ارزش شرکت‌های سهام عدالت خراسان شمالی ۸۲ هزار میلیارد ریال است

بجنورد – ایرنا- مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت خراسان شمالی گفت: ارزش شرکت‌های سهام عدالت استان ۸۲ هزار میلیارد ریال است که با انتخاب اعضای هیات مدیره  شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ۲۰ اسفندماه، مردم در کسب سود خود بیشتر سهیم می‌شوند.

ابراهیم قربانی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب نهم اردیبهشت‌ماه امسال با درخواست رییس‌جمهوری برای آزادسازی سهام عدالت موافقت کردند و بر این اساس، دارندگان سهام عدالت با مراجعه به سایت سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس در صورت تمایل می‌توانند به طور مستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت خود را در اختیار بگیرند.

وی گفت: همچنین افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب می‌کنند به اندازه سهام عدالت خود سهامی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را در اختیار خواهند داشت و قرار شده شورای عالی بورس به سرعت زمینه ورود این شرکت‌ها را به بازار سرمایه فراهم سازد.

قربانی ادامه داد: افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند؛ می توانند اعضای هیات مدیره  شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را در تاریخ ۲۰ اسفندماه انتخاب کنند.

۷۳ درصد سهامداران خراسان شمالی روش غیرمستقیم را انتخاب کردند

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در ادامه به تشریح شرایط سهامداران استان پرداخت و گفت: ۷۳۳ هزار نفر در این استان سهامدار این شرکت هستند که از این تعداد ۲۰۰ هزار نفر روش مستقیم سرمایه‌گذاری و ۵۳۳ هزار نفر معادل ۷۳ درصد نیز با روش غیرمستقیم در مدیریت سهام خود سهیم هستند.

وی ادامه داد: رقم بالای انتخاب روش غیرمستقیم در این استان گواه این است که اطلاع رسانی خوبی در این زمینه انجام شده است.

قربانی گفت: ارزش دارایی سبد هر سهامداری که یک میلیون تومان سهم داشتند ۳۲ میلیون تومان برآورد شده و سهامدارانی که ۵۰۰ هزار تومان سهام داشتند؛ ارزش دارایی ۱۶ میلیون تومانی برآورد شده است و در حال حاضر سهامدارانی که سهم خود را آزاد کرده اند بدلیل هیجانات بازار سهم آنان به شدت افت کرده است.

افزون بر ۳۴۰ هزار سجامی در خراسان شمالی

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی اظهار داشت: تاکنون ۳۴۰ هزار و ۲۰۱ نفر معادل ۶۵ درصد سهامداران در این استان سجامی شدند و حدود ۱۸۴ هزار نفر نیز در سامانه سجام ثبت نام نکرده اند.

ابراهیم قربانی پیش شرط مشارکت در انتخابات هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت، ثبت نام اعضای این شرکت در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) و دریافت کد احراز هویت بیان کرد.

وی عنوان کرد: خراسان شمالی در ثبت نام اعضای شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت در سامانه سجام رتبه هشتم کشور را دارد و به طور میانگین هر روز یک درصد از اعضا در این سامانه ثبت نام کرده و به شمار سجامی ها افزوده می‌شوند.

سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا سجام یک برنامه یکپارچه به منظور ثبت و نگهداری اطلاعات تمام سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه متشکل از بورس و فرابورس است که در سال ۱۳۹۷ توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار ایجاد شده است.

روند انتخابات مجامع الکترونیکی

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در مورد روند برگزاری انتخابات مجامع الکترونیکی افزود: کسانی که قصد شرکت در انتخابات را دارند باید سهامدار این شرکت باشند و در سامانه سجام نیز شرکت و با کد بورسی در انتخابات مجامع الکترونیکی به کاندیدای مورد نظر رای دهند و در انتخاب هیات مدیره سهیم باشند.

وی با بیان اینکه افراد براساس تعداد سهم، حق رای خواهند داشت، گفت: در صورتی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از ظرفیت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی استفاده کرده باشند، سامانه https://dima.csdiran.ir/ آماده برگزاری مجامع خواهد بود و سهامداران با ورود به این سامانه می‌توانند در انتخابات مشارکت کنند.

قربانی گفت: اطلاع رسانی دقیق از طریق پیامک به تمامی ۵۳۰ هزار سهامدار قبل از برگزاری انتخابات ارسال شده است و تمامی سهامداران از روند برگزاری انتخابات مطلع هستند.

وی عنوان کرد: همچنین سامانه یکپارچه گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات به نشانی   www.codal.ir به منظور مکانیزه کردن جمع آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و سایر اشخاصی که طبق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است.

قربانی بیان کرد: سهامداران با مراجعه به سامانه کدال، اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد شرکت ها کسب خواهند کرد.

روند عضویت در هیات مدیره

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در مورد روند عضویت در هیات مدیره شرکت ها نیز گفت: کسانی که مایل به عضویت در هیات مدیره هستند باید از طریق سامانه "ستان" به آدرس https://setan.seo.ir  ثبت نام و اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند.

وی ادامه داد: صلاحیت نامزدهای انتخابات هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری بر اساس دستورالعمل سازمان یورس اوراق بهادار انجام می شود.

قربانی با بیان اینکه شرایط انتخاب کاندیداهای هیات مدیره توسط کارشناسان سازمان بورس بسیار مشکل و سخت خواهد بود، افزود: توصیه می‌شود که افراد متخصص در زمینه اقتصاد و بورس وارد این کارزار شوند و کسانی که تجربه تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی و بورس را دارند در این انتخابات شرکت کنند تا سهامداران از تجربیات آنان بهره‌مند شوند.

وی اظهار داشت: افرادی که مدیریت سرمایه مردم را در دست می‌گیرند و وظیفه شکوفایی شرکت ها را برعهده دارند باید از تجربه لازم برخوردار باشند به همین دلیل برای انتخاب اصلح نیز فیلترهای لازم برای انتخاب هیات مدیره وجود دارد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی گفت: پیش بینی ما این است که افراد زیادی در سامانه ستان ثبت نام کنند، ولی تنها افرادی که دارای تجربه و تحصیلات مرتبط در این زمینه هستند از فیلترهای سخت عبور می‌کنند.

وی عنوان کرد: تاکنون ۵۶ نفر کاندید عضویت در هیات پنج نفره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی شده اند و تایید صلاحیت این افراد در چند روز آینده مشخص می‌شود.

اهمیت انتخابات

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در مورد مزایای برگزاری این انتخابات گفت: برگزاری مجامع، مدیریت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در اختیار هیات مدیره جدید قرار می‌گیرد؛ نقش این هیات مدیره و عملکرد آنها تاثیر بسزایی در سوددهی یا زیان‌دهی شرکت‌ها دارد که مطابق آن سهامدار منتفع و یا متضرر می‌شود؛ سهامداران با مشارکت در مجامع می‌توانند نقش بسزایی در انتخاب مدیران اصلح جهت مدیریت دارایی‌شان داشته باشند.

قربانی بیان کرد: هیات مدیره این شرکتها ۳۰ درصد از دارایی ها را می توانند در طرح های استانی سرمایه گذاری کنند و این هم منوط به رضایت شرکت‌ها و تصویب سازمان بورس است.

وی بیان کرد: با توجه به ارزنده بودن این سهم‌ها، انتظار می‌رود بخشی از سرمایه‌های به دست آمده در تولید و فعالیت اقتصادی به کار گرفته شود تا از این طریق، این سرمایه‌ها تا چند برابر افزایش پیدا کنند و شرکت‌ها به پشتوانه این سهام اقدام به راه‌اندازی خطوط تولید با سوددهی بالا کنند.

قربانی یادآور شد: پیش از این انتخابات افرادی که عهده‌دار این شرکت‌ها بودند با این تصور که مالک این شرکت‌ها هستند اقدام به مدیریت با سلیقه شخصی می‌کردند اما با برگزاری انتخابات این مجامع، اختیار برعهده مردم قرار می‌گیرد و برای سهامشان تصمیم‌گیری بهتری می‌گیرند.

وی گفت: این انتخابات می‌تواند باعث روی کارآمدن هیات حاکمه آشنا به مسائل سهامداری و افرادی شود که تخصص بیشتری را برای حفظ منافع سهامداران دارند. فعالیت شرکت‌داری وابسته به عوامل بسیار متعددی از جمله هیات حاکمه آن شرکت، شرایط بازار، شرایط روابط بین الملل و مسایل سیاست‌های اقتصادی داخل کشور است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی توصیه کرد که دولت باید به گونه ای عمل کند که سهامدارن تصور نکنند که دولت در روند انتخاب هیات مدیره دخالت دارد و زمینه برای بخش خصوصی در فضایی آرام و بدون تنش فراهم شود.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =