۱۱ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۵
کد خبرنگار: 3149
کد خبر: 84247155
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سر گرفته شده است

مشهد- ایرنا- مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در شرایط کرونایی، انجام عمل‌های پیوند که بیشتر جنبه حیاتی دارند در اولویت قرار دارند اما در حال حاضر با فروکش کردن کرونا پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سر گرفته شده است.

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر ابراهیم خالقی افزود: در شرایط قرمز کرونایی متاسفانه به دلیل خطراتی که می‌تواند بیماران نیازمند پیوند عضو را تهدید کند تنها آن دسته اعمال جراحی انجام می‌شود که برای بیمار حیاتی است و بیماران کلیوی در صف انتظار می‌مانند.

وی ادامه داد: افراد مرگ مغزی برای انجام آزمایشات لازم مبنی بر عدم ابتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مبدا مدت بیشتری می‌مانند و کلیه این افراد قابلیت پیوند را از دست می‌دهد و افراد دریافت‌کننده عضو نیز بعد از پیوند، شرایط جسمانی ضعیفی دارند و احتمال ابتلا به بیماری در این افراد افزایش می‌یابد از همین رو در شرایط قرمز کرونایی ترجیح براین است که عمل‌های پیوند کبد و قلب که مرگ و حیات فرد به آن وابسته است انجام شود و بیماران کلیوی با دیالیز به زندگی خود ادامه دهند.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بیماران نارسایی کبد و ناراحتی قلبی شرایط ویژه‌ای دارند و اگر در موعد مناسب پیوند برای آنها انجام نشود احتمال فوت این بیماران نیز وجود دارد

خالقی  افزود: کلیه، عضو حساسی است و زودتر از سایر اعضا بعد از مرگ مغزی قابلیت پیوند را از دست می‌دهد از همین رو در حال حاضر از هفت مورد مرگ مغزی،۶ کبد پیوند زده شد و یک قلب به بیمار نیازمند پیوند خورد اما از هفت مورد مرگ مغزی تنها ۲ مورد پیوند کلیه انجام شد زیرا آزمایش‌های مربوط به کرونا باید طبق پروتکل‌های ابلاغی برای هر مورد مرگ مغزی انجام شود تا از سلامت اعضای بیمار اطمینان کافی به دست آید.

واحد پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که شمال شرق کشور را زیر پوشش دارد از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را در مشهد آغاز کرد.

بر اساس آخرین آمار رسمی، تاکنون یک میلیون و ۶۳۱ هزار و  ۱۶۹ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۳ تن از مبتلایان به کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در کشور به ۶۰ هزار و ۷۳ تن رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha