پیش‌بینی ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش آب در بودجه ۱۴۰۰

تهران- ایرنا- معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: حدود سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش آب در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده است.

«علیمراد اکبری» روز دوشنبه در نشست خبری در خصوص تشریح اهم فعالیت ها و برنامه های فنی و زیربنایی توسعه شبکه‌های آبیاری کشاورزی در کشور، افزود: در صورت تخصیص این اعتبار می‌توان بسیاری از پروژه‌ها را به نتیجه رساند و بهره‌وری آب و خاک را افزایش داد.
وی اظهارداشت: تنها در اسفندماه امسال ۷۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی در قالب سه هزارو ۹۱۳ پروژه با تخصیص اعتباری معادل یک هزار و ۱۷۰  میلیارد تومان آماده بهره‌برداری می‌شود.
به گفته اکبری، بر اساس مصوبه دولت باید ۸۵ درصد پروژه‌ها در حوزه آبیاری نوین توسط دولت تامین می‌شد که با توجه به محدودیت منابع، تنها توانستیم حداکثر ۷۰ درصد آن را تامین کنیم و مابقی آورده مردم است.

افتتاح فاز دوم پروژه سیستان و بلوچستان 
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از افتتاح فاز دوم پروژه سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: مجموع این پروژه ۴۶ هزار هکتار بوده که ۳۲ هزار هکتار آن پیش از این افتتاح شده بود که اکنون آمادگی داریم در فاز دوم ۱۴ هزار هکتار دیگر را به بهره‌برداری برسانیم.
اکبری افزود: مطالعات فاز دوم پروژه خوزستان و ایلام نیز شروع شده و برای آن نیز ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در اختیار این معاونت قرار گرفته است.  
وی سطح پروژه فاز دوم خوزستان را ۲۵۵ هزار هکتار عنوان کرد و اظهارداشت: اکنون به  ۲۳۳  هزار هکتار آن آب تخصیص داده شده که ۲۲ هزار هکتار آن در انتظار تصمیم گیری وزارت نیرو است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۷۰ درصد اراضی کشاورزی استان گلستان با مشکل زهکشی روبه‌رو است، افزود: در مجموع ۲۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان گلستان نیاز به زهکشی دارند که از ۵۰ سال قبل ضرورت آن شناسایی و مطالعات مربوطه انجام شده اما به تازگی در دولت دوازدهم با تاکید رییس جمهوری کار اجرایی آن آغاز شده است.
وی ادامه داد: ما به رییس جمهوری تعهد داده‌ایم که از ۲۸۰  هزار هکتار اراضی مشکل‌دار استان گلستان ۱۲۸ هزار هکتار آن تا پایان دولت زهکشی شود، مشروط بر آنکه اعتبار مورد نیاز آن را تامین کنند.
اکبری میزان اعتبار مورد نیاز برای زهکشی این سطح از اراضی استان گلستان را ۶۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد.
وی براین باوراست که اگر زهکشی در اراضی کشاورزی گلستان انجام شود ۲۲۵ میلیون متر مکعب آب استحصال خواهد شد که ۱۰۰  میلیون متر مکعب آن قابلیت بازچرخانی دارد.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با زهکشی آب در اراضی گلستان یک میلیون ۵۰۰ هزارتن تا دو میلیون ۸۰۰ هزارتن به تولید محصولات در هر هکتار افزوده خواهد شد.
اکبری اضافه کرد:  همچنین میزان درآمد خالص کشاورزان در کشت دیم ۵۸ درصد و در کشت آبی ۵۹ درصد افزوده می‌شود.

احیای تالاب گاومیشان برای جلوگیری از گرد و غبار
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: احیای تالاب گاومیشان و جلوگیری از گرد و غبار از دیگر نتایج مثبت زهکشی اراضی کشاورزی استان گلستان است.
وی اظهارداشت: بسیاری از پروژه‌ها تاکنون به مرحله افتتاح و بهره‌برداری رسیدند و برخی از آنها تا پایان دولت به نتیجه خواهد رسید.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از ابلاغ رسمی راه‌اندازی دفتر خاک توسط وزیر جهاد کشاورزی خبر داد و افزود: در ذیل این دفتر نیز شورای راهبردی خاک تشکیل می‌شود که اعضای آن معاونت آب و خاک، سازمان جنگل‌ها، امور اراضی، سازمان تحقیقات و بخش خصوصی هستند.

حکمرانی آب باید به مردم سپرده شود
اکبری تصریح کرد: اخیرا قانون جامع آب در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته که به کل این قانون، ایراداتی وارد شده زیرا یکی از مهمترین آنها عدم حضور مردم در مسئله حکمرانی آب است که موجب بروز مشکل در هنگام اجرای قانون خواهد شد.
وی ادامه داد: در همین باره جلساتی با بخش های خصوصی داشتیم و مسائل مربوط به این قانون را مورد بررسی قرار دادیم.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از مهمترین ایرادات وارده به این قانون را عدم توجه به مردم در حکمرانی آب عنوان کرد و افزود: معتقدیم خیلی از مسائل این قانون باید به نفع مردم تمام شود و دولت نباید با آب، حاکمیتی برخورد کند.
اکبری اضافه کرد: حکمرانی آب باید در دست مردم باشد در غیر این صورت در اجرای آن با مشکل روبرو خواهیم شد.
وی حضور مردم به عنوان ذینفعان بخش آب را در حاکمیت آن ضروری و  غیرقابل انکار دانست و گفت: در قانون جامع آب باید هم سیاستگذاران و هم بهره‌برداران را با هم در نظر گرفت و فراموش نکرد که بدون مردم نمی‌شود این قانون را اجرا کرد.

خشکسالی امسال قطعی است
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کاهش بارندگی ها از قطعی بودن خشکسالی در سال زراعی جاری خبر داد و افزود: طبق آمارها میزان بارندگی امسال نسبت به درازمدت ۳۸ درصد منفی است و نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد منفی است بنابراین نشان می دهد خشکسالی قطعی است.
وی اضافه کرد: ۹۰ درصد تولیدات کشاورزی ایران به آب گره خورده و کشت آبی است بنابراین مسئله تولید و ارتقای بهره وری آب فوق العاده مهم است.
به گفته وی، اکنون تولیدات بخش کشاورزی کشور با محدودیت منابع آبی به ۱۲۸ میلیون تن رسیده است.

۳۹۰ هزار دلار کمک بلاعوض فائو برای مدیریت پایدار خاک 
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: فائو  در حوزه کشورهای ننا (کشورهای آسیایی و شمال آفریقا) ۱۰ میلیون دلار برای مدیریت پایدار خاک اختصاص داده است.
وی اضافه کرد: از این میزان ۳۹۰ هزار دلار را در اختیار ایران قرار داده است تا از تجارب فائو در مدیریت خاک داشته باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =