۱۵ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۸:۳۶
کد خبرنگار: 1425
کد خبر: 84246944
۲ نفر

برچسب‌ها

خرید سال نو و کرونایی که هر روز تازه می شود

ایلام - ایرنا - اسفندماه که از راه می رسد دیگر ناخودآگاه زمستان و ننه سرما را فراموش می کنیم، آنقدر حواسمان به سال نو و نو شدن می رود که گویی بهار چهار ماه است و اسفند را با وجود سردی هوا ماه پیشواز بهار می دانیم.

به گزارش ایرنا، اسفندماه امسال اوج سرمای زمستان را به همان ماه آخر موکول کرده و همه را غافلگیر کرده اما آنقدر همه جا رنگ و بوی عید گرفته که سردی زمستان را کمتر کسی احساس می کند.

اما امسال در حالی به استقبال بهار می رویم که بر خلاف اینکه پیش بینی ها در مورد ریشه کنی کرونا درست نبود و این ویروس عزم سفر نداشت بلکه تنوعش نیز متغیر شده و با چهره های جدیدتری ظاهر شده است.

جدیدترین و خطرناک ترین این ویروس از نوع انگلیسی بوده که این روزها چاشنی هر بحثی هم شده است، ویروسی که اگرچه با چشم دیده نمی شود اما آنچنان قدرت دارد که ترس و وحشت را روز به روز مضاعف می کند.

ویروسی که تا چند ماه گذشته اگرچه هشدار ابتلای سالمندان و افراد مسن را قوت می بخشید اما حالا با چهره ای جدید با خطر بالای ابتلای کودکان و نوجوانان ظاهر شده است.

اگرچه تعطیلی عمده مدارس این اطمینان را به خانواده ها داده است تا دغدغه حضور فرزندانشان در محیط عمومی مدرسه وبه تناسب با آن ابتلا به کرونا را نداشته باشند اما آنچه به عنوان خطری جدی تر این روزها احساس و متاسفانه مشاهده می شود شلوغی بازارها وخریدهای داغ سال نو است.

نگاهی گذرا به بازارهای شهر و مهمتر از همه خط مقدم بودن کودکان در این خریدها به همراه خانواده ها، گویی خط بطلانی بر کرونا بویژه از نوع انگیسی اش است.

ترافیک خیابان های منتهی به بازار آنقدر زیاد است که برای عبور از مسیرهای مرکزی و اصلی شهر باید مدت ها هم در ترافیک خودرو ها و هم جمعیت انبوه مردم معطل شد.

چهره های معصوم و ذوق زده کودکان که شاید از کرونا تنها اسمش را یاد گرفته باشند و خطرهای این ویروس را هنوز درک نکرده اند آنچنان در لابلای خریدهای عید تاسف بار است که گویی کرونا هم به کمین نشسته تا همتراز با آنها تازه تر خود را ظاهر کند.

بی خیالی مردم که گاهی ماسکی هم بر صورت ندارند در حالی است که ایلام این روزها در خطرناک ترین‌موقعیت به علت هم مرز بودن با عراق و همسایگی خوزستان به عنوان استان قرمز کرونایی واقع شده است.

بی خیالی مردم و تلاش برای خریدهای سال نو در حالی است که ۱۴ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی تاکنون در دهلران ثبت شده که نزدیکترین شهرستان استان به خوزستان است.

خریدهای نوروزی مردم با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در حالی است که وارد دومین سال زندگی با کرونا شده ایم و این میهمان ناخوانده هزار چهره روز به روز با شیوه ای جدیدتر ظاهر می شود.

از طرفی بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی ایلام رعایت پروتکل های بهداشتی بین مردم کاهش یافته است و این روند در واقع راه نفوذ کرونا را تقویت و روند پیشگیری را تضعیف می کند.

مروری بر حوادث تلخ آبان ماه امسال که آنرا پشت سر گذاشتیم گویای تمامی دغدغه هایی است که شاید از توان قلم نگارنده خارج باشد و تنها یادآوری پاییز فراموش نشدنی امسال برای عدم رعایت پروتکل های بهداشتی مردم‌ کافی است.

پاییز شومی که سرانجامش با کرونا، بی سرپرستی صدها کودک و نوجوان، پایان زندگی صدها جوان و کوچ ابدی ناهنگام هزاران مادر و پدری شد که فرزندانشان ناباورانه آنها را تا خانه ابدی بدرقه کردند.

مردمی که فارغ از دغدغه های کرونا این روزها آنچنان در بازار حضور دارند گه گویی منتظر بحرانی مثل پاییز امسال هستند تا شاید به خود آمده، تلنگری خورده و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

بسته شدن پایانه مسافری مرز مهران و ممنوعیت تردد مسافر در مرز، ممنوع شدن ورود خودروهای های شخصی به دهلران و تعطیلی برخی گروه های چهار شغلی در شهرستانهای با وضعیت زرد و نارنجی از جمله مهمترین اقدام های ستاد استانی مقابله با کرونا در ایلام است.

ابراز نگرانی سرپرست استانداری ایلام از وضعیت کرونا در استان

سرپرست استانداری ایلام وضعیت کرونا در استان را به شدت نگران کننده اعلام کرد و هشدار داد: با توجه به وضعیت وخیم کرونا در استان‌های همسایه به ویژه خوزستان و کشور عراق در صورت اهمال در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، به زودی ایلام نیز به کانون بحران کرونا مبدل خواهد شد.

محمد نوذری از مردم استان به ویژه از مناطق هم مرز با کشور عراق و استان‌های همسایه تقاضا کرد: به شدت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه مدیریت کرونا را باید قبل از وقوع بحران انجام داد، تاکید کرد: اگرچه تلاش و تمرکز خود را برای جلوگیری از شعله ور شدن ویروس مرگبار در استان خواهیم کرد اما در این زمینه به شدت نیازمند همکاری و همراهی مردم هستیم.

دو نرخی شدن بستری های کرونا در ایلام

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز با اشاره به دو رقمی شدن بستری های کرونا در استان گفت: در حال حاضر ۴۰ فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۳۹ مورد مثبت جدید کرونا در استان شناسایی شده است.

وی یادآور شد: شمار مبتلایان به کرونا در این استان به ۲۵ هزار و ۹۳۹ نفر افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با ذکر اینکه تا کنون ۶۶۴ نفر در استان بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اند گفت: با اهتمام و تلاش کادر درمان این استان ۲۴ هزار و ۵۲۷ نفر نیز در این استان بهبود یافته اند.

وی تاکید کرد: مردم باید همچنان برای حفظ سلامت خود از ماسک استفاده کنند و از حضور در اماکن شلوغ و پرتردد خودداری کنند.

شهرستان دهلران در یک قدمی قرمز شدن

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان کرونای جهش یافته انگلیسی در دهلران، این شهرستان از وضعیت زرد در وضعیت نارنجی قرار گرفت.

دکتر جمیل صادقی فر ا فزود: شهرستان دهلران یک قدم تا شرایط قرمز فاصله دارد و لزوم استفاده از ماسک، کاهش ترددهای غیرضروری و اجتناب از حضور در تجمعات بویژه در فضاهای بسته و فاقد تهویه بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: از همه مردم تقاضا داریم با رعایت پروتکل های بهداشتی، در راه کنترل کرونا و جلوگیری از انتشار آن در سطح استان احساس مسوولیت کنند.

اگرچه مسولان در تلاشند تا با اقدام ها و راهکارهای مختلف کرونا را کنترل کنند اما این مهم بی شک بدون همراهی مردم برای کنترل کرونا امکان پذیر نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر چهار شهرستان آبدانان، دره شهر، ایلام و چوار در وضعیت زرد، دهلران در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان ها نیز در وضعیت آبی کرونا هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =