، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با مقامات دولتی ووزرای سوریه نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

استفاده از ظرفیت‌های سوریه برای دانش‌بنیان‌های ایرانی

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ظرفیت جمهوری عربی سوریه با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب در غرب آسیا و ساحل شرقی مدیترانه برای توسعه صادرات شرکت‌های دانش ‌بنیان و خلاق ایرانی و ضرورت افزایش تراز تجاری در حوزه‌ های علمی و فناوری، باعث شده که برنامه‌های ویژه‌ای توسط مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی برای حمایت از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان وخلاق ایرانی در این منطقه طراحی شود.

این حمایت‌ها از طریق ایجاد خانه نوآوری و صادرات فناوری و ارائه امکاناتی چون ایجاد نمایشگاه دائمی، فضای کار اشتراکی و اختصاصی، سالن جلسات و خدماتی نظیر تحقیقات بازار و بازاریابی و یافتن شرکای تجاری بومی طراحی و اجرا می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =