آمادگی استان‌ها برای برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور

استان‌ها- ایرنا- انتخابات شرکت‌های استانی سهام عدالت که از آن به عنوان بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور یاد می‌شود، بیستم اسفندماه ۹۹ برگزار خواهد شد که هم اکنون استان‌های مختلف زیرساخت برگزاری این انتخابات به صورت الکترونیکی را فراهم کرده‌اند.

در سراسر کشور ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم و ۳۰ میلیون نفر روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کردند و بر این اساس تعداد ۳۰ میلیون نفر، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شدند.
بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور ۲۰ اسفندماه امسال به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد که برگزاری مجامع و مدیریت شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در اختیار هیات مدیره جدید قرار می‌گیرد.
مدیران ‌کل امور اقتصادی و دارایی استان‌ها در روزهای اخیر در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا با تاکید بر اینکه در این انتخابات سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب و کد بورسی سجام را دریافت کرده‌اند، حق مشارکت و انتخاب هیات مدیره را دارند از افرادی که هنوز در سامانه سجام نام‌نویسی نکرده‌اند خواستند هرچه سریعتر در این خصوص اقدام کنند.
مشارکت در این انتخابات از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است چرا که سهامداران با مشارکت در این انتخابات می‌توانند مدیران اصلح را برای مدیریت دارایی‌های خود انتخاب کنند که عملکرد آنان در سوددهی یا زیان‌دهی شرکت‌ها تاثیرگذار است.

به گفته مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ایلام، تا روز هفتم اسفندماه که پایان ثبت نام داوطلبان شرکت در این انتخابات بود در مجموع ۳۱ نفر از این استان برای انتخابات شرکت‌های مجامع و شرکت‌های استانی سهام عدالت ثبت‌نام کردند.
قدرت‌الله فیض‌الهی بیان کرد: از این تعداد داوطلب، ۱۰ نفر عضو هیات علمی دانشگاه و مابقی از بین بازنشستگان و فعالان اقتصادی و مشاغل آزاد هستند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان نیز در این خصوص گفت: از مجموع ۷۹۲ هزار و ۵۵۹ نفر مشمولان نهایی سهام عدالت استان، ۴۱۱ هزار و ۶۱۷ نفر معادل ۵۲ درصد، روش مستقیم و ۳۸۰ هزار و ۹۴۲ نفر روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند.
ابوالفضل عباسچیان افزود: این انتخابات با حضور ۳۸۰ هزار و ۹۴۲ نفر از جمعیت حدود یک میلیون و ۵۰ هزار نفری استان زنجان برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه عملکرد شرکت‌های سهام عدالت به اعضای هیات مدیره بستگی دارد، گفت: از این پس مدیریت سهام عدالت مشمولان غیرمستقیم، توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انجام می‌شود و سهامداران، بعد از انتخابات و تشکیل هیات مدیره، دیگر نمی‌توانند، بابت عملکرد این شرکت‌ها از کسی گله‌ای داشته باشند، چون انتخاب افرادی که شرکت ها را اداره می‌کنند، به واسطه حضور و یا عدم حضور سهامداران در انتخابات، است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان اظهارکرد: از طریق مطبوعات، فضای مجازی و صدا و سیما به همه سهامداران اعلام کردیم در خصوص به‌روزرسانی اطلاعات خود، اقدام کنند تا از این پس شرکت‌ها بتوانند دسترسی دقیق و راحت‌تری به سهامداران عدالت، داشته باشند.
عباسچیان یادآور شد: از ۳۸۰ هزارو ۹۴۲ نفری که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار نفر معادل ۶۶ درصد، در استان زنجان، سجامی شده‌اند.
وی تعداد ثبت نام کنندگان جهت عضویت در هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری استان زنجان را تا دهم اسفندماه ۹۹، ۴۷ نفر اعلام کرد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اصفهان نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این استان سهامداران سهام عدالت هستند که ۶۸ درصد این جمعیت به صورت غیرمستقیم سهم خود را مدیریت می‌کنند.
علی صبوحی افزود: از میان بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار سهامداران این استان، بیش از ۸۵۴ هزار نفر به صورت مستقیم و بیش از یک میلیون و ۸۰۶ هزار نفر به صورت غیرمستقیم سهم خود را مدیریت می‌کنند.
وی برگزاری انتخابات هیات مدیره سهام عدالت را یک رویداد مهم اقتصادی برشمرد و بیان کرد: کسانی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام انتخاب کرده اند، برای حفظ حقوق خود و بهره مندی از مزایای این سهام از جمله دریافت سود سهام، در انتخابات و مجمع عمومی سهام عدالت شرکت کنند.
وی مراجعه به سایت سجام و تکمیل اطلاعات شخصی و احراز هویت را از مهمترین مراحل فرآیند انجام این اقدام برای شرکت در انتخابات هیات مدیره اعلام کرد و افزود: برای تسهیل شرایط، سهامداران، کارگزاری‌ها و بانک‌های منتخب به صورت رایگان جهت ثبت نام و احراز هویت الکترونیکی اقدام کرده که اسامی این مراکز بر روی وب سایت اداره کل امور اقتصادی و دارایی اصفهان به آدرس es.mefa.ir قرار گرفته است.

همچنین معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل در این خصوص گفت: ۵۱۰ هزار  نفر از دارندگان سهام عدالت در این استان روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند و مجاز به شرکت در انتخابات مجمع سهامداران عدالت هستند.
علیرضا علوی افزود: صلاحیت حرفه‌ای متقاضیان عضویت در هیات مدیره سهام عدالت از طریق سازمان بورس و اوراق بهادار و صلاحیت اخلاقی آنان نیز از سوی اداره اطلاعات تایید می‌شود.
وی از مشمولان سهام عدالت خواست با بررسی دقیق بصورت فعالانه در انتخابات مجمع مشارکت کرده و افرادی را برگزینند که شایستگی لازم را داشته باشند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در اجرای طرح آزادسازی سهام عدالت در این استان معادل ۴۰ درصد افرادی که روش غیر مستقیم را برگزیده‌اند هنوز در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند.
حسین امیر رحیمی با تاکید بر ضرورت ثبت نام و احراز هویت الکترونیکی (غیر حضوری) در سامانه سجام برای افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند افزود: این افراد برای برخورداری از منافع حاصله از سهام عدالت باید نسبت به این کار اقدام نمایند.
وی ادامه داد: از حدود چهار میلیون سهامدار سهام عدالت استان حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند که این افراد برای برخورداری از منافع آزادسازی این سهام، مزایای قانونی و امکان شرکت در رای گیری الکترونیکی انتخاب هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی باید نسبت به ثبت نام در سامانه سجام اقدام نمایند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی گفت: با توجه به سرمایه ۳۶۰ هزار میلیارد ریالی این شرکت که چند برابر بودجه عمرانی استان است باید توجه داشت که این سرمایه متعلق به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از هم استانی‌ها است که اغلب این افراد از پنج دهک‌ پایین جامعه می‌باشند و همه باید تلاش کنیم، افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند در راستای مدیریت دارایی خود در سامانه سجام ثبت نام نمایند تا پس از انتخاب هیات مدیره کارآمد، مدیریت صحیح هیات مدیره، افزایش مناسب سرمایه برای این افراد به همراه داشته باشد.
همچنین مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان تعداد نامزدهای این استان برای انتخابات هیات مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت را ۵۵ نفر عنوان کرد و افزود: تاکنون حدود ۶۸۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۱۳۹ هزار و ۴۰۷ نفر که روش غیرمستقیم را در استان گیلان برگزیدند در سامانه سجام ثبت نام کرده اند که از بقیه نیز درخواست می‌شود در این سامانه نام‌نویسی کنند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ایلام نیز از مردم خواست برای حراست از سرمایه‌های سهام عدالت خود با مشارکت در انتخابات ۲۰ اسفندماه فردی امین، اصلح و آگاه به امور اقتصادی را انتخاب کنند.
قدرت الله فیض الهی افزود: انتخابات شرکت‌های مجامع و شرکت‌های استانی سهام عدالت، بزرگترین و مهمترین انتخابات اقتصادی کشور محسوب می‌شود که سهم مهمی در سرنوشت رونق اقتصادی جامعه ایفا خواهد کرد.
وی افزود: هیات مدیره منتخب باید از بین افرادی انتخاب شوند که بتوانند با برنامه‌ریزی درست اقتصادی و نیز افزایش سودآوری، بر میزان درآمدها و سوددهی این شرکت ها بیافزایند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ایلام گفت: ۳۰ درصد سرمایه شرکت های مجامع و شرکت های استانی سهام عدالت برای زیرساخت های استان هزینه می شود و با انجام فعالیت های اقتصادی سودآور، زمینه اشتغال زایی و درآمد پایدار برای استان و به ویژه سهام داران فراهم می شود.
همچنین به گفته مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان، ارزش شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت این استان ۱۱ هزار میلیارد تومان است که با این حجم سرمایه می‌توان کارهای بزرگی در راستای رشد و شکوفایی و همچنین بهبود شرایط اقتصادی مردم استان انجام داد.
ناصر محمودی  افزود: ۳۶ درصد از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مجموع سهامداران استان همدان روش مستقیم را انتخاب کردند مابقی سهامداران به صورت اختیاری یا به علت اقدام نکردن برای انتخاب روش مستقیم به صورت اتوماتیک برای آنها روش غیر مستقیم انتخاب شده است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌غربی نیز با اشاره به ارزش بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد ریالی سهام شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت در این استان، گفت: با این حجم سرمایه جایگاه این شرکت در آینده اقتصاد استان بسیار مهم و برجسته بوده و مشارکت شهروندان در پویایی آن اثرگذار است.
داود غفارپور اظهار کرد: از آنجایی که مدیریت سهام عدالت مشمولان غیرمستقیم در اختیار شرکت‌های استانی قرار می‌گیرد، میزان سود سالانه مشمولان متناسب با عملکرد اعضای هیات مدیره اینگونه شرکت‌ها خواهد بود.
وی تاکید کرد:  به همین دلیل، انتخاب اعضای هیات مدیره اصلح و دارای تجربه و توان علمی و مدیریتی در زمینه مسائل مالی بسیار مهم و حائز اهمیت است.
به گفته وی از یک میلیون و ۲۷۳ هزار و ۲۳۳  نفر مشمول سهام عدالت آذربایجان‌غربی که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند، حدود ۵۲ درصد در سامانه سجام ثبت نام کرده اند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی نیز در این خصوص گفت: ۶۵ درصد از اعضای شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان در سامانه سجام ثبت نام کرده و می‌توانند در انتخابات هیات مدیره این شرکت مشارکت کنند.
مجید درخشانی، انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان‌ها را بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در طول تاریخ انقلاب اسلامی دانست و بر حضور و مشارکت همه افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند، تاکید کرد.
وی در بیان اهمیت انتخابات هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری استان گفت: حجم سرمایه ای که شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان دارد ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان و رقمی بالا است و به همین دلیل نیز اعضا باید افرادی شایسته و کاردان را برای مدیریت سهام خود که سرمایه ای بزرگ است، انتخاب کنند.

همچنین مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت استان یزد بر لزوم حضور قوی سهامداران در انتخابات الکترونیکی مجمع شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت تاکید کرد و آن را موجب توسعه استان و توجه به طرح های عمرانی دانست.
محمدرضا فلاح سرمایه این شرکت در استان یزد را حدود ۶ هزار میلیارد تومان ذکر کرد و یادآور شد: برای مدیریت این میزان سرمایه نیاز به حضور افرادی آگاه و نخبه در بازار سرمایه هست که این امر با حضور و انتخاب افراد قوی محقق می شود.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی نیز در این خصوص گفت: از مجموع ۶۴۷ هزار نفر سهامدار عدالت استان بیش از ۷۱ درصد یعنی معادل ۴۶۲ هزار و ۸۰۰ نفر روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند و سهامدار این شرکت هستند.
عیسی جعفری با بیان اینکه میزان سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی را بیش از ۱۳۶ هزار میلیارد ریال برآورد کرد و افزود: این میزان از ارزش سهام بسیاری از شرکت‌های مطرح حتی در سطح ملی نیز بالاتر است.
وی با بیان اینکه حضور حداکثری مردم برای شرکت در این انتخابات محور فعالیت‌های ما قرار گرفته است عنوان کرد: بدون شک استفاده از ظرفیت یاد شده جز در سایه انتخاب افراد متعهد و متخصص میسر نیست و این مهم فقط در صورت مشارکت بالای سهامداران در اخذ تصمیمات مهم شرکت از جمله انتخاب اعضای هیات مدیره از طریق اعمال رای در مجامع الکترونیکی شرکت تحقق پیدا می‌کند.
همچنین مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کردستان گفت: تاکنون ۴۶۱ هزار و ۱۱۳ نفر در استان از مشمولان انتخاب کننده روش غیرمستقیم در سامانه سجام نام‌نویسی کرده‌اند و این افراد شرایط شرکت در انتخابات هیات مدیره شرکت سهام عدالت در ۲۰ اسفند سال جاری را دارند.
محمد عظیم ملک افزود: مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند هم از طریق درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک هم به آدرس dima.csdiran.ir می‌توانند رای بدهند و کاندیدای اصلح را انتخاب کنند.
همچنین به گفته مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کهگیلویه و بویراحمد، ۲۹۷ هزار و ۸۶۴ نفر از دارندگان سهام عدالت در این استان روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده اند که باید در انتخابات مجمع سهامداران عدالت در بیستم اسفندماه امسال شرکت کنند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی چهارمحال و بختیاری نیز با تاکید بر ضرورت مشارکت سهامداران در انتخابات شرکت‌های استانی سهام عدالت، ارزش میزان سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در این استان را ۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
همچنین مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان، یکی از اولویت‌های جدی اداره کل اقتصاد و دارایی این استان را تعیین وضعیت سهام‌داران عدالت به روش غیرمستقیم عنوان کرد و گفت: با برگزاری انتخابات و انتخاب اعضای هیات مدیره در شرکت سرمایه‌گذاری هرمزگان این امر محقق می‌شود.
مهدی دسینه تعداد افرادی که در استان هرمزگان روش غیرمستقیم انتخاب کرده‌اند را ۷۴۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: سهام‌داران روش غیرمستقیم ۲۱ اسنفدماه از بین نامزدها باید افراد متعهد و متخصص در زمینه فعالیت‌های مالی و اقتصادی و بازرگانی را به عنوان هیات مدیره جدید انتخاب کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha