نقش فرار بر «ریدینگ»؛ زندان تاریخی انگلیسی

تهران- ایرنا- زندان «ریدینگ»؛ نامی آشنا برای اهالی ادبیات و همانجاست که «اسکار وایلد»، شاعر قرن نوزدهمی ایرلند، شعر مشهور «ناله‌هایی از ریدینگ» را سرود، بار دیگر و به دلیل نقش بستن نقاشی روی دیوارش در اذهان، سطور روزنامه‌ها و تصاویر رسانه‌ها زنده شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی روزنامه محلی ریدینگ، یک نقاشی دیواری شبیه کارهای بنکسی از یکشنبه (۲۸ فوریه، ۱۰ اسفند) روی دیوار زندان ریدینگ در منطقه فوربری رود نقش بسته است. هر چند مانند دیگر آثار بنکسی، گرافیتی‌کار نام‌آشنای انگلیسی دقیق نمی‌توان گفت این نقاشی دیواری کار اوست، اثر یادشده از نظر تکنیکی شباهت‌های زیادی با دیگر آثار بنکسی دارد. بنکسی هنرمند خیابانی ناشناس و در عین حال مشهور انگلیسی در ماه‌های اخیر از موجی از پروژه‌های جدید رونمایی کرد.

عده‌ای از کارشناسان معتقدند فردی که تصویر او در نقاشی دیواری دیده می شود، می‌تواند اسکار وایلد (۱۸۵۴ تا ۱۹۰۰) باشد که طی سال های ۱۸۹۵ تا ۱۸۹۷ در زندان ریدینگ محبوس بود. زندان ریدینگ از نوامبر سال ۲۰۱۳ (آبان ۹۲) دیگر به عنوان زندان استفاده نمی شود. مقامات محلی و نمایندگان مجلس ریدینگ از سال گذشته تلاش‌هایی را برای فروش این محل آغاز کرده‌اند تا از این راه به مجتمعی هنری و تاریخی تبدیل شود. 

زندان ریدینگ در منطقه برکشایر در جنوب شرقی انگلیس در مرکز بازار تاریخی ریدینگ در سال ۱۸۴۴ ساخته شد. بنای ساختمان که توسط جرج گیلبرت و ویلیام بوینتون موفات دو معمار مطرح قرن نوزدهم انگلیس و متخصص در معماری دوره گوتیک طراحی شده است، مثالی خوب از معماری اوایل دوره حکومت ملکه ویکتوریا (۱۸۳۷ تا ۱۹۰۱) در انگلیس به شمار می‌آید. این بنای تاریخی در شعر ناله‌هایی از زندان ریدینگ سروده اسکار وایلد جاودانه شد که در سال ۱۸۹۸ با نام مستعار C.۳.۳ شماره سلول وی در زندان، منتشر شد.

اسکار وایلد که غیر از سرودن شعر در نمایشنامه‌نویسی هم دستی داشت، طی دهه ۱۸۸۰ با توجه به آثار متنوعی که نوشت به نامی آشنا در ادبیات انگلیس تبدیل شد و در دهه ۱۸۹۰ یکی از مهم‌ترین نمایشنامه‌نویسان انگلیس بود. وی در داستان‌نویسی نیز با اثر تصویر دوریان‌گری رمانی فلسفی مشهور است. وی در سال ۱۸۹۵ با شکایت جان داگلاس - دوک نهم کویینزبری و پدر لرد آلفرد داگلاس- در دادگاهی به جرمی اخلاقی متهم و به تحمل دو سال زندان محکوم شد که در طرد شدن از جامعه و مرگ زودرس وی دخیل بود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =