توان تولید برق در نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان افزایش یافت

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی گفت: پارسال با افتتاح سومین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان به عنوان آخرین مرحله توسعه این طرح، توان تولید برق در آن را با افزایش ۱۰ درصدی به هزار و ۴۳۴ مگاوات رساند.

علیرضا صبوری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توان تولید برق آخرین واحد بخار این نیروگاه را ۱۶۰ مگاوات عنوان کرد و اظهار داشت: هم اینک ۹ واحد این نیروگاه متناسب با نیاز می تواند در مدار تولید انرژی برق  قرار گیرد.

وی گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان هزار و ۴۳۴ مگاوات برق تولید می کند که بیش از چهار برابر مصرف برق استان است.

وی با بیان اینکه مهم ترین طرحی که در دهه فجر پارسال به بهره برداری رسید فاز سوم سیکل ترکیبی شیروان بود افزود: اجرای این طرح بزرگ ۴۱ هزار میلیارد ریال هزینه داشت که به صورت ویدیو کنفرانس توسط رییس جمهوری افتتاح شد.

صبوری با بیان اینکه با اجرای این طرح چرخه سیکل ترکیبی شیروان برای تولید برق کامل شد اظهار داشت: این واحد دارای سه بلوک است که هر بلوک ۲ واحد گازی و یک واحد بخار دارد.

وی افزود: هم اینک ۶ واحد گازی و سه واحد بخار در این نیروگاه ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در این استان ظرفیت بسیار بالایی برای ایجاد صنایع وجود دارد اظهار داشت: با میزان برق تولیدی در استان این آمادگی برای راه اندازی صنایع بزرگ وجود دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی همچنین با بیان اینکه هم اینک ظرفیت و پتانسیل برای ایجاد پالایشگاه، پتروشیمی، فولاد و سایر صنایع انرژی بر وجود دارد، گفت: در تولید برق استان هیچ دغدغه ای وجود ندارد.

وی گفت: با افتتاح سومین واحد بخار این نیروگاه، به عنوان آخرین مرحله توسعه این طرح، تولید برق این مجموعه به هزار و ۴۳۴ مگاوات، یعنی بیش از چهار برابر نیاز مصرف استان خراسان شمالی رسیده است.

وی توان تولید برق آخرین واحد بخار این نیروگاه را ۱۶۰ مگاوات دانست و افزود: این نیروگاه علاوه بر سه واحد بخار،  ۶ واحد گازی دارد که هر کدام ۱۵۹ مگاوات برق تولید می کنند.

مدیر طرح نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان نیز گفت: با راه اندازی هر واحد بخار، در مصرف یک میلیون متر مکعب گاز و یا سوخت دوم آن، که گازوییل است، صرفه جویی خواهد شد.

حمیدرضا محمودی یکی از مزایای فعالیت واحدهای بخار این نیروگاه را نداشتن آلودگی زیست محیطی دانست و افزود: درجه حرارت گاز خروجی از اگزوز مجتمع نیز از ۵۵۰ درجه به ۱۱۰ درجه کاهش پیدا کرده است.

مدیر طرح نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان میزان اشتغال ایجاد شده در این نیروگاه در دوران ساخت واحد گازی را ۶۰۰ نفر عنوان و بیان کرد: بهره برداری از این طرح نیز برای ۸۰ نفر شغل دائم ایجاد کرده است.

محمودی با بیان اینکه با راه اندازی آخرین واحد بخار، راندمان سیکل ترکیبی شیروان ۴۹ درصد افزایش یافته است، گفت: ۳۰۰ مگاوات از برق تولیدی این نیروگاه به مصرف استان رسیده و مابقی برای مصرف دیگر استان ها، وارد شبکه سراسری می شود.

وی اظهار داشت: سوخت اصلی نیروگاه نیز گاز و سوخت پشتیبان گازوییل است، سامانه خنک کننده از برج خشک با مصرف آب کم به طوری که برای سه واحد بخار ۳۰ لیتر در ثانیه است که از آب سد بارزو تامین می شود اما ۲ حلقه چاه نیز برای پشتیبانی دارد.

نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان در استان خراسان شمالی در کیلومتر ۱۲ جاده شیروان – قوچان قرار دارد.

این نیروگاه یکی از نیروگاه های تابعه شرکت مدیریت تولید نیروگاه های گازی خراسان از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۱۴۳۴ مگاوات است.

 برق تولیدی این نیروگاه از طریق پست ۴۰۰ کیلوولت به شبکه سراسری متصل می شود.

شرکت برق خراسان شمالی ۳۶۷ هزار مشترک دارد که از این تعداد ۳۰۸ هزار مشترک معادل ۸۴ درصد مشترکان بخش خانگی، ۴ درصد ادارات و دستگاه‌های خدمات رسان، یک درصد بخش کشاورزی، کمتر از یک درصد صنعتی و ۱۰ درصد سایر مصارف است.

ضریب برخورداری از برق در خراسان شمالی ۹۹.۹ درصد است.

با احتساب برق مصرفی مشترکان بزرگ صنعتی از جمله پتروشیمی، سیمان، ریخته گری و آلومینا، مصرف برق خراسان شمالی به ۳۸۰ تا ۴۰۰ مگاوات نیز می رسد.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =