جذب منابع بین‌المللی برای توسعه اکوسیستم استارتاپی کشور

تهران- ایرنا- مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی از برنامه‌های این صندوق برای جذب سرمایه‌های بین المللی به منظور توسعه اکوسیستم استارتاپی در زیست بوم نوآوری خبر داد.

به گزارش ایرنا، مصطفی بغدادی روز دوشنبه در نوزدهمین رویداد دوشنبه‌های استارتاپی صندوق نوآوری و شکوفایی با موضوع حوزه سلامت دیجیتال که به صورت مجازی برگزار شد، افزود: دوشنبه‌های استارتاپی رویدادی است که در صندوق  نوآوری و شکوفایی با هدف معرفی استارتاپ‌ها و طرح‌های سرمایه پذیر به سرمایه گذاران طراحی و از ابتدای سال جاری برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این رویداد در نظر دارد زمینه جذب سرمایه گذاری خطرپذیر برای استارتاپ‌ها فراهم شود.

بغدادی تصریح کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه بندی از قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مصوب سال ۱۳۸۹ تاسیس شد و این صندوق در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را آغاز کرد. در آن زمان ادبیات  استارتاپی برای کشور و سیاست گذاران شناخته شده نبود و در قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نیز به حمایت از استارتاپ‌ها توجهی نشده بود؛ چرا که قید اصلی این قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است.

مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی، یادآور شد: استارتاپ ها بخش جدی اکوسیستم نوآوری هستند که در قالب تعریف‌های ارائه شده درباره شرکت‌های دانش بنیان نمی‌گنجند. از این رو نمی‌توان منابع مالی صندوق نوآوری و شکوفایی را در اختیار شرکت‌های استارتاپی قرار داد و از سوی دیگر نمی‌توان این شرکت‌ها را از منابع مالی این صندوق محروم کرد.

بغدادی خاطرنشان کرد: در بررسی‌هایی که در معاونت سرمایه گذاری دور سوم هیات عامل این صندوق انجام شد، طرح "هم سرمایه گذاری" برای این چالش ارائه شده است تا از این طرح علاوه بر آنکه سرمایه‌های این صندوق مشوقی برای سرمایه گذاری خطرپذیر شود، از استارتاپ‌ها نیز حمایت‌های مالی صورت گیرد.

مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در حال حاضر ۵۶ صندوق پژوهش و فناوری و همچنین صندوق‌های جسورانه در کشور فعال هستند. این صندوق‌ها عاملان صندوق نوآوری و شکوفایی هستند که بر اساس ضرورت‌ها و ضوابط می‌توانند به صندوق نوآوری و شکوفایی درخواست هم سرمایه گذار دهند و این جریان سرمایه خوبی را به سمت استارتاپ‌ها هدایت خواهد کرد.

وی ادامه داد: همچنین اجرای طرح هم سرمایه گذاران با شتاب دهنده‌ها نیز توسعه یافته است. این امر خطر شکست و عدم قطعیت طرح‌ها را برای شرکت‌ها کاهش خواهد داد.

بغدادی با اشاره به برگزاری  ۱۸ رویداد قبلی دوشنبه های استارتاپی در این صندوق افزود: رویداد امروز نوزدهمین رویداد دوشنبه های استارتاپی  در اکوسیستم نوآوری کشور است، ۱۷ رویداد در محل این صندوق برگزار شد و یکی از این رویدادها را در نشست کشورهای دی-۸ در حضور سرمایه گذاران خارجی برگزار شد. درصدد هستیم  این برنامه را در سال‌های آینده اجرایی کنیم تا از منابع بین المللی برای اکوسیستم نوآوری کشور بهره ببریم.

وی گفت: تاکنون ۱۱۷ استارتاپ‌ طرح‌های خود را در حضور سرمایه گذاران ارائه کرده اند. در این رویدادها ۳۷۰۰ مخاطب به صورت حضوری و مجازی حضور داشتند، ضمن آنکه ۳۴۰ میلیارد تومان سرمایه از سوی استارتاپ‌ها درخواست شد و حدود ۳۱ میلیارد تومان برای استارت‌آپ‌ها سرمایه جذب شده است که البته میزان جذب سرمایه بیشتر از این میزان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =